Cerem MADR sa opreasca otravirea albinelor cu neonicotinoide!


Musafir

#26

2015-01-19 19:50

Vrem ca albinele să trăiască!

Musafir

#27

2015-01-19 20:16

Continuati lupta. Va felicit pentru initiativa!

Musafir

#28

2015-01-19 20:34

Apicultori din toata tara UNITI-va fortele pt a salva ALBINELE si implicit OMENIREA...

Musafir

#29

2015-01-19 20:36

Apicultori, din toata tara UNITI-va pt a salva ALBINELE si implicit OMENIREA...


Musafir

#30

2015-01-19 21:15

STOP otravurilor si otravirii!

Musafir

#31

2015-01-19 21:39

Sindromul depopularii coloniilor (CCD) este deja aparut in forme incipiente si la noi in tara.

Chiar trebuie sa omoram albinele ca sa ce? sa facem supraproductii de cereale si plante tehnice care de fapt sunt lipsite din in ce mai mult de microelementele atat de necesare?

Cancerul se trateaza mai nou cu:
lamaie, MIERE DE ALBINE, bicarbonat de calciu si apa curata.

Musafir

#32

2015-01-20 07:29

Ca un mare consummator de miere ce se afla pe acest pamant sunt itrutotul de acord cu aceasta petitie si o semnez. Vreau o mire curate si pura pentru mine si pentru copii mei !

Musafir

#33

2015-01-20 07:32

Cunosc consecintele pesticidelor.Teoodrof Liviu, Apicultor,Tulcea.
Toto
Musafir

#34

2015-01-20 07:33

Baietii ,,destepti" gandesc cam asa: ,,si ce daca suntem in UE, noi facem cum vrem pt buzunarele noastre". Trebuie facute demersuri la nivelul UE, altfel aici pe plan local nu avem cum sa purtam un dialog cu mai marii din agricultura romaneasca.

Intradevar in toamna anului 2014, sindromul CCD s-a manifestat la cateva stupine a persoanelor cunoscute de mine din zona de N-E a tarii. Nord americanii, australienii si cateva state industrializate din vestul europei si-au infestat puternic solul si acum vorbesc despre albine ca si despre ceva extraterestru.

Atata timp cat in Spania - provincia Salamanca- in anul 2004 un grup de 18 apicultori profesionisti ce detineau 50.000 familii de albine, au pierdut 20.000 familii de albine, este clar ca undeva este o problema cu sursa de hrana a albinelor.


Musafir

#35

2015-01-20 09:50

Ne indreptam cu pasi repezi spre un dezastru.In toate tarile cu dezvoltare sanatoasa s-a tras de mai multa vreme semnalul de alarma in privinta pesticidelor si plantelor modificate genetic.Noi continuam in continuare sa agream acest mod de a face agricultura si ca sa fie si mai "bine",impozitam apicultura.Ar trebui sa stimulam apicultura nu sa o agresam.

Musafir

#36

2015-01-20 09:58

Opriti otravirea albinelor.faceti-va treaba politicieni nenorociti care stati si dormiti pe voi in parlament
davcosti
Musafir

#37

2015-01-20 10:36

Și noi vă plătim MADR? Nu trăiți din banii voștri!


Musafir

#38

2015-01-20 13:34

Am si eu albine , si nu aveti idee , cum este sa-ti moara treisfert din familii , din cauza ca unul si altul a stropit cu tot felul de substante.....
albine din bucovina
Musafir

#39

2015-01-20 17:44

Cred ca este timpul sa devenim mai responsabili si sa ii determinam pe guvernanti sa faca la fel.

Chiar daca la noi in Bucovina albinele o duc mai bine, nu stim cat timp vom mai fi feriti de aceste substante daunatoare albinei si implicit si omului.


Musafir

#40

2015-01-20 18:43

Buna seara,
Nu sunt un apicultor cu o vechime foarte mare, dar chiar si asa am observat multitudinea de piedici si capcane create de oameni pentru albine. Printre acestea pot enumera: defrisarea padurilor cu potential melifer, utilizarea hibrizilor in culturi si aceasta otrava ce are in componeta ei neonicotinoide.
Va rog domnule ministru sa ne luati si pe noi, apicultorii, in seama, macar de dragul miilor de fiinte pe care le avem in grija si le iubim ca pe copiii nostri.
Tetelu06

#41 Numai uniti vom castiga .

2015-01-20 19:10

Solutia ar fi una simpla .Sa suprapopulam zonele de munte, adica sa stam cat mai departe de culturile agricole .Din pacate foarte putini au aceasta posibilitate .Eu va spun ca nu este de gluma am patit-o pe ,,stupina "mea acum doi ani la  Putineiu jud Ialomita. Pur si simplu albinele nu mai gaseau stupul. Am plecat de la culesul de salcam cu albine pe 5-6 rame  .Nu mai erau capabile sa-si acopere puietul.Mi-am dat seama de cauza doar dupa cateva luni.Cauza a fost lanul de rapita care se afla in vecinatatea padurii si care fusese tratat cu una dintre substantele de mai sus .In acel an ma salvat de la faliment Delta.


Musafir

#42

2015-01-21 06:55

Cred ca apicultorii romani trebuie sa fie mult mai uniti pentru a putea pune punct abuzurilor pe care autoritatile de la noi le promoveaza .Daca continuam asa apicultura va fi intru-un regres permament , fara a mai putea reveni la ceea ce a fost odata .

Musafir

#43

2015-01-21 21:02

Va rugam sa luați in considerare aceasta petiție si sa soluționați aceasta problema atât de importantă pentru noi toți .

Musafir

#44

2015-01-22 06:22

NU doresc o vizibilitate mai mare a petiției

Musafir

#45

2015-01-22 16:46

Stop otravirii! Viata are prioritate.

Musafir

#46

2015-01-22 19:18

Îmi doresc sa am o stupida sănătoasa

Musafir

#47 Re:

2015-01-23 07:30

#21: -  

 ...e simplu...la Tulcea oameni sunt mai căliți pt. înțepăturile de țânțari...

 


Musafir

#48

2015-01-23 13:14

Marii fermieri au avut la dispozitie 10 ani pentru a renunta la aceste otravuri.Chiar daca ei nu mai au nevoie de albina pentru polenizare,celelate plante au in consecinta toti oamenii de pe planeta .Cum alte natiuni pot sa renunte si sa mearga pe calea ecologica a agriculturii noi de ce sa nu putem?
ce vom face cu bogatiile -ma refer la cei ce vror sa castige cu orice pret-daca nu vom fi sanatori sa ne bucuram de ele? Asta-i intrebarea pentru toti .

Musafir

#49

2015-01-23 14:47

Cunosc problema pesticidelor din clasa neonicotinoide, din literatura apicola: Romania Apicola si Lumea Apicola
Din pacate la noi, sub presiunea unei agriculturi intensive si ca afara, incep incet incet sa primeze investitiile externe si interne pentru culturi, punand in con de umbra apicultura si importanta ei pentru lumea inconjuratoare. Faptul ca Romania nu a fost de acord cu moratoriul instituit de UE, pe o perioada de 2 ani pentru "neonicotinoide" si ca acceptat ca 3 produse dintre ele(clotianidin, tiametoxam si imidacloprid) sa fie experimentate(cel putin sub control), la noi in tara, spune ceva.
Sa aparam "harnicutele" pentru ca ne aparam pe noi si copiii nostrii.

Musafir

#50

2015-01-25 08:36

Stop OTRAVIRI!!! Stop moartea familiilor de albine.