Solicităm Presedintelui sa ignore petitia pentru botez

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Solicităm Presedintelui sa ignore petitia pentru botez


Musafir

#76

2014-11-19 10:05

Ce obraznicie ! Cine poate impune unui om ce credinta ,religie sa aiba ? Libertatea de credinta este un drept fundamental al omului !In afara de asta,nu am citit in Noul testament nimic de ortodoxie,dar am citit ca fundamentul credintei crestine este Isus Cristos ,Mintuitorul.

Musafir

#77

2014-11-19 10:48

Nu semnez mereu petiții, dar când o fac, o fac fin și pentru cauze bune.

Musafir

#78

2014-11-19 10:54

Suntem liberi intr-o tara libera si democrata !!! cred in Dumnezeu ! este singurul meu Stapan care nu ma umileste , nu-mi arata drumul gresit si pe care-l gasesc oriunde ,oricand ! sper ca Iohannys sa fie trimisul Lui pentru a ne ajuta in dorinta noastra de a face din Romania un loc frumos cu pace si prosperitate!

Musafir

#79

2014-11-19 11:36

Daca vroiau asa ceva ,romanii i-ar fi cerut acest lucru inainte de vot,el fiind votat asa cum este:cu bune si rele!Cred ca traim intr-o lume deschisa ,intr-o tara multietnica si multireligioasa!!Sa le respectam tuturor etnia si credinta si sa facem din Romania o tara libera ,respectata in lume si cu respect pentru cetatenii ei!!
Maria

#80

2014-11-19 12:39

Musafiri... Ai dreptate, da mai taci din gura, vorbesti aicea singur... Fiecare religie are ceva deviație. Sa fie ortodoxa, catolica, reformata, sau penticostala. Credința in Domnu Isus, este cea ce ne mantuieste, nu biserica sau botezul.


Musafir

#81

2014-11-19 12:42

Mare mizerie

Musafir

#82

2014-11-19 12:43

Cu toate ca am considerat o perioada ca impart tara cu oameni incapabili ce nu au interese reale, comune si actioneaza doar in interes propriu, am judecat in lipsa de informatie sau mai bine zis dezinformat. Faptul ca au luat initiativa atatia romani in favoarea tarii si a poporului m-a uimit placut si va apalud. O sa schimbam si mizeria precum cea de fata deoarece nu mai suntem fiecare in interes personal.
Am sperat la o Romanie mai buna si ma bucur ca nu am renuntat la acest vis. Felicitari inca o data, voua, romanilor!
Maya-albinuta

#83 Re: Sa recapitulam,

2014-11-19 12:47

#26: Amalia Burulea - Sa recapitulam, 

Pe fostii conducatori, de genul lui Ceausescu si Iliescu, atei convinsi, cum ii puteau mentiona la slujbe si se puteau ruga pentru ei??? Ce treaba ai tu cu religia altuia? Daca chiar iti pasa de cineva, nu il incluzi in rugaciunile tale pentru ca este de alta religie decat tine? Cre' ca initiatorul vine din negurile timpului ... Noroc bun.


Musafir

#84

2014-11-19 13:18

Doleanta unora de a avea un sef al statului botezat in "religia tarii"imi pare atit de aberanta incit in mod normal as fi ignorat o.Semnez totusi petitia din simpatie pentru voi cei care ati initiat o:))Nu am nici o emotie in legatura cu o posibila convertire a d-nului Iohannis la "dreapta credinta":))))))))

Musafir

#85

2014-11-19 13:31

Nu vreau sa ne intoarcem in Evul Mediu.
sfantul eu

#86 123

2014-11-19 13:34

religia este....defapt...nu mai este....asa ca pa....nu mai puteti sa prostiti pe nimeni,eu zic sa demolam toate bisericile si gata!


Musafir

#87

2014-11-19 13:35

Nu cred in 'Cujus regio, ejus religio' (aici se cerea mai degraba invers...). Spun asta fiind credincioasa ortodoxa.


Musafir

#88

2014-11-19 14:35

va santem alaturi !

Musafir

#89

2014-11-19 15:47

mda...initiativa pur ortodoxa defapt dar nicidecum crestina. Indobitocirea ortodoxa continua. Cine a studiat cat de putin istoria religiilor is da seama ca: Ortodoxismul actual nu mai e o religie crestina deoarece majoritatea obiceiurilor  lor provin din paganism, precum inchinarea la idoli, cultul crucii, sarutarea osemintelor cadavrelor si alte aberatii... Ortodoxia actuala e doar un amestec de practici adoptate din mai multe religii inclusiv pagane, un sincretism religios care are bntl si elemente crestine denaturate. 


Musafir

#90

2014-11-19 17:15

Semnez petitia

Musafir

#91

2014-11-19 18:53

Johannis, din toată inima îți doresc un spate întărit de domnul dumnezeul nostru. Nu-i botezul sau vre-o hârtia de nevoie, ci domnul nostru se uite in inimile noștri.
Nu,ta binecuvântare in noul tau slujba îți doresc!
Fi binecuvântat!

Musafir

#92

2014-11-19 19:48

Solicităm Presedintelui sa ignore petitia pentru botez

Musafir

#93

2014-11-19 19:48

Hai sa ne vedem ficare de treaba noastra si sa invatam de la omul asta munca fara galagie si cum sa nu fim marlani!


Musafir

#94

2014-11-20 02:00

Daca biserica ortodoxa pomeneste conducatorii tarii unde isi desfasoara activitatea consider ca poate fi pomenit si Presedintele Romaniei chiar daca este de alta religie.

Musafir

#95

2014-11-20 05:13

Cine sunt eu Omul, sa impun cuiva sa creada intr-un anumit fel, atat timp,cat Dumnezeu lasa libertatea fiecaruia de a alege!

Musafir

#96

2014-11-20 13:15

incredibil!!!

Musafir

#97

2014-11-20 13:58

Noi am ales presedintele ca sa ne conduca tara ,religia este strict problema domniei sale .Nu mi se pare corect ca cineva sa-i impuna sa-si schimbe religia !Eu consider ca noul presedinte are lucruri mult mai importante de facut decat sa dea curs la tot felul de petitii tampite !!!

Musafir

#98

2014-11-20 14:03

Un mare ajutor economic pentru Romania ar fi ca religia ortodoxa sa se auto-finanteze si sa nu mai impovareze bugetul cu Dumnezeu stie cate miliioane pt salarii, facturi si altele. Sunt destui "credinciosi" ce ar trebui sa poata sustine aceasta afacere pt popi.

Musafir

#99

2014-11-20 14:42

Romania este o tara libera, fiecare om are dreptul sa isi aleaga credinta sau sa renunte la ea. Este mizerabil ca se doreste impunerea unei religii in secolul 21.

Musafir

#100

2014-11-20 15:37

Cu tot respectul, dar am avut Ortodoxi botezati la carma tari care au mai si pupat icoane la greu si  au dus tara de rapa. Avem e nevoie de o noua mentalitate nu de un botez in Ortodoxie. Oare cand vom invata ca nimic nu se face prin fortarea constiintei ci prin acceptarea diferentelor intr-un mod pasnic? E timpul sa ne mai civilizam si sa acceptam ca se poate si altfel.