Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi


Musafir

#801

2014-09-19 07:45

E de mirare cita nevoie are dumnezeu de bani.

Musafir

#802

2014-09-19 07:48

Nu am vazut, nu am auzit de marcaje turistice sau refugii subventionate de vreo biserica, de orice religie ar fi ea.
Daca sumele imense ce s-ar manipula la construirea respectivei manastiri ar fi canalizate catre respectivele marcaje si refugii, as fi de acord ca acestea sa aibe inscriptionat pe ele, intr-un colt, undeva, crucea cu semnificatia subventionarii de catre biserica. Asa m-as gandi ca rapacii bisericii chiar se gandesc la siguranta mea fizica si spirituala pe munte.
Deasemeni, ar putea investi si intr-un sistem eficient de penalizare concreta a "sconcsilor" ce lasa dara de gunoi in urma lor.
Raiul Bucegilor este atat de Rai, incat manastirea este in sufletele noastre acolo sus, deci NU vreunei constructii sub orice masca!

Anonymous

#803

2014-09-19 07:49

Cred ca totul trebuie sa aiba o limita. Chiar si tupeul preotimii care folosindu-se de credinta populatiei se deda la demersuri din ce in ce mai aberante si care in fapt au transformat Biserica intr-o afacere, sa sa nu spun escrocherie, la scara nationala.
Credinta in Dumnezeu nu cred ca sta si nici nu se dovedeste prin tarasuri pe coate in jurul bisericilor sau prin imbulzeala la pupat moaste...

Musafir

#804

2014-09-19 07:50

Pis pe toti!

Musafir

#805

2014-09-19 07:51

Dumnezeu este oriunde, nu are nevoie de ziduri ca sa-i simtim prezenta.

Musafir

#806

2014-09-19 08:10

Nu mai e nevoie de biserici trantite aiurea, mai bine se reconditioneaza cele vechi daca tot e vorba de biserici

Musafir

#807

2014-09-19 08:18

Hai să ne concentrăm pe ce avem - pe ce avem de restaurat, pe ce avem de terminat, pe ce am avea de îngrijit.
Nu e momentul unei mega-construcții în vârf de munte protejat.

Musafir

#808

2014-09-19 08:28

O tara avem si pe asta o umplem cu biserici... La ce ne trebuie spitale, scoli si spatii verzi? Bisericile sunt mai importante pentru ipocritii astia ce fac parte din BOR...
Stefan

#809 Re:

2014-09-19 08:30

#75: -  

Daca se va construi ceva pe Luna, Marte..., cu siguranta prima constructie va fi o biserica a BOR!


Musafir

#810

2014-09-19 08:42

Deja s-au umplut orasele de biserici, si avem mai multe lacase de cult decat scoli si spitale la un log. Ajunge! Lasati muntele asa cum este! Un loc de odihna. Fara tras de clopote si batut de toaca!

Musafir

#811

2014-09-19 08:53

Jos Mafia!
Cosmin Duduc

#812 biserica mamii lor

2014-09-19 08:59

Nu le mai ajung bisericile pe care le inghesuie peste tot. Trebuie sa strice si calmul si seninatatea naturii, care e adevarata "biserica", templu al umanitatii. Daca BOR vrea sa fie iubita si apreciata de poporul roman ar trebui sa lupte pentru acesta si sa il sprijine prin: 

1. Construirea de spitale,
2. Construirea de scoli, 
3. Renovarea scolilor si a spitalelor, muzeelor, monumentelor istorice,
4. Finantarea cumpararii de manuale pentru copii,
5. Finantarea organelor de stat pentru lupta anti coruptie,
6. Asistenta sociala - infiintarea de cantine si resorturi pentru a ajuta pe cei
nevoiasi,
7. Plata de impozite pentru terenurile, averile si banii pe care ii incaseaza,
8. Desfiintarea dobanzilor la serviciile de imprumut oferite enoriasilor,
9. Sprijinirea cercetarilor in domeniul sanatatii. Bolile nu trec cu rugaciuni si o gramada de bani pe slujbe la popa, acatiste si lumanari.
10.
11.
12.
13.
etc.
(mai spuneti si voi) 

Oricum, pentru orice reprezentant BOR aceste cerinte ar parea fantasmagorice pentru ca ei s-au transformat exact in fariseii de care Cristos s-a descotorosit la intrarea in templul din Ierusalim. Nu sunt un adept al religiei crestine dar e imposibil sa nu iti dai seama (daca ai un pic de minte) ca institutia religioasa, ce promoveaza printr-un marketing total penibil si scarbos aceasta religie, este de fapt impotriva majoritatii preceptelor religioase emanate din crestinism. Adevaratul Anticrist nu e altcineva decat propria istitutie religioasa... Ironic nu? As rade daca as fi 100% cinic si mizantrop. Mai am putin pana acolo. Mi-a mai ramas un pic de compasiune si mila, chiar daca pe zi ce trece vad oameni din ce in ce mai oificati. 
BOR, daca tot vrei sa construiesti biserica in Bucegi (cum dealtfel, abuziv, ai construit si pe Ceahlau) eu propun sa faci o biserica si pe Everest. Ar fi prima biserica ortodoxa din lume de acolo, cea mai la inaltime. Enoriasii, prin masca de gaze ar putea respira direct aer cu aroma de tamaie.
Daca vor sa construiasca filiale ale societatii comerciale pe care o reprezinta, ar trebui sa se supuna acelorasi legi carora li se supun si agentii comerciali comuni. 

Sunt ferm convins ca un simplu intreprinzator nu ar avea voie sa isi contruiasca un chiosc pe Platoul Bucegilor pentru ca e rezervatie naturala acolo. In acelasi timp, este voie sa se construiasca acolo o biserica, ce scoate bani intr-o luna de cel putin 10 ori cat ar scoate negustorul respectiv.

Revenind la seriozitate, repet, daca incep lucrarile de ridicare pentru aceasta 
biserica, perfect constient de legile din tara asta, o sa merg si o sa ma opun, atat cat pot si cu cat pot. Trebuie sa se opuna cineva acestei molime ipocrite.


Musafir

#813

2014-09-19 09:27

Muntii nostri sunt frumoasi asa cum sunt, si sufera din cauza despaduririlor abuzive si necontrolate. A trecut vremea cand bisericile erau facute in locuri ascunse, ca sa dea adapost oamenilor in vremuri de razboi. Eu zic ca avem ORICUM prea multe biserici pe cap de locuitor, mai bine sa adunam bani pentru mentinerea celor vechi decat sa construim altele.

Musafir

#814

2014-09-19 09:34

ROMANIA ARE NEVOIE DE DEZVOLTARE PERSONALA SI SOCIETALA NU SPIRITUALA!!!!!!

Musafir

#815

2014-09-19 09:40

Multumesc!

Musafir

#816

2014-09-19 09:46

Ce rost are construirea unei bisericii pe platoul Bucegi la 2200m? Cand exista in Sinaia, Busteni si Pestera deja. Prea multe biserici, prea multa prostie.

Musafir

#817

2014-09-19 09:49

PAI CE SA CAUTE CASA FIULUI PE TARAMUL TATALUI. ...AR FI PREA SUSPICIOS DE ... FIRESC!!!


Musafir

#818

2014-09-19 09:59

Pe platou esti atat de aproape de dumnezeu ca nu-ti mai trebuie si biserica. In biserica sunt popi, dumnezeu este peste tot.

Musafir

#819

2014-09-19 10:04

Frumosul Parc Natural Bucegi, pe care natura il infrumuseteaza, nu trebuie poluat!

Musafir

#820

2014-09-19 10:06

Se inchid spitale si se construiesc biserici? Unde e logica ? Muntele nu are nevoie de cantece de preaslavire! Izvoarele fac deja mai mult decat vor face rugile, pomelnicele si preasfintele cantece bisericesti!!
.............

#821 nu biserica la babele

2014-09-19 10:07

mai bine biserica ar ajuta familiile nevoiase in loc sa construiasca biserici. Romania este tara cu cele mai multe biserici din Europa pe cap de locuitor, in timp de invatamantul si sanatatea sunt la pamant. Ponta a donat manastirilor din banii nostri, dece nu a dat din banii lui daca tot a vrut sa ajute biserica. GUNOIUL !!!!!!!!!!


Musafir

#822

2014-09-19 10:28

Voi le construiti, noi o sa le ardem.

Musafir

#823

2014-09-19 10:29

Spun NU construirii de biserici !

Musafir

#824

2014-09-19 10:29

De ce a donat primarul terenul??? Nu mai stie de unde sa produca bani?


Musafir

#825

2014-09-19 10:31

deci cum sa spun eu...nu!