Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Diana

#476 NUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!

2014-09-18 08:24

M-am saturat sa aud in permanenta de doleantele conducerii BOR. Nu sunt decat o sleahta de hoti, avari dupa bani nu dupa cuvantul lui Dumnezeu. Poporul cred ca a tacut destul, ne-am indobitocit cu totul. M-am saturat de biserici si catedrale! Niste hoti si dictatori! Facea bine Ceausescu cand le darama fiind considerate prea multe. Destul cu monopolul bisericii ortodoxe in frunte cu Daniel Hotu. Pentru  "catedrala neamului " sau impus, au obtinut ceea ce au vrut si acum se uita la schele cersind bani guvernului si Neamului Romanesc, noi pierzand din spatiu verde in schimbul betoanelor si poluarii. Asta se doreste intr-un spatiu de rezervatie naturala? Cum a putut un primar sa dea bisericii acel spatiu?

Se spune in gura mare ca romanii cheltuie mai multi bani in turismul din afara!!!!!! Pai ce sa faca domnilor sa mearga la munte sa vada biserici? Eu sunt satula de ele. De ce guvernul nu da bani pentru constructia de locuinte, gradinite, scoli...... si le da tot lor?

Biserica nu plateste taxe si impozite!!!!! Se pot autofinanta si singuri.

ikstar

#477 Muntele esfânt

2014-09-18 08:24

Muntele este adevăratul locaș sfânt, nu ”locașele” sfinte din orașe. Când merg pe munte în liniște, îl rog pe Dumnezeu să mă ajute sî ajung în creastă. Când am ajuns în cresată, îi mulțumesc tot Lui, pentru minunăția ce ne-a dăruit. Locașurile sunt sfințite de popi care n-au nici o legătură cu Dumnezeu care ne-a lăsat muntele să ne bucurăm de el. Lumea crede că noi smintiții ăștia care umblăm prin munți nu suntem credincioși de aceea ne opunem construirii. Dar tocmai pentru că suntem credincioși apărăm muntele de hahalerele de popi care nu vor decât să facă profit. Locul ăla trebuie apărat pentru că e SFÂNT!


Musafir

#478

2014-09-18 08:25

Cine vrea sa mearga la biserica are suficiente lacasuri in orice oras , comuna sat sau catun . este un lucru abominabil sa-ti bati joc asa de natura. oamenii merg la aer curat sa se recreeze nu sa auda clopote. daca fac biserica apoi vor vrea hotel pt pelerini . astia nu se satura niciodata . NU NU NU


Musafir

#479

2014-09-18 08:25

Dragilor,pentru mine este prea mult....AJUNGE....nu trebuie sa avem o biserica si langa Sfinx si Babe,avem destule in fiecare oras,fiecare cartier,ficare comuna,fiecare sat.

Musafir

#480

2014-09-18 08:28

În ultimele luni m-am săturat până peste cap de infecta şi ridicola biserică românească!

Cum să nu îţi vină să mergi astăzi peste preoţi şi popi, în bisericile lor cu furci şi topoare, cu torţe şi spânzurători. Să facem şi noi aşa cum au făcut ei acum sute de ani când au ars pe rug şi au spânzurat toţi oamenii de cultură, toţii fizicienii, geografii şi filozofii care aveau gândiri realiste şi evoluţioniste. Au ars pe rug oameni care nu credeau basmele şi legendele spuse de biserică, oameni care au cercetat şi nu au crezut orbeşte în spusele criminalilor în sutane cu cruci la gât.

Cum poate lumea în ziua de astăzi să trecă cu vederea acest colos economic, Biserica ortodoxă română, care face bani pe bandă rulantă şi nu pierde nimic niciodată, pentru că nu plătesc impozite şi în curând vor controla toată ţara, cum au început deja să-i controleze pe copiii mici în şcoli şi grădiniţe cu profesori de religie trimişi de Biserica Ortodoxă.

Jumătate din tezaurul naţional se află în buzunarele lor, maşini, vile şi afaceri pentru fiecare membru al unei familii de popi… şi pe deasupra mai primesc şi de la guvernul Ponta din fondurile de rezervă ale statului 6 milioane de lei… PENTRU CE? Pentru a-i face campanie electorală prim ministrului nostru, doctor plagiator? Pentru a construi alte biserici? Pentru a construi o biserică pe platoul munţilor Bucegi? Munţii Bucegi... cum de s-ar fi putut gândi un om normal la lucrul ăsta, lăsaţi natura în pace popi ticăloşi, natura dată de Dumnezeul ăla al vostru inventat acum 2000 de ani, tot de unii ca voi. Ne credeţi idioţi şi vă place să vă bateţi joc de oameni cu decizile voastre infecte, cu susţinerea guvernului ăsta josnic.

Ruşine, ruşine pentru un popor de lupi mâncat de oi!


Musafir

#481

2014-09-18 08:29

Nu sunt de acord cu aceasta constructie

Musafir

#482

2014-09-18 08:30

Nu sunt de acord!!De ce mai exista Parcul National????Haideti sa ne construim cate o cabana????ni se da autorizatie??Pt libidinosii de popi,se poate orice...

Musafir

#483

2014-09-18 08:30

Da' nu mai bine cu banii aia sustin popii niste familii sarace? Sa-i incalte si sa-i imbrace pe niste copii necajiti si sa-i ajute sa mearga la scoala? Sa faca o biserica in varf de munte si sa scoata boxele afara sa se auda slujbele de la poalele Bucegilor?! Da. pe  munte exista schituri. SCHITURI! Pentru ca se duceau calugarii sa se roage in LINISTE! Izolati de forfota civilizatiei. Cine iubeste muntele si este si credincios, se poate ruga in liniste, acolo sus, si fara sa aiba un altar in fata lui. Dumnezeu e peste tot. Si ca sa fim intelesi, sunt nepoata de preot, dintr-o familie cu multi, multi preoti din tata in fiu!!!!! Dar ca acum, atata stoarcere de bani din partea bisericilor pe seama unor habotnici, nu cred ca a mai fost de pe vremea Inchizitiei! Sa le fie rusine!


Musafir

#484

2014-09-18 08:31

Dacă faceți biserici mai mari sau mai sus nu veți fi mai aproape de Dumnezeu!!!

Musafir

#485

2014-09-18 08:33

Daca ti s-a imbolnavit copilul, nu te duce cu el la spital sa ii dea antibiotic, du-te cu el la Biserica sa platesti un acatist...si daca iti moare copilu', Patriarhia iti spune ca "A fost voia Domnului"

Musafir

#486

2014-09-18 08:38

Daca, prin absurd, ala cu ideea ar avea o mama, iar mama lui ar avea trecuta in acte, pe numele ei, si o biserica, iar in biserica s-ar afla o tesla, de care eu as avea nevoie, si i-as spune aluia "Du-te-n biserica ma-tii si adu-mi tesla!", s-ar considera injuratura?

Musafir

#487

2014-09-18 08:38

De ce am un sentiment "déja vue"? Imi aduc aminte de evenimentele din Biblie (Gen.11:3-4). Dupa cum vad e un concurs de "grandomanie" a cultelor in care Biserica Ortodoxa are si sprijinul guvernului...ridicol si n-are de a face cu valorile reale ale CRESTINISMULUI

Musafir

#488

2014-09-18 08:43

mult noroc

Musafir

#489

2014-09-18 08:45

isi pot face locuri pt "pupa oase" in orase nu in mijlocul naturii,oricum scopul principal al bisericii este de a aduna averi !
Dana
Musafir

#490

2014-09-18 08:46

E incredibil ! Un sacrilegiu !!!


Musafir

#491

2014-09-18 08:48

oamenii se pot ruga si fara ziduri !

Musafir

#492

2014-09-18 08:49

Popi sasi faca locasuri in pesteri asa cum isi faceau si cei dinaintea lor. Si sa se lase de afaceri sasi vada de rugaciuni.
Musafir

#493

2014-09-18 08:51

Separati biserica de stat si ne va fi bine. NU mai finantati sutanele negre, daca vreti a face un bine, dati in folosinta tinerilor teren pentru case. Evident ca si besericii, gratuit ;)


Musafir

#494

2014-09-18 08:54

Spune NU construirii de biserici in Parcul Natural Bucegi

Musafir

#495

2014-09-18 08:55

imi doresc o petitie - pentru demiterea Presedintelui

Musafir

#496

2014-09-18 08:56

Sunt destule (de fapt prea multe) biserici in tara asta.Mai bine construiti scoli si case de ajutor pt batranii nostri.Daca nu avem grija de ei nu va mai avea cine sa.mearga la biserica.

Musafir

#497

2014-09-18 08:58

chiar si in Parcurile Nationale am ajuns sa facem biserici? Nu am nici o treaba cu crestinii..la cite biserici avem si spitale aproape deloc ...sa se roage la domnul sa le dea sanatate!Sunt atit de revoltat incit nici azi nu-mi vine sa cred tupeul murdar al acestor popi afaceristi ...si cind vezi ca si primarul din Busteni ii ajuta , incepi sa intelegi la ce dezastru vom ajunge! bleah

Musafir

#498

2014-09-18 08:59

Fratilor, avem biserici sa ne punem si in cap. In curand nu vom mai avea oameni care sa intre in biserici. Banii necesari pentru constructia bisericii sa-i dea nevoiasilor din orasul Busteni. Parerea mea este ca Dumnezeu ar fi mult mai incantat de asta decat de biserica la cucuiata!

Musafir

#499 Re:

2014-09-18 09:01

#480: -  

 Unde nu mai pui ca, biserica contribuie la ridicarea lacaselor de cult numai cu o parte. Restul vine de la buget !!! (vezi cazul Catedrala Neamului - Bucuresti)


Musafir

#500

2014-09-18 09:03

Impozitarea cultelor.