OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

NU VA LUATI DUPA MUSTE

#226 Re:

2016-02-04 12:30

NU VA MAI LUATI DUPA MUSTE

#227 ATENTIEI OAMENI BUNI SUNT INFILTRATI AICI NUMAI OAMENI DE LA BANCI

2016-02-04 12:34

VA ADUC EU FOARTE MULTE ARGUMENTE CA LEGEA ESTE BUNA ...ESTE EXCEPTIONALA:

tin sa va aduc la cunostinta ca nu exista dezavantaje la aceasta lege indiferent din ce perspectiva privesti aceasta lege... si am sa va aduc foarte multe argumente in acest sens,sunt numai avantaje pentru o Romanie normala:
Legea DIP, va avantaja si pe viitorii cumparatori de apartamente
- Pretul imobiliarelor va fi stabil, nu va mai fluctua. (exemplu Statele Unite, Texas chiar, ev. raportat la venit mediu )
- Vei putea cumpara apartament (casa). cu linistea sufleteasca ca daca cumva patesti ceva job, se schimba planurile in viata etc., poti da casa simplu si nu vei ramane cu datorii.
- Pretul va fi in sfarsit unul real, al pietei, nu umflat in urma creditelor.
- Pt. cei cu creditele existente - vor putea renogocia dobanda cu banca, urmand sa plateasca o rata corecta.
- Cei care chiar nu mai pot plati din diferite motive - medicale, somaj, etc. - vor putea intra intr-o insolventa simplifica si rapida, si, dupa vor ceda casa (pierzad si avansul si ratele platite timp de 8 ani bancii, vor putea incepe o noua viata, fara datorii.
- pentru o creditare responsabila.
- Avansul - in prezent la 25% nu va creste pentru persoanele cu un bun istoric, bancile fiind interesate sa le dea credit. In cazul unei usoare scaderi a preturilor apartamentelor - cumparatorii vor fi avantajati

Toate acestea sunt motive pentru care Legea DiP este buna pentru oameni. Si nu este dorita de bancheri si dezvoltatorii si rechinii imobiliari - pentru ca le-ar manca din profituri.

FREC TIPARUL

#228 Re: Re: Re: Re: Au aparut postacii

2016-02-04 12:40

#163: Toni Ludovic - Re: Re: Re: Au aparut postacii 

 TU ESTI oANTA.......HAHA.. HAHHA

VA RUGAM SA OBSERVATI AVANTAJELE LEGII DIP...... DEZAVANTAJE NU EXISTA

tin sa va aduc la cunostinta ca nu exista dezavantaje la aceasta lege indiferent din ce perspectiva privesti aceasta lege... si am sa va aduc foarte multe argumente in acest sens,sunt numai avantaje pentru o Romanie normala:
Legea DIP, va avantaja si pe viitorii cumparatori de apartamente
- Pretul imobiliarelor va fi stabil, nu va mai fluctua. (exemplu Statele Unite, Texas chiar, ev. raportat la venit mediu )
- Vei putea cumpara apartament (casa). cu linistea sufleteasca ca daca cumva patesti ceva job, se schimba planurile in viata etc., poti da casa simplu si nu vei ramane cu datorii.
- Pretul va fi in sfarsit unul real, al pietei, nu umflat in urma creditelor.
- Pt. cei cu creditele existente - vor putea renogocia dobanda cu banca, urmand sa plateasca o rata corecta.
- Cei care chiar nu mai pot plati din diferite motive - medicale, somaj, etc. - vor putea intra intr-o insolventa simplifica si rapida, si, dupa vor ceda casa (pierzad si avansul si ratele platite timp de 8 ani bancii, vor putea incepe o noua viata, fara datorii.
- pentru o creditare responsabila.
- Avansul - in prezent la 25% nu va creste pentru persoanele cu un bun istoric, bancile fiind interesate sa le dea credit. In cazul unei usoare scaderi a preturilor apartamentelor - cumparatorii vor fi avantajati

Toate acestea sunt motive pentru care Legea DiP este buna pentru oameni. Si nu este dorita de bancheri si dezvoltatorii si rechinii imobiliari - pentru ca le-ar manca din profituri.

IMI PASA....

#229 VA ARAT ANATAJELE LEGII DAREA IN PLATA ... DEZAVANTAJE NU EXISTA

2016-02-04 12:42

VA ARAT ANATAJELE LEGII DAREA IN PLATA ... DEZAVANTAJE NU EXISTA !!!!!!

tin sa va aduc la cunostinta ca nu exista dezavantaje la aceasta lege indiferent din ce perspectiva privesti aceasta lege... si am sa va aduc foarte multe argumente in acest sens,sunt numai avantaje pentru o Romanie normala:
Legea DIP, va avantaja si pe viitorii cumparatori de apartamente
- Pretul imobiliarelor va fi stabil, nu va mai fluctua. (exemplu Statele Unite, Texas chiar, ev. raportat la venit mediu )
- Vei putea cumpara apartament (casa). cu linistea sufleteasca ca daca cumva patesti ceva job, se schimba planurile in viata etc., poti da casa simplu si nu vei ramane cu datorii.
- Pretul va fi in sfarsit unul real, al pietei, nu umflat in urma creditelor.
- Pt. cei cu creditele existente - vor putea renogocia dobanda cu banca, urmand sa plateasca o rata corecta.
- Cei care chiar nu mai pot plati din diferite motive - medicale, somaj, etc. - vor putea intra intr-o insolventa simplifica si rapida, si, dupa vor ceda casa (pierzad si avansul si ratele platite timp de 8 ani bancii, vor putea incepe o noua viata, fara datorii.
- pentru o creditare responsabila.
- Avansul - in prezent la 25% nu va creste pentru persoanele cu un bun istoric, bancile fiind interesate sa le dea credit. In cazul unei usoare scaderi a preturilor apartamentelor - cumparatorii vor fi avantajati

Toate acestea sunt motive pentru care Legea DiP este buna pentru oameni. Si nu este dorita de bancheri si dezvoltatorii si rechinii imobiliari - pentru ca le-ar manca din profituri.

IMI PASA

#230 Re: Re:

2016-02-04 12:43

#32: gabi - Re:  

 AVANTAJELE LEGII DEZAVANTAJE NU EXISTA

tin sa va aduc la cunostinta ca nu exista dezavantaje la aceasta lege indiferent din ce perspectiva privesti aceasta lege... si am sa va aduc foarte multe argumente in acest sens,sunt numai avantaje pentru o Romanie normala:
Legea DIP, va avantaja si pe viitorii cumparatori de apartamente
- Pretul imobiliarelor va fi stabil, nu va mai fluctua. (exemplu Statele Unite, Texas chiar, ev. raportat la venit mediu )
- Vei putea cumpara apartament (casa). cu linistea sufleteasca ca daca cumva patesti ceva job, se schimba planurile in viata etc., poti da casa simplu si nu vei ramane cu datorii.
- Pretul va fi in sfarsit unul real, al pietei, nu umflat in urma creditelor.
- Pt. cei cu creditele existente - vor putea renogocia dobanda cu banca, urmand sa plateasca o rata corecta.
- Cei care chiar nu mai pot plati din diferite motive - medicale, somaj, etc. - vor putea intra intr-o insolventa simplifica si rapida, si, dupa vor ceda casa (pierzad si avansul si ratele platite timp de 8 ani bancii, vor putea incepe o noua viata, fara datorii.
- pentru o creditare responsabila.
- Avansul - in prezent la 25% nu va creste pentru persoanele cu un bun istoric, bancile fiind interesate sa le dea credit. In cazul unei usoare scaderi a preturilor apartamentelor - cumparatorii vor fi avantajati

Toate acestea sunt motive pentru care Legea DiP este buna pentru oameni. Si nu este dorita de bancheri si dezvoltatorii si rechinii imobiliari - pentru ca le-ar manca din profituri.

Valentin Ignat-Sud Rezidential

#231 Opreste-te !

2016-02-04 13:10

Stimate domn te rog sa te opresti un pic si sa discuti civilizat. Ma numesc Valentin Ignat si sunt unul dintre clientii acestor domni pe care tu ii ataci. Tin sa iti spun ca pe locul unde este acum acest complex, zona Drumul Fermei, in urma cu cativa ani era un camp insalubru. Acesti oameni au reusit sa faca din acest camp insalubru un adevarat cartier care desi este periferic depaseste multe dintre cartierele cu "staif" din Bucuresti, ca Aviatiei sau Tineretului. Vad ca ataci furibund si dezinformezi. Lucrurile nu stau asa cum prezinti tu situatia. Eu sunt unul dintre cei care au cumparat un apartament anul trecut, in luna iulie si pot sa iti spun ca mie legea darii in plata nu imi foloseste la nimic. Ba mai mult imi poate creste dobanda. Daca ai vreo indoiala asupra ceea ce iti spun te invit la mine acasa oricand vrei si iti fac un tur al complexului in care stau. Asta ca sa nu imi pui eticheta de "bancher" sau de "musca". Am semnat aceasta petitie pentru ca ma pun in situatia celor care sunt cum eram eu anul trecut. Daca anul trecut trecea aceasta lege eu stateam si acum cu parintii mei intr-un apartament de 3 camere din Crangasi. Intelegi concret de ce semneaza oamenii? As vrea sa te invit nu numai la mine acasa ci si la cativa vecini de palier, te vei simti bine cu noi, suntem tineri, majoritatea avem studii, sunt si doua familii recent intoarse din strainatate si iti vom spune clar de ce consideram ca aceasta lege face mai mult rau decat bine. Te rog sa accepti invitatia si sa mergi cu mine sa iti arat exact ce s-a facut acolo in proportie de 80% prin credite bancare. In afara de 4 sau 5 familii din blocul nostru restul toti avem credite. Intre noi fiind vorba, daca eram bancheri luam cu banii jos. Faptul ca intr-o zona in care nu era decat un teren viran plin de gunoaie s-a facut un cartier nou nu este chiar atat de condamnat precum prezinti tu. Sa stii ca toti platim impozite pe apartamente. Pe gunoaiele care erau inainte acolo nu platea nimeni impozit. Am semnat aceasta petitie pentru ca stiu ca cei ca mine nu au cum sa stranga aproape jumatate din pretul unui apartament. Le multumesc din nou celor de la Sud Rezidential pentru ca m-au ajutat si au fost alaturi de noi in intocmirea actelor catre fondul de garantare si catre Banca Transilvania, sincer nu stiu ce am fi facut fara ei. Sa stii ca nu mai simt "inselat" de banci si nici "musca", dimpotriva, ma bucur de pasul facut, mai ales acum in contextul cresterii avansurilor, si ma bucur ca am reusit sa dau mai departe o fila extrem de importanta din viata mea. De aceea te invit si pe tine sa te lamuresti exact si poate nu vei mai scrie tot felul de lucruri rautacioase. Nu te acuz de nimic, poate ca ai fost mintit de unii oameni, de aia te invit sa convingi cu ochii tai. 


Musafir

#232

2016-02-04 13:41

Intre timp numarul de semnaturi creste. Postacul cu bidinea la nas, pe numele sau adevarat Pantis si-a luat-o pe sistemul fiecare gaura cu par se f***

Flux24

#233 Presa ne lamureste

2016-02-04 13:49

Cateva date biografice extrem de interesante despre "prea-cinstitul" Daniel Zamfir, initiatorul legii darii in plata

Ancheta lui Robert Turcescu

Ancheta despre datoriile fratelui lui Zamfir

Ancheta "suveica bulgara" despre banii sifonati de la stat

fane istrate

#234 Re: Opreste-te !

2016-02-04 14:03

#231: Valentin Ignat-Sud Rezidential - Opreste-te ! 

  .Tineri nostri trebuie sa stie ce li se pregateste..... Ideea pe care trebuie sa o tragi din aceasta lectie sa zicem financiara este faptul, in care te hotarasti, sa faci pasul sa iti iei o casa, ca aceasta legea “darea in plata” te va ajuta ca in cazul unui eveniment major sa spunem neprevazut in viata ta, sa nu ramai cu datorii, exact cum se intampla astazi,banca iti i-a casa(care este eventual valorificata la ¼ din valoarea reala si iti urmareste veniturile viitoare pana isi recupereaza creanta.dupa ce vei inapoia casa bancii,si o poti lua linistit de la capat. tinerii nu au experienta abuzurilor institutiilor de creditare,eventual nici nu cred ca se va intampla ,tocmai de acea venim in intampinarea acestor probleme.

referitor la problema dumneavoastra va apreciez faptul ca investiti foarte mult in imobiliare,drept pentru care va felicit,dar consider ca tinerii din aceasta tara saraca  trebuie sa cunoasca sa aibe cat de cat cunostinte financiare cand se hotarasc sa i-a o decizie pentru a cumpara o casa sa numai faca prostia care am facut-o eu ,statul nu ii pregateste pe tineri in scoli.O parere personala ar fi in cazul in care mai construiti asemene complexe rezidentiale, sa le spuneti oamenilor  toate oportunutatile,frica aceasta vine datorita faptului ca evaluarea de piata a imobilelor  nu se face la puterea de cumparare a romanilor si  nici la cerere si oferta, cunoastem fenomenul avem firme de constructii.

DACA CONSIDERATI CA V-AM JICNIT EU IMI CER SCUZELE DE RIGOARE,dar consider ca toate persoanele care vor cumpara case in viitorul apropiat sa stie ce ajantaje are aceasta lege... dezavantaje nu exista cu parere de rau.

un exp si inchei,vede-ti normal ca banca  dupa ce ma executa sa imi urmareasca veniturile toata viata,cand garantia a fost 140% peste valoarea creditului,in afara faptului ca banca are foarte multe clauze abuzive in contractele de credit,modificari unilaterale de clauze,,, stiti ce inseamna ca face-ti contracte...  este corect????,daca ti-am pus o garantie ia-ti garantia si am terminat un lucru de bun simt.

Inceracti sa aveti in vedere toate aspectele si nu credeti doar intoxicarea bancilor!

#235 Re: Opreste-te !

2016-02-04 14:03

#231: Valentin Ignat-Sud Rezidential - Opreste-te ! 

 Am o propunere : poti sa-i inviti la tine acasa si pe urmasii celor 30 de oameni ce si-au luat viata pentru ca aceasta lege nu a existat sa ii scape de sclavia fata de banca?

Ce ti se pare lipsit de bun simt in aceasta intrebare?

Probabil partea cu oamenii care si-au pierdut viata ( pt ca te vad un om care are pretentia ca incearca sa acorde toata bunavointa celor din tabara adversa), pentru ca nu li s-a mai acordat nici o sansa la o viata decenta de aici inainte, nevrand sa fie toata viata sclavi luandu-si viata.

Ce zici?.... poti privi lucrurile din perspectiva asta? Si  aceste lucruri s-au intamplat doar din cauza minciunilor si inselatorilor bancare si a contractelor pline de abuzuri, pe care oamenii nu pot sa le anuleze , pentru ca traim intr-o tara in care totul poate fi cumparat.

Acest lucru ar trebui sa te puna pe ganduri la modul serios, daca esti cu adevarat de buna credinta. NU vad nici o justificare sa dai mai multa importanta profitului inaintea vietii unui om..... sau crezi ca e altfel?

Aceasta lege a aparut ca urmare a actiunilor lipsite de responsabilitate a bancilor care nici in al 12-lea ceas nu realizeaaza ca trebuie sa recladeasca increderea clientului, si nu aruncarea clientului la marginea societatii prin executarea lui silita.

Si aici un citat edificator legat de asta:

 "La o audiere în faţa Comitetului Bancar al Camerei Reprezentanţilor, în decembrie 1912, J.P. Morgan a fost întrebat dacă baza creditului comercial nu o constituie garanţiile monetare sau imobiliare. "Nu domnule, primul lucru este caracterul", a răspuns cel mai influent bancher din acea perioadă.
     "Un om în care nu am încredere nu va obţine bani de la mine, chiar dacă ar veni cu toate garanţiile Creştinătăţii", a continuat J.P. Morgan.
     Legea dării în plată, chiar dacă va crea o perioadă a turbulenţe pe termen mediu, este fundamentală pentru reconstruirea încrederii între bănci şi clienţii lor, iar fundaţia acestui proces îndelungat trebuie să fie prudenţa."  

Dimpotriva si cei care semnati aceasta petitie ar trebui sa realizati ca aceasta lege a darii in plata este si pt voi.

Ar trebui sa le fie rusine celor care puteau sa faca aceasta lege sa existe cu o clipa mai devreme, pt a nu fi nevoie sa  se intample aceste tragedii..... 

 

Ce nu vreti sa intelegeti voi care cu adevarat vreti credite,si credeti ca veti fi afectati de aceasta lege (desi nu e asa, bancile mint ) este ca. pt cei care au nevoie de legea darii in plata lucurile stau asa: legea e diferenta pt unii intre viata si moarte  (cum a fost cazul celor 30) sau diferenta dintre sclavie in adevaratul sens al cuvantului si libertate ,iar in cazul vostru al celor ce vreti credite prin prima casa, este doar de a nu lua credite (asta daca e sa credeti bancherii , caror credidbilitate a ajuns aproape de  zero ) si a lua credit.

Totusi repet nici o banca nu s-a retras din acest program....deci cum as putea sa mai cred azi ce spun acesti oameni fara scrupule, ca spun adevarul, cand pe mine m-au mintit de cel putin 4 ori in momente importante ale vietii mele.

De aceea sfatuiesc pe toti cei care semneaza cu adevarat din convingere aceasta petitie sa se informeze inainteasupra tuturor  aspectelor.

O zi buna la toata lumea!

 


Musafir

#236 Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc major

2016-02-04 14:08

Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc macroeconomic major

"Un risc major pentru perspectiva macroeconomică este potenţiala implementare a legii dării în plată în forma aprobată iniţial de Parlament. Aplicarea retroactivă a legii la creditele aflate în prezent în derulare ar putea avea un impact negativ asupra creşterii creditării, încrederii consumatorilor şi investitorilor, precum şi asupra cererii interne", notează Comisia Europeană într-un raport privind perspectivele economice, publicat joi.

Pt musafirul toxic

#237 Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc maj

2016-02-04 14:13

#236: - Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc major 

Daca vrei sa fii credibil ar trebui sa dai si sursa si chiar contextul din care ai postat extrasul...ca altfel nu esti decat un postac toxic platit cu bani putini....


Musafir

#238 Re: Re: Opreste-te !

2016-02-04 14:18

#235: Inceracti sa aveti in vedere toate aspectele si nu credeti doar intoxicarea bancilor! - Re: Opreste-te ! 

 Omul e cumparator prostu' popii sambatar ! CUMPARATOR, intelegi cuvantul asta? Sau ti-a intrat in sange, ca in creier nu are cum, rahatul mancat de pocait si vezi bancheri si "sacali" la tot pasul? Citeste mai bine, daca stii si daca poti ce spune omul si pe urma da comentarii. Cat despre aia 30 de sinucigasi iar mintiti. Ultimul dintre ei s-a sinucis pentru ca nevasta lui luase credite de consum si il executau silit, legea voastra il ajuta o laie. Si la fel au fost inca vreo 10. Citeste presa si nu mai aiura ca te faci de ras. A dat benga in voi si in sambatar care ii face pe cei care au semnat psihopati si prosti, te-a scos la inaintare pe tine cel mai handicapat dintre prostaci ca restul au avut minte si au ramas pe Bursa sa se uite la calendarele cu panarame despuiate puse de MAKE. 


Musafir

#239 Re: Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc

2016-02-04 14:19

#237: Pt musafirul toxic - Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc maj 

 :)))) E link-ul in mesaj boule. Mediafax spune asta. Da click, daca stii. Apasa pe scrisul ala colorat si ce sa vezi, HOP, apare articolul :))))

nu va luati dupa muste

#240 Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc maj

2016-02-04 14:28


Musafir

#241 Re:

2016-02-04 14:28

#6: -  

 Tu este clar ca ai scris doar de dragul de a te afla in treaba.Detaliaza problema ca odata cu adoptarea legii se va oprii programul prima casa care in opinia ta va duce la o scadere a economiei si va duce la disponibilizari masive.

De ce ???

Hațegan Eugen

#242

2016-02-04 14:29

O lege normală, ce trebuia să apară de mai mult timp. Această petiție este o dezinformare a bancilor, pentru ca dacă ar intră în vigoare, băncuțele nu ar mai putea fura clientul prin contracte capcană cu clauze abuzive. Minciuna cu dezvoltarea imobiliara, viitorul tinerilor, etc. este o manipulare a bancilor pentru a opri legea. Efectul imediat după intrarea în vigoare, va fi scăderea prețurilor la imobiliare cu peste 20%. Bancilor nu le pasă decât de profitul lor, nu fiți naivi și credeți toate minciunile. Asta ar însemna să va tăiați creanga de sub picioare, crezând ca băncile și firmele de construcții vor binele tinerilor.

NINO-NINO

#243

2016-02-04 14:29

:))))Hai sa iti ghicesc ce vei spune. SI aia de la comisia europeana sunt "postaci bancari". :)))) Sau sunt oameni cu interese, mincinosi care vor sa ii faca greutati borfa...., pardon, domnului deputat :)))

NINO-NINO

#244 Re:

2016-02-04 14:31

#242: Hațegan Eugen -  

 Si avansul de 35-40% deja pus in practica de banci e miciuna bai handicapel? Mintiti chiar si cand e evident ca mancati rahat, chiar atat de nebuni sunteti? Tratati-va dracului odata ! 

Spitalul clinic de psihiatrie Alexandru Obregia

#245 Re: Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc

2016-02-04 14:33

#240: nu va luati dupa muste - Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc maj 

 Asa e ! Vin sambatarul si borfasul si mama dracu' i-a gasit pe aia din Comisia Europeana. 

Incearac totusi sa fii rational! Ce zici poti?

#246 Re: Re: Re: Opreste-te !

2016-02-04 14:34

#238: - Re: Re: Opreste-te ! 

 Din pacate atata poti  ( tipic voua celor care iau cativa lei pe postare de la banci, cand nu mai aveti argumente), nu esti in stare sa-ti dai seama ca acel text nu ti se adreseaza, si ca oamenii chiar trebuie sa stie, ca altii, exact ca si ei acum 8 ani au fost inselati cu buna stiinta. Acel text chiar are o tinta generala.

 

Diferenta dintre mine si tine desi nu am intentia sa te jignesc in vreun fel (adevarul nu poate jigni) este ca tu nu o faci din convingere ci din interes, noi ceilalti care asteptam legea darii in plata chiar facem parte din acel scenariu sumbru creat de cinicii bancheri.

Deci nu ma astept la nimic de la tine. Scopul postarilor si tinta postarilor mele nu ti se adreseaza.

Si imi pare rau  pentru tine (fara sa-ti jingesc inteligenta) daca nu ai argumente mai solide, abtine-te ca te faci cel putin de ras....sau roaga sefii sa iti de-a un pic concediu si sa delege pe unul mai constient si stapan pe ceea ce spune... 
Succes !

nu va luati dupa muste

#247 Re: Re: Re: Opreste-te !

2016-02-04 14:35

#238: - Re: Re: Opreste-te ! 

  esti belea !!!!!! bravo !!!!! ai un discurs beton,te felicit esti baietas, ce sa zic DAR ESTI DUPA MINE..... HAI SA ITI ARAT AVANTAJELE LEGII ......ITI ARATAM SI DEZAVANTAJE CA SA FIU OK DAR NU AM CUM CA NU EXISTA !!! UITE AICI... I-A SI INVATA:

Stimata redactie tin sa va aduc la cunostinta ca nu exista dezavantaje la aceasta lege indiferent din ce perspectiva privesti aceasta lege... si am sa va aduc foarte multe argumente in acest sens,sunt numai avantaje pentru o Romanie normala:
Legea DIP, va avantaja si pe viitorii cumparatori de apartamente
- Pretul imobiliarelor va fi stabil, nu va mai fluctua. (exemplu Statele Unite, Texas chiar, ev. raportat la venit mediu )
- Vei putea cumpara apartament (casa). cu linistea sufleteasca ca daca cumva patesti ceva job, se schimba planurile in viata etc., poti da casa simplu si nu vei ramane cu datorii.
- Pretul va fi in sfarsit unul real, al pietei, nu umflat in urma creditelor.
- Pt. cei cu creditele existente - vor putea renogocia dobanda cu banca, urmand sa plateasca o rata corecta.
- Cei care chiar nu mai pot plati din diferite motive - medicale, somaj, etc. - vor putea intra intr-o insolventa simplifica si rapida, si, dupa vor ceda casa (pierzad si avansul si ratele platite timp de 8 ani bancii, vor putea incepe o noua viata, fara datorii.
- pentru o creditare responsabila.
- Avansul - in prezent la 25% nu va creste pentru persoanele cu un bun istoric, bancile fiind interesate sa le dea credit. In cazul unei usoare scaderi a preturilor apartamentelor - cumparatorii vor fi avantajati

Toate acestea sunt motive pentru care Legea DiP este buna pentru oameni. Si nu este dorita de bancheri si dezvoltatorii si rechinii imobiliari - pentru ca le-ar manca din profituri.

Centrul de recuperare si reabilitare neuropsihiatrica Balaceanca

#248

2016-02-04 14:37

Din partea voastra a postacilor se astepta la asta. Nu se astepta lumea sa isi trimita :)))liderul:))) cei mai retardati si penibili postaci. Noroc ca cineva a avut inspiratia sa anunte de ieri ce veti face si cum va moblizati, de asta nu va ia nimeni in serios. Acum bagati, ca bagati bine. 

NU VA MAI LUATI DUPA MUSTE

#249 Re: Re: Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un

2016-02-04 14:42

#245: Spitalul clinic de psihiatrie Alexandru Obregia - Re: Re: Comisia Europeană : Legea dării în plată, în varianta aprobată iniţial de Parlament, un risc 

 ALO... SPITALUL 9    ....pozitia CE este contrazisa de CJUE, in speta OPC Calarasi vs Vlksbank, 2012

 DACA VREI TI-O POT TRIMITE !!! SPETA BINENTELES :)))

Centrul de recuperare si reabilitare neuropsihiatrica Balaceanca

#250 Re: Re: Re: Re: Opreste-te !

2016-02-04 14:43

#247: nu va luati dupa muste - Re: Re: Re: Opreste-te ! 

 Ce redactie te gaseste pe tine bai copilule fara copilarie?! :))))) Te crezi la Bursa lui Make unde ti-o freci pe calendarele lui cu tarfe goale dupa ce postezi? :)))) Tu nu te vezi cat esti de penibil, ca degeaba iti versi borhotul aici ca lumea continua sa semneze? :))) 

Hai sa te intreb ceva desteptule, daca tot te dai mare expert financiar; o familie, unul de 25 de ani, altul de 24, care au intrat in campul munci de vreo doi ani ce istoric bancar bun au mai sifiliticule? Nici unul ! Vor plati tot 35% pentru lei si 40% pentru euro. Si cand incerci sa minti iti iese prost si te faci de ras :)))