OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE


Musafir

#151

2016-02-03 19:06

Pt a nu distruge fericirea copiilor de astăzi. ......
Chris

#152 Re:

2016-02-03 19:17

#151: -  

 Nu se distruge fericirea. Lucrurile se vor echilibra in ambele sensuri, adica:

1. Bancile vor acorda niste credite corecte in final..nu cee ce este acum.

2. Preturile la apartamente vor ajunge la un nivel normal. Nu se poate ca un apartament "ceausist" de doua camere sa coste 50,000 euro cand in Romania majoritatea populatiei are un venit de sub 500 euro/luna. Ar trebui sa fie maxim 25,000 euro un astfel de apartament. Cum in ultimii ani 90% din vanzarile de apartamente s-au facut prin programul Prima casa, intelegem ca preturile nu au scazut tocmai din cauza lui. Daca se promulga legea asa cum se spune, o sa vedem ce preturi se vor afisa peste un an sau doi.

Iar dezvoltatorii imobiliari sa mai taie si ei din profituri. S-a dus vremea in care ridicai un ansamblu rezidential si profitul era 100%. Nu se mai schimba o data mentalitatea de a face o afacere si de a vrea sa scoti investitia pe loc?


Musafir

#153 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Au aparut postacii

2016-02-03 19:21

#149: Toni Ludovic - Re: Re: Re: Re: Re: Au aparut postacii 

Cand apar procentele in discutie " 50% sunt sot si sotie, 25% frate si sora, 25% mama si fiu" e clar ca suntem in fata "ADEVARULUI"

Observ ca sunteti un om rational. Cum ati ajuns la valorile enumerate mai sus?

 

Poate ca suntem in fata unor deductii mizerabile (cuvant folosit de dumneavoastra) in viata de zi cu zi, aveti sansa de a va dovedii un catalizator al schimbarii.

Pareti un om al carui simt logic este nealterat, nu calcati pe urmele celor pe care ii dispretuiti, NU MAI FACETI DEDUCTII PENTRU ALTII. Consider ca toti oamenii implicati in aceste discutii au discernamantul necesar in luarea deciziilor,sau ...

Sunteti deparere ca faceti parte dintr-o comunitate mai putin pregatita unde este nevoie de "ghidajul" dumneavoastra?

 

 

 

Kolo

#154 Re: Re: Au aparut postacii

2016-02-03 19:25

#138: Toni Ludovic - Re: Au aparut postacii 

 Pe mine m-au blocat pe bursa. Nespalatul de Cristian Dan nu suporta sa fie facut KO din argumente si incepe sa se comporte ca un cancer de om ceea ce mai duce si la cate o injuratura prilej pentru sektant sa faca lobby (care cica ii repugna ;-) ) pe langa sclavii de la bursa ca sa cenzureze ceea ce nu e conform opiniilor Olescai si MAKElui.

 

Tineti pe calea asta, adevarul si Dumnezeu sunt cu oamenii cinstiti. Speculatorii LACOMI de franc elvetian care isi zic "consumatori pacaliti de profesionist" (cam la asta se reduc argumentele lor jalnice de analfabeti financiari) o vor lua SUS.

Am fost executat.

#155

2016-02-03 19:30

Nu inteleg de unde atata ura? Am luat credit in Euro si a fost greseala vietii mele. Pe mine m-au executat si m-au scos din casa. Nu le-a fost de ajuns, mai trebuie acum sa platesc inca 21 ani de zile, 30% din ceea ce castig, un (salariu de toata mizeria) pana considrea banca ca se va acoperii creditul. Ce ar trebui sa fac?  Fetita trebuie sa mearga la scoala in noul an scolar. Acum daca nu am unde sa locuiesc unde sa o duc? Nimeni nu o inscrie daca nu exista un domiciliu stabil.  Cu tot respectul, daca stiam ce se intampla nu luam credit, la acel moment castigam cat sa platesc 2 rate, dar lucrurile se schimba si asa s-a intmamplat. Astept acum legea aceasta pentru a scapa macar de poprirea de 30% care pare a fi legala, ca banca are drepturi si imprumutatul trebuie sa isi amaneteze viata si e "dator vandut". 

NU VOI INDEMNA PE NIMENI SA IA CREDIT DE LA BANCA VREODATA! NICI MACAR UN DUSMAN.

kolo

#156 Re:

2016-02-03 19:38

#155: Am fost executat. -  

 Bai, daca rata era sub jumatate din veniturile tale de atunci si nu ai fost in stare sa platesti in continuare (castigam cat sa platesc 2 rate, dar lucrurile se schimba) CU TOATE CA EURO NU S-A INTARIT CA CHF inseamna ca ai luat un palat fata de posibilitatile tale. Poate era mai bine sa-ti iei ceva modest si la marginea localitatii nu un palat. As ca cei 21 de ani de plata sunt pretul LACOMIEI cu care te-ai bagat la cxredit. Nu are nici o legatura cu rautatea. Tu esti lacom si foarte probabi8l mincinos, deci rau si plin de ura. Tu, nu altii.

kolo

#157 Re: Re: Re:

2016-02-03 19:39

#101: Cristi - Re: Re:  

 Mars ma. jaf uman manipulator.

Alin

#158

2016-02-03 19:40

Dati-ne solutia de unde sa luam banii de avansuri mari si suntem de acord cu legea. 


Musafir

#159

2016-02-03 19:46

Deoarece vreau sa îmi iau un credit pentru prima casa și nu am avansul necesar de 35%. La salariile din România e dificil sa fac prin munca cinstita atât de multe economii

Musafir

#160 Re:

2016-02-03 19:49

#158: Alin -  

 De la banca.

Faci doua credite in cascada.

In cele din urma ai imprumutata aceeasi suma.

Daca ajungi in situatia in care vrei sa renunti la imobil, iti este stins al doilea credit - la banca tot dator vei ramane (ai luat primul credit pentru avans si ala nu dispare, legea se va aplica doar pentru al doilea)

 

Cu sau fara legea asta... show-ul merge mai departe.

Omul de rand plateste :(

fireman

#161

2016-02-03 19:50

hai ma petitia a fost facuta de banci ce draq,nu va certati intre voi,cei ce sunt impotriva nu au habar de ce vorbesc sau sunt ai banci


Musafir

#162 Re:

2016-02-03 19:52

#159: -  

 sa iti para bine ,Elvetia are cea mai mica rata a proprietarilor,40% si sunt cei mai fericiti si uite ce fac cu europeni

Toni Ludovic

#163 Re: Re: Re: Au aparut postacii

2016-02-03 19:57

#154: Kolo - Re: Re: Au aparut postacii 

 :))) Esti modest prietene. Fata de tine C. Dan are o adevarata obsesie, mai ales de cand a fost poreclit "sambataru" ca urmare a mesajelor tale :)) Nu rateaza nicio ocazie sa te injure si sa te ponegreasca, dar sunt sigur ca stii asta. Fata de mine e obsedat Ion Robu, daca iti suna cunoscut numele, asta m-a amenintat cu orice de la tribunal pana la moarte. Chiar pe bune, nu exagerez. Normal ca postarile de genul asta nu au fost sterse de pe Bursa, normal ca postarea in care o fata era amenintata cu violul de unul dintre oamenii GCCC nu a fost stearsa, ba dimpotriva, de pe comentarii a disparut fata respectiva ceea ce imi spune ca au banat-o pe ea, desi nu folosise un limbaj licentios. Si pe mine ma surprinde atitudinea domnului Goldstein(MAKE) care manifesta o grija exacerbata fata de cei din GCCC, nu cumva sa ii atinga careva cu vreo vorba. IN schimb postacii agitatori din grup folosesc uneori expresii de Ferentari, ameninta, jignesc si nu se sesizeaza nimeni. Ba chiar odata cand am reclamat acest fapt domnul Goldstein(MAKE) mi-a atras atentia ca atac impartialitatea publicatiei. Asa o fi, mai stii? Poate are dreptate omul si nu mi-am dat eu seama :)))


Musafir

#164

2016-02-03 20:04

Pt ma I multe sanse daruite familiilor tinere!

Musafir

#165 Re: Re:

2016-02-03 20:05

#156: kolo - Re:  

 Se vede ca ai o gandire de bancher coclit. Cand am spus ca lucrurile se schimba, ma refer la faptul ca am trecut prin niste situatii critice! Daca iti spun ca in acelasi an mi-a murit sotia si eu am ramas fara loc de munca, te multumeste? Sunt suficiente informatii pentru tine? Normal, ca aceleasi lucruri mi le-a spus si bancherul alcela initial, si daca m-am dus la el cu adeverinta de salariu de la noul serviciu m-a crezut si in scurt timp m-a executat. Iar daca tu numesti palat, un apartament cu 3 camere, se intampla doar pentru ca gandesti ca un bancher care nu vede altceva decat bani si da solutii de nerezolvare.   Ca sa sunteti voi bancherii. 

Cred si eu ca aveti de ce sa trageti acum. Cum veti mai da voi credite umflate, daca o sa se ieftineasca locuintele? Pe cine o sa mai executati sa va vina banii ca apa la robinet tot restul vietii nenorocitilor de care inca va bateti joc, daca vor avea posibilitatea sa stinga datoria cu locuinta pe care ar cumparao?  Eu sper sa nu mai cumpere nimeni locuinta cu banii imprumutati de la banca. 

Paul Ciurescu-Buzau

#166

2016-02-03 20:10

Am semnat pentru ca nu suntem noi de vina pentru situatia altora si nu avem noi de ce sa platim


Musafir

#167

2016-02-03 20:12

Petitie dictata de bancheri si semnata tot de ei. SUUUUUUUUPER

MA-TA

#168 Re:

2016-02-03 20:15

#167: -  

 Aproape 1000 de oameni cu date si cu tot si tot ziceti ca sunt bancheri. Siktir cersetorule! 


Musafir

#169 Re:

2016-02-03 20:23

#167: -  

 doar atat a putut sa iti trimita haimanaua care te pune sa postezi?slabut! 


Musafir

#170 Re: Re:

2016-02-03 20:23

#168: MA-TA - Re:  

 Conform Wikipedia Romania are 19.960.000 locuitori.

1.000 dintre ei au semnat ca sunt impotriva. Or fi multi?

 

Oare cati sunt care ar semna o petitie pentru aprobarea acestei legi? (da, stiu... nu li s-a dat sansa asta)

Am cautat pe dex online sa vad ce inseamna cuvantul "Siktir". Nu face parte din Limba Romana!

Sa fie preluat de la alte minoritati nationale? (Apropo... nici google translate nu a reusit sa identifice cuvantul)


Musafir

#171 Re: Re: Au aparut postacii

2016-02-03 20:27

#138: Toni Ludovic - Re: Au aparut postacii 

 Sa inteleg   ca postarile va lovesc iarasi unde va doare...adica: prin raspunsurile la postarile celor pro dare in plata, nu faceti decat sa confirmati ce am scris deja acolo...nu sunteti decat postacii platiti de  bancheri  (buna meserie v-ati ales, sa faceti bani pe drama unor oameni).
Pt faptul ca mai e putin si trebuie sa platiti pentru toate marsaviile pe care le-ati facut unor oameni de buna credinta, care v-au crezut minciunile, sunteti in stare sa recurgeti la orice , chiar  realizarea  profitului cu orice pret  pe viata sau moartea unor oameni. 

Diferenta intre noi si cei care vor sa primeasca un credit  (desi ce nu se intelege aici, e ca problema nu se pune asa cum o prezinta  bancile, si anume ca darea in plata nu-i afecteaza pe cei care vor credite, in schimb afecteaza bunul mers al inselatoriilor bancare), este ca daca nu va fi legea darii in plata, zeci de mii de oameni vor fii sclavii pe viata la niste bancheri lispiti de orice scrupule,  dar daca se va da legea darii in plata de aceasta lege vor beneficia inclusiv cei care vor lua credite de aici inainte,in schimb  josnicia bancherilor incearca sa-i faca sa creada ca suntem in tabere diferite. Asta trebuie sa inteleaga un tanar care vrea un credit, si nu un postac care se vinde pe doi galbeni.  Dar istoria se repeta.  A picat Ceausescu , bancile nu cred ca au scutire cu toate actiunile lor de doi bani.

O sa le vina randul la toate , Volksbank a fost doar inceputul.

Si inca o veste pt sefii vostrii iubiti:  s-a sesizat  Comisia Europeana in legatura cu creditele "netoxice" pe care lea-ti dat. Deci nu o sa va fie cald de aici inainte chiar daca vise pare ca puteti cumpara orice....si pe oricine..

Daca sunteti asa de nevinovati, am o intrebare: aveti curajul sa priviti in ochi pe urmasii celor care si-au pus capat zilelor din cauza abuzurilor voastre? Vorbim aici de 30 de oameni care puteau traii daca legea exista...

Bancile au avut ocazia timp de 8 ani sa puna contractele pe pozitie de egalitate, daca bancile care au dat aceste credite ar fi fost in Germania , Austria sau alta tara civilizata ar fi disparut. 

 

Totusi am o veste proasta pt voi cei care sunteti obisnuiti sa faceti afaceri rentabile doar pt voi: oamenii s-au desteptat si nu mai sunt dispusi sa  accepte inselatoriile voastre. Se pare ca fara inselatorii ascunse in contracte nu sunteti instare sa faceti afaceri si profit. Dar va veni si vremea cand vor face afaceri doar cei care au un minim de respect fata de client. Toate la timpul lor. 

Ce poate fi mai important pt un om  decat viata, dar bancherii au dovedit: banii....asta trebuie sa inteleaga cei care se vor duce sa semneze un contract cu banca, ca semneaza cu niste hiene nu cu niste parteneri...

 

Cretu Valentin - fost angajat al bancii

#172

2016-02-03 20:33

Afirmatile de aici fac tot deliciul. mai ca imi vine sa semnez petitia aceasta. Considrind faptul ca am dat credite unor oameni pe care i-am cunoscut. a trebuit sa plec din banca si sa imi gasesc alt job. Si acum regret ca am facut parte dintr-o clica fara scrupule, dar nu pot sa nu ma amuz la maxim de aceste ineptii. Urmaresc cu interes ce se intampla si nu cred ca va imaginati cati bani au bancile la dezvoltatorii imobiliari. Este normal ca acestia sa manipuleze acuum impreuna pentru ca altfel risca falimentul si unii si altii. Ar avea nevoie de acelasi "echilibru" cum il numesc ei, dar acest echilibru se refera de fapt tot la ei. Echilibriu dintre banci si dezvoltatori care poate fi tinut doar daca preturile imobiliare raman la fel si asta se poate daca aceasta lege ramane in intuneric. Dar acum intreb si eu, de ce nu ar putea acesta lege sa existe, atata timp cat exista chiar in SUA si alte tari UE? Pai aici preturile locuintelor sunt egale cu cele din Germania. Dar care e venitul in Germania sau alte tari UE? Si care e dobanda la bancile din alte tari UE? 


Musafir

#173 Re: Re: Re: Au aparut postacii

2016-02-03 20:39

#171: - Re: Re: Au aparut postacii 

 Soseaua Berceni numarul 10, Bucuresti. Acolo este spitalul clinic de psihiatrie Alexandru Obregia. Mergi cu incredere ca s-ar putea sa mai ai o sansa. Te primesc sigur baietii, iti dau si pijamale din partea casei. Dimineata cei care au semnat petitia erau tradatori de tara, acum sunt bancheri. Ora si minciuna. Asa se intampla in afectiunile psihice foarte grave. Du-te repede pana nu e prea tarziu !


Musafir

#174

2016-02-03 20:46

Dar cum se face ca sta bancherul si posteaza toata ziua? Cineva contorizeaza asta? Alo banca, ati dat drumul la net prin birouri? A stiti voi de ce? E temporar nu? Bine stim ca nu prea aveti ce face dar chiar asa sa iesiti in fata cu toata artileria ruginita? Bine, bine nu e o problema ca va mereste chiria nea Costica si o sa va mai restrange-ti. 

Sectant

#175 Re:

2016-02-03 20:55

#172: Cretu Valentin - fost angajat al bancii -  

 Cristoforidis acum te dai barbat? V-a tinut mai mult borfasul ala de Zamfir in sedinta, ca v-ati apucat tarziu de lucru. Ce v-a zis? Nu il scapati pe fra'su de datorii, canci bani! Ce sa faci, asta e. Vad ca alt script de postaceala nu a fost in stare sa va dea si o tineti tot cu ale voastre pana la noi ordine. Hai, servici usor!