OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

fane istrate

/ #234 Re: Opreste-te !

2016-02-04 14:03

#231: Valentin Ignat-Sud Rezidential - Opreste-te ! 

  .Tineri nostri trebuie sa stie ce li se pregateste..... Ideea pe care trebuie sa o tragi din aceasta lectie sa zicem financiara este faptul, in care te hotarasti, sa faci pasul sa iti iei o casa, ca aceasta legea “darea in plata” te va ajuta ca in cazul unui eveniment major sa spunem neprevazut in viata ta, sa nu ramai cu datorii, exact cum se intampla astazi,banca iti i-a casa(care este eventual valorificata la ¼ din valoarea reala si iti urmareste veniturile viitoare pana isi recupereaza creanta.dupa ce vei inapoia casa bancii,si o poti lua linistit de la capat. tinerii nu au experienta abuzurilor institutiilor de creditare,eventual nici nu cred ca se va intampla ,tocmai de acea venim in intampinarea acestor probleme.

referitor la problema dumneavoastra va apreciez faptul ca investiti foarte mult in imobiliare,drept pentru care va felicit,dar consider ca tinerii din aceasta tara saraca  trebuie sa cunoasca sa aibe cat de cat cunostinte financiare cand se hotarasc sa i-a o decizie pentru a cumpara o casa sa numai faca prostia care am facut-o eu ,statul nu ii pregateste pe tineri in scoli.O parere personala ar fi in cazul in care mai construiti asemene complexe rezidentiale, sa le spuneti oamenilor  toate oportunutatile,frica aceasta vine datorita faptului ca evaluarea de piata a imobilelor  nu se face la puterea de cumparare a romanilor si  nici la cerere si oferta, cunoastem fenomenul avem firme de constructii.

DACA CONSIDERATI CA V-AM JICNIT EU IMI CER SCUZELE DE RIGOARE,dar consider ca toate persoanele care vor cumpara case in viitorul apropiat sa stie ce ajantaje are aceasta lege... dezavantaje nu exista cu parere de rau.

un exp si inchei,vede-ti normal ca banca  dupa ce ma executa sa imi urmareasca veniturile toata viata,cand garantia a fost 140% peste valoarea creditului,in afara faptului ca banca are foarte multe clauze abuzive in contractele de credit,modificari unilaterale de clauze,,, stiti ce inseamna ca face-ti contracte...  este corect????,daca ti-am pus o garantie ia-ti garantia si am terminat un lucru de bun simt.