OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Valentin Ignat-Sud Rezidential

/ #231 Opreste-te !

2016-02-04 13:10

Stimate domn te rog sa te opresti un pic si sa discuti civilizat. Ma numesc Valentin Ignat si sunt unul dintre clientii acestor domni pe care tu ii ataci. Tin sa iti spun ca pe locul unde este acum acest complex, zona Drumul Fermei, in urma cu cativa ani era un camp insalubru. Acesti oameni au reusit sa faca din acest camp insalubru un adevarat cartier care desi este periferic depaseste multe dintre cartierele cu "staif" din Bucuresti, ca Aviatiei sau Tineretului. Vad ca ataci furibund si dezinformezi. Lucrurile nu stau asa cum prezinti tu situatia. Eu sunt unul dintre cei care au cumparat un apartament anul trecut, in luna iulie si pot sa iti spun ca mie legea darii in plata nu imi foloseste la nimic. Ba mai mult imi poate creste dobanda. Daca ai vreo indoiala asupra ceea ce iti spun te invit la mine acasa oricand vrei si iti fac un tur al complexului in care stau. Asta ca sa nu imi pui eticheta de "bancher" sau de "musca". Am semnat aceasta petitie pentru ca ma pun in situatia celor care sunt cum eram eu anul trecut. Daca anul trecut trecea aceasta lege eu stateam si acum cu parintii mei intr-un apartament de 3 camere din Crangasi. Intelegi concret de ce semneaza oamenii? As vrea sa te invit nu numai la mine acasa ci si la cativa vecini de palier, te vei simti bine cu noi, suntem tineri, majoritatea avem studii, sunt si doua familii recent intoarse din strainatate si iti vom spune clar de ce consideram ca aceasta lege face mai mult rau decat bine. Te rog sa accepti invitatia si sa mergi cu mine sa iti arat exact ce s-a facut acolo in proportie de 80% prin credite bancare. In afara de 4 sau 5 familii din blocul nostru restul toti avem credite. Intre noi fiind vorba, daca eram bancheri luam cu banii jos. Faptul ca intr-o zona in care nu era decat un teren viran plin de gunoaie s-a facut un cartier nou nu este chiar atat de condamnat precum prezinti tu. Sa stii ca toti platim impozite pe apartamente. Pe gunoaiele care erau inainte acolo nu platea nimeni impozit. Am semnat aceasta petitie pentru ca stiu ca cei ca mine nu au cum sa stranga aproape jumatate din pretul unui apartament. Le multumesc din nou celor de la Sud Rezidential pentru ca m-au ajutat si au fost alaturi de noi in intocmirea actelor catre fondul de garantare si catre Banca Transilvania, sincer nu stiu ce am fi facut fara ei. Sa stii ca nu mai simt "inselat" de banci si nici "musca", dimpotriva, ma bucur de pasul facut, mai ales acum in contextul cresterii avansurilor, si ma bucur ca am reusit sa dau mai departe o fila extrem de importanta din viata mea. De aceea te invit si pe tine sa te lamuresti exact si poate nu vei mai scrie tot felul de lucruri rautacioase. Nu te acuz de nimic, poate ca ai fost mintit de unii oameni, de aia te invit sa convingi cu ochii tai.