Pentru încetarea influenței Bisericii Ortodoxe Române în educație


Musafir

#101 Re:

2015-02-26 18:44

#1: Constantin -  

 Somnul rațiunii naște monștrii. Parafrazând,  și lipsa cunoașterii naște monștrii.

De aceea este necesară religia in ȘCOALĂ.  Pentru că acolo mi se dau INFORMAȚII. Iar eu pot să asist, pot să înțeleg fără a mă duce la Biserică ca să frecventez. Spațiul școlii este cel mai bun loc pentru a beneficia neutru la acest tip de educație. 

Oare de ce atâta înverșunare?  De ce ATÂTEA plângeri penale?  

Nu cumva LIBERTATEA DE CONȘTIINȚĂ a devenit dumnezeul vostru?  Nu cumva am transformat-o în extremism...

Nu cumva școala a devenit de câteva luni bune un câmp de luptă? 

Și nimeni nu are de câștigat din acest război. 

Dar iubim mai mult securea decât pe copii noștri. 

Și din păcate, chiar libertatea de conștiință.


Musafir

#102

2015-02-26 18:49

Nu numai in educatie...

Musafir

#103 Re:

2015-02-26 19:35

#8: -  

Am înţeles. E foarte neliniştită lumea pentru că biserica ia câteva sute de lei la un botez sau nuntă. Mafie mare! Din cauza unei frunze nu mai vedem pădurea de hoţi, corupţi şi vânzători de neam!

Aşa se întâmplă când omul nu mai are Dumnezeu. Prin aceste cuvinte, românul spunea multe. 

În primul rând că nu are lege: juridică, morală, divină.

Fără religie în şcoli numărul celor care nu vor avea ochi decât pentru sine va fi covârşitor.

Dragi părinţi, pregătiţi-vă viitorul! Dacă arată aşa sumbru, pregătiţi-vă să suportaţi consecinţele.

Şi să răspundeţi cu CONŞTIINŢA voastră pentru voi şi copii voştri. Căci aceea vă va trafe la răspundere. Nimeni altcineva.


Musafir

#104 Re: Re: Re:

2015-02-26 19:38

#95: marian iosif - Re: Re:  

 ...Se vede că nu ştii nimic despre Biserica Ortodoxă, care nu a avut nicio legătură cu Inchiziţia.

De aceea este bine să cunoştem religia ortodoxă, să o facem într-un loc neutru, şcoala.


Musafir

#105 Re: Re:

2015-02-26 19:45

#20: - Re:  

 ATUNCI DE CE ATÂTA LUPTĂ PENTRU CEVA CARE NU EXISTĂ?

Andy

#106 Re: Re:

2015-02-26 19:47

#61: - Re:  

 Societatea asta moderna urmareste doar banul!!! Religia te invata sa fi tolerant si sa te gandesti si la ce urmeaza dupa viata asta pamanteasca! E adevarat ca unii preoti sunt doar dupa bani, insa tu trebuie sa iti cauti un preot adevarat, nu sa ii bagi pe toti in aceiasi oala. E rau ca biserica zice ca nu e buna homosexualitatea? Iti doresti ca copilul tau sa vada homosexuali lingandu-se pe strada, totul in numele libertatii? E ok sa iti bati joc de Muhammed cum au facut cei din Franta? Religia ortodoxa te ajuta sa devii un om mai moderat, te invata sa ai respect pentru alte religii chiar daca le considera erezii. 


Musafir

#107 Re: Re: Subiect

2015-02-26 19:50

#39: Constantin - Re: Subiect 

 Constantin, nu cred că ştii că în Europa mai toate statele au în şcoli ore de educaţie religioasă sau religie confesională. Că în unele nici măcar nu este opţională.

Dar cu NU nu se face educaţie. Il las pe copil să cunoască, ca să poată alege.

Dacă are 2-3 noţiuni, şi acelea neconfesionale, adunate din toate religiile, la care se mai adaugă şi manipularea, este clar că niciodată nu va putea alege.

Nu cumva spunând NU limităm noi libertatea copilului nostru? 

Ionut

#108

2015-02-26 19:53

 Fara religie se va ajunge la anarhie, e dreptul vostru ca parinti sa nu va dati copii la ora de religie, ii stimati pe cei din strainatate care au mai multi bani(pentru ca asta le e scopul primar in viata, si nu Dumnezeu si mantuirea), stiti de asemenea ca religia te invata sa fi moderat, sa fi bun cu cel de langa tine, sa fi corect, sa iti iubesti parintii si sa ii ingrijesti? Vedeti ce isi mai iubesc parintii cei din Vestul Europei? Ii trimit in azile la batranete, sa moara singuri. Aici vreti sa se ajunga, sa nu mai avem compasiune, sa facem orice pentru bani?


Musafir

#109 Re:

2015-02-26 19:54

#22: -  

 Şi libertatea de a cunoaşte. Nu la colţul străzii sau internetului.

Măcar ar trebui să ştiţi în ce cred, de ce cred alţii.

DAR AICI ESTE VORBA NU DE LIBERTATEA DE CONŞTIINŢĂ CI DE INTOLERANŢĂ.

Pur şi simplu nu suportăm să fie prin preajma noastră creştini sau să auzim de Dumnezeu.

Luăm foc.

E normal? Mă întreb...

 

Adrian G.

#110 Re: Re:

2015-02-26 20:00

#59: - Re:  

 Vedeti intai ce le preda la religie si apoi comentati. Nu ii invata nimic util sau "frumos", doar dogme si practici bisericesti. Niste absurditati!!!! De exemplu, cand se citeste Apostolul in timpul liturghiei, inainte sau dupa ectenia pentru catehumen?


Musafir

#111 Re: Re:

2015-02-26 20:02

#109: - Re:  

Eu ca şi creştin ortodox îi accept şi pe ceilalţi: catolici, protestanţi, evrei, musulmani, atei, agnostici, liber cugetători.

Şi chiar dacă sunt un creştin practicant, cu principii bine definite despre propria mea religie, nu i-aş trata niciodată pe ceilalţi aşa cum 99,999999% o fac „liber-cugetătorii” cu cei care cred.

Oare cine este de fapt mai liberal?


Musafir

#112

2015-02-26 20:03

va sustinem profesorii sunt de vina!

Musafir

#113 Re: Re:

2015-02-26 20:08

#53: vlad - Re:  

 Vlad, poate n-ai trăit înainte de 1989, când se făcea cu adevărat îndoctrinare; la şcoală, în presă, la TV- 2 ore, la serviciu etc.

Şi te asigur că nimeni nu m-a convins!

Aşa că acordă-le copiilor noştri şansa de a alege. Şi pentru asta trebuie să aibă informaţii. 

După 1989 am căutat peste tot pentru a-L cunoaşte pe Dumnezeu.


Musafir

#114 Re:

2015-02-26 20:11

#63: -  

 Cred că nici nu ai copil la şcoală. Pentru că altfel ai ştii că în proporţie covârşitoare orele de religie sunt predate de profesori de religie, absolvenţi ai Facultăţii de Teologie.


Musafir

#115 Re: Re: Re:

2015-02-26 20:19

#110: Adrian G. - Re: Re:  

 Se dau INFORMAŢII.

Nu este bine.

Atunci facem rugăciuni. NUUUUU este bine!!!

Atunci le povestim despre sfinţi, despre martiri, despre cei care au murit pentru credinţa lor în Dumnezeu. NU E BINE?

Atunci le spunem să fie buni, drepţi, responsabili, să-şi iubească şi respecte părinţii, pe cei mai mari ca ei. NU E BINE, pentru că ai noştri copii trebuie să devină şmecheri, să aibă bani, să răzbească în viaţă, călcând pe cadavre. Precum cei care acum dau cu subsemnatul la DNA, în arest.

Atunci să le dăm filme, aşa cum văd ei, cu violenţă şi sex.

Acum este bine. Ne pregătim copilul pentru viaţă. 


Musafir

#116 Re:

2015-02-26 20:22

#79: -  

 Tipic pentru cei care militează pentru libertatea de conştiinţă.

Vă mulţumim pentru culturalizarea României!


Musafir

#117 Re:

2015-02-26 20:25

#54: -  

 Drumul este deschis pentru scoaterea de fapt a lui Dumnezeu din şcoală, din societate.


Musafir

#118 Re: Re:

2015-02-26 20:27

#32: Constantin - Re:  

 Cineva spunea că este necesar să le fie „spălate creierele” de toată zgura, mizeria, violenţa la care este supus pe diferite planuri.

Adrian G.

#119 Re: Re: Re: Re:

2015-02-26 20:41

#115: - Re: Re: Re:  

 Sunt pline puscariile de habotnici care fura cu biblia in mana. Vezi Gigi Becali si specimenele ca el, vezi preotimea corupta, orgiile de prin manastiri, samd. Educatia buna nu are legatura cu religia. Da, unii cretini mor pentru credinta lor, cum sunt animalele religioase gen ISIS si Taliban - asta e adevarata fata a religiei: intoleranta si ingustime de minte. Vrei sa iti indoctrinezi copilul cu fabule despre fiinte naturale care stau in ceruri? Fa-o la tine acasa, nu pe banii mei si nici in preajma copiilor mei.


Musafir

#120 Re: Re: Re: Re:

2015-02-26 20:44

#93: Marian Iosif - Re: Re: Re:  

 Cum poate biserica sa dezvolte inteligenta unui copil cand au ca moto:"crede si nu cerceta" si "fericiti cei saraci cu duhul"?

Te dai de gol că nu ai cunoştiinţe de creştinism. Este greu să acumulezi informaţii, şi mai ales să gândeşti tu, nu să dai copy / paste unei afirmaţii.

Nu există în Sfânta Scriptură „crede şi nu cerceta”. Dimpotrivă.

Deviza ,,Crede şi nu cerceta" aparţine duşmanului credinţei creştine, filosoful roman Celsus, sec 2. Pentru a denigra creştinismul, Celsus a pus în gura apostolilor din primele veacuri această zicere, pe care ei, chipurile, ar fi folosit-o pentru a-i atrage la credinţă pe oamenii simpli. Origen citează această zicere a lui Celsus. Deviza a fost preluată de gânditorii atei, în special de comunişti, care au încercat să inducă ideea că ea aparţine creştinismului. Această deviză contravine spiritului Bibliei care are nenumărate îndemnuri clare şi explicite de cunoaştere a lumii

   ,,Slava lui Dumnezeu stă în ascunderea lucrurilor, dar slava împăraţilor stă în cercetarea lucrurilor", spunea Solomon.

Eclesiastul spune:,,M-am apucat şi am cercetat toate lucrurile, cu gând să înţeleg, să adâncesc, şi să caut înţelepciunea şi rostul lucrurilor, şi să pricep nebunia răutăţii şi rătăcirea prostiei.

Apostolul Pavel scrie tesalonicenilor:,,Nu dispreţuiţi proorociile. Ci cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun.

 

,,Cercetaţi ce este plăcut înaintea Domnului, şi nu luaţi deloc parte la lucrările neroditoare ale întunericului, ba încă mai degrabă osândiţi-le”, scrie apostolul Pavel efesenilor.


Musafir

#121 Re: Re:Acelasi

2015-02-26 20:48

#96: Marian Iosif - Re:Acelasi 

 E varză pentru că varză sunt mulţi din absolvenţii de liceu, care nu-şi iau nici măcar un bacalaureat.

Poate nici el nu a prea fost la orele de religie. A avut alte preocupări.

Şi poate de abia L-a cunoscut pe Dumnezeu şi este un pic mai înflăcărat.

 


Musafir

#122 Re:

2015-02-26 20:54

#92: -  

 E, deja avem şi alte propuneri pentru lista cultelor care însoţeşte cererea pentru ora de religie.

... Sau o scoatem în afara şcolii, să se facă la biserică.

CUUM? Nu există? Poate se face un templu la care se va învăţa despre blândeţea, toleranţa, pacea şi armonia de care oamenii au nevoie.

Nu se învaţă asta şi la religie în şcoală?

nume

#123 Re: Re: Re:

2015-02-26 20:59

#74: anonim - Re: Re:  

suna bine asta cu "obligati sa..." unge penelu lu' tovarasu, dar oare cum pot fi niste oameni in toata firea "obligati"? Poate omul ia cererea si sanatate!

Stiti unde e buba? ca majoritatea celor care au facut religia pana acum sunt OBLIGATI sa depuna cerere daca vor sa continue, iar scolile nu pot inregistra in timp util toate cererile, motiv pentru care ele sunt distribuite prin diriginti.

E logic si reprezinta un mod rapid de organizare interna a scolii.

Poate nu stiti, dar cererile trebuie SCANATE bucata cu bucata sin introduse in sistem pana pe 6 martie. Apoi, saptamana asta au inceput si inscrierile la Pregatitoare. Deci cum se vede acum treaba cu "obligatu"? Se numeste INFORMARE, intrucat hotararea a venit tam-nesam in mijlocul anului. Poate unii parinti sunt plecati doua saptamani din localitate. Pe aceia cine ii instiinteaza? Poate nu au internet sa descarce un formular. Poate nu au cum sa il trimita din afara tarii in 3 zile... dar daca copilul vrea sa faca Religie si nu il lasa parintii... aici, da, e ofsaid la tovarasu!

in rest...

Brava lu tovarasu! noteaza, dom'le, noteaza...


Musafir

#124 Re:

2015-02-26 21:00

#3: -  

 „Trebuie să recunoaştem că opozanţii orelor de religie din şcoli au ce au mai ales cu religia autohtonă. Dacă s-ar introduce cursuri de mitologie greacă, sau de filozofie buddhistă, cei „ofensaţi“ ar fi mult mai puţini. Or, normal este ca orice comunitate să aibă cultura propriei ei confesiuni. Să trăieşti într-un spaţiu creştin şi să n-ai habar ce este Eucharistia, ce sunt „tainele“, ce înseamnă Crăciunul, ce se întîmplă în timpul liturghiei, ce rost are icoana şi ce deosebiri sunt între catolici, ortodocşi şi protestanţi e o formă de incultură fudulă. Nu strică nimănui să ştie mai mult decît ştie şi să priceapă universul simbolic şi ritual al bunicilor săi. Şi, mai ales, nu strică nimănui să citească Scriptura, de vreme ce nici lectura Coranului, a Talmudului şi a Upanishadelor nu trece drept futilă în ariile culturale pe care le reprezintă.”

(Andrei Pleșu, scriitor și eseist român, estetician și istoric al artei, stilist al limbii române)

nume

#125 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-02-26 21:01

#120: - Re: Re: Re: Re:  

In Biserica Ortodoxa NU exista mottolul "crede si nu cerceta" . Iata, asadar, un simplu motiv pentru care e buna ora de Religie.