Pentru încetarea influenței Bisericii Ortodoxe Române în educație


Musafir

#26

2015-02-23 14:58

Sa se opreasca odata prostia din Romania.

Musafir

#27 Re:

2015-02-23 15:39

#10: -  Scoala Generala ”Pictor Nicolae Grigorescu”, loc. Titu, Jud. Dâmbovița

 


Musafir

#28 Re: Re:

2015-02-23 15:42

#27: - Re:  

 Scoala Gimnazala Nr 17 Galati

 

Vlad Enache
Autorul acestei petitii

#29 Re:

2015-02-23 15:51

#25: -  Da, astazi in calitate de diriginte am fost obligata sa dau explicatii directorilor pentru ca nu toti parintii au completat cererile pt studierea religiei!!!!

 Vă rog să contactați autorul petiției și să-i dați detalii. Acestea sunt fapte penale și nu trebuie lăsate să contiune.


Musafir

#30

2015-02-23 16:23

BOR trebuie sa-si cunoasca lungul nasului. Afara cu ei din scoli!
Constantin

#31 Re: Susțin ora de religie!

2015-02-23 16:26

#16: Alege numele de user - Susțin ora de religie! 

Avem ceva impotriva daca asta presupune presiuni asupra celorlalti pentru a face si ei ora de religie.

Constantin

#32 Re:

2015-02-23 16:30

#18: -  Va deranjeaza Dumnezeu ?

Acest Dumnezeu (religia) presupune agresivitate si presiuni asupra celorlalti pentru a deveni credinciosi si ei. Iar in cazul de fata spalarea pe creier a copiilor in scoli. Si, despre care din Dumnezei este vorba ? Ca fiecare religie are unul.

vizitator

#33 Subiect

2015-02-23 16:36

 In clasa copilului meu erau copii care nu făceau religie si înainte. Acum ca vad tot scandalul acesta si mai ales ca organizații LGBT sunt "in prima linie", spun " Vreau oră de religie pentru copilul meu"

vizitator

#34

2015-02-23 16:48

 Nu trebuie sa va mai agitati atat. Oricum din anul scolar 2015-2016, noi parintii copiilor ce fac religia, vom platii salariile profesorilor de religie si chiria claselor de curs, curentul electric consumat si caldura. Asa ca sa nu se supere cei ce sun impotriva religiei. Cica nu va fi mai mult de 200 lei/ copil/ semestru!


Musafir

#35

2015-02-23 18:01

Nu mai finantati biserica cu bani publici. Se poate autofinanta.

Musafir

#36 Re:

2015-02-23 18:15

#18: -  

 Cine???


Musafir

#37 Re:

2015-02-23 18:57

#25: -  

 Buna ziua!

Este inadmisibil. Va rog sa le cereti directorilor sa va exprime in scris un punct de vedere ca sa puteti reflecta mai bine ce raspuns sa le dati!

La ce scoala se intampla?

Daca doriti putem interveni in cay si sa solicitam ISJ sa ia masuri urgente.

Va multumesc!

Emil Moise

0747034431


Musafir

#38 Re:

2015-02-23 18:59

#10: -  

 Buna seara!

Multumim pentru informatii.

Deja am inregistrat petitia la Minister in aceasta dimineata.

Va rog sa ne mai transmiteti date, le colectam

Emil Moise

0747 034431

Constantin

#39 Re: Subiect

2015-02-23 20:03

#33: vizitator - Subiect 

 Asta e ura standard a religiei impotriva minoritatilor sexuale, cu toate ca in randul calugarilor homosexualitatea se practica in mod curent. Ofera-i religie copilului tau acasa! Si cu siguranta nu incerca sa impui ora de religie altora!


Musafir

#40

2015-02-23 20:07

încetarea influenței Bisericii Ortodoxe Române în educație

Musafir

#41

2015-02-23 20:23

suntem intr-un stat laic si mai si gandim cu creierele personale...

Musafir

#42

2015-02-23 20:56

Prin religie se indobitocesc copii cu potential.

Musafir

#43

2015-02-24 00:48

De ani de zile ma plang ca in aceasta tara suntem supusi unei ortodoxizari fortate, incepand de la scoala pana chiar si in apartamentul propriu si nu suntem aparati de reprezentantii statului. Este inadmisibil ca in fiecare sambata si duminica , la care se mai adauga zecile de zile de sarbatori ortodoxe noi suntem obligati sa ascultam slujba ortodoxa in apartament, pentru ca intr-un stat laic se permite ca biserica ortodoxa sa-si puna boxe in afara. Am depus o gramada de plangeri sesizari, dar in momentul de fara in Romania nu ti se respecta dreptul de libera constiinta. Preotul de la biserica mi-a spus ca sunt o minoritate , deci nu am dreptul sa ma plang.La scoala copilul meu a fost obligat sa frecventeze orele de religie ortodoxa , la noi in familie nefiind nimeni ortodox. Romania doar pe hartie este un stat laic.

Musafir

#44

2015-02-24 08:11

In scoli ar trebui sa se predea stiinta iar in biserici superstitia. Cine doreste sa isi indoctrineze copiii mearga la biserica. Vreau ca Romania sa devina un stat secular si biserica sa nu mai faca parte din stat.


Musafir

#45

2015-02-24 08:58

Peste 2000 de ani de minciuni si franare a progresului ajung ! Avem nevoie de cu totul alte abordari pentru a ne opune acestei nefiresti centrari pe ban si nu pe om. Daca biserica ar fi putut-o face, ar fi facut-o - timp a avut.
Aladrian

#46 Re: Re:

2015-02-24 08:59

Partinte care are de semnat 3 cereri

#47 sedinte fulger cu parintii pt completare cereri la religie

2015-02-24 09:36

Astazi trebuie sa particip la doua sedinte cu parintii, consecutiv, in scopul completarii acestor cereri. Ieri am completat deja una si nu-s sigura ca am procedat corect.

Ni se cere sa optam foarte rapid, fara nici o explicatie privind modul de abordare a problemei din anul care vine. Cu ce inlocuim orele respective ? De ce nu se cauta a se instrui copiii vis-a-vis de istoria religiilor, despre activitati de voluntariat in care sa poata invata in direct mila, compasiunea, lucrul in echipa, valori sustinute si de religie, dar predate intr-un stil prea didactic si teoretic ? Se zice ca nu-s profesori pregatiti pentru aceste noi tipuri de activitati. Profesori ar fi, ca nu toti absolventii de psihologie si asistenta sociala gasesc de lucru. Iar cei ce predau deja religia ar putea sa gaseasaca cai de specializare.

In plus, cunosc in direct cateva cazuri la clasa pregatitoare, in care copiii, de 6-7 ani, ce ar fi trebuit sa fie in gradinite pana la inutila gaselnita cu clasa pregatitoare, merg acasa si spun parintilor, dupa ora de religie, ca poate e mai bine sa moara mai repede ca sa ajunga la Dumnezeu, sus in cer, unde se spune ca e cel mai bine. Si alte idei, la fel de alarmante.

Religia nu are ce cauta la clasa pregatitoare, dar ne-a intrebat cineva ceva ?

In plus, cartile folosite la ora, ca nu-i de-ajuns manualul, sunt platite de catre noi, parintii.

Cum justifica BOR faptul ca, desi primesc salarii de la stat, preoti si restul ajutatorilor din biserici, nu reusesc sa atraga copiii la biserica ? Sunt inchistati, nu se aliniaza deloc la provocarile lumii actuale. Insa noi nu traim in anul 300 d.C., ci la 2000 de ani distanta.

Cred ca religia o preiei si o dai mai departe, cel mai frecvent, prin intermediul bunicilor, parintilor si bisericii. Scoala are si asa o gramada de probleme pe cap. De ce sa fie implicate scolile in aceste dileme ?

Nu cunosc cazuri in care BOR, prin parohiile sale, sa aiba slujbe religioase scurte, special dedicate copiilor, la ore potrivite. Mai ales la oras. Cati preoti isi cunosc copiii din parohie ?

Cat timp n-au spatii adecvate pentru sport, pentru desen, cat timp sunt cate 30 de copii in clasa, fie ea I-a sau a XII-a, cat timp statul si primariile finanteaza construirea Catedralei Mantuirii Neamului (pt. bucuresteni si pentru mandria nationala !), dar nu misca un cent pentru cumpararea de teren si construirea de crese, gradinite, scoli, cat timp copiii, in timpul liber n-au alternative de miscare, joaca si educatie, decat la "cu plata", astfel incat se vad nevoiti sa stea in casa si multe altele, nu-i normal sa ma intreb daca nu-i o mare greseala sa semnez acea cerere de inscriere la ora de religie ?

Constantin

#48 Re: sedinte fulger cu parintii pt completare cereri la religie

2015-02-24 10:54

#47: Partinte care are de semnat 3 cereri - sedinte fulger cu parintii pt completare cereri la religie 

 Daca nu doriti ora de religie, nu completati nici o cerere. Nu este obligatoriu sa fie completata. Si nu este nevoie sa fie completat corect nimic. Vreau sa fie foarte clar ca nu aveti nici o obligatie in acest sens.

Cat despre ce va face copilul la scoala, daca ora este intre alte ore si nu se asigura activitate alternativa: va sta cuminte in clasa si isi va face temele la alte materii. Unul din copiii mei fix asta face. Este multumit ca atunci cand ajunge acasa, cu temele deja partial facute, are mai mult timp de joaca.


Musafir

#49

2015-02-24 11:03

...Clasa I, Caiet pentru elevi, Camelia Muha..pag.30.
...
Uneori, de-i copilasul
Neascultator si rau,
Plange, trist e ingerasul.
Oare...cum este al tau? "

Copiii nu trebuie sa invete asa ceva!


Musafir

#50

2015-02-24 12:17

intr_o societate moderna biserica nu poate face parte din parlament,scoli...institutii ale statului