Vizibilitate reală în piața imobiliara
Situația actuală
În acest moment, piața funcționează fără acces public la datele reale din tranzacții. Ce există sunt aproximări, opinii și prețuri de listare, nu rezultatul final al negocierilor. Asta face imposibilă o înțelegere clară a pieței și creează un dezechilibru între cei care dețin informația și restul participanților.
Direcția dorită
Datele despre tranzacții există deja în sistemele statului. Nu este nevoie de colectare suplimentară, ci de publicare. Aceste informații trebuie puse la dispoziție în mod constant, într-un format care permite analiză, comparație și utilizare reală.
Conținut minim necesar
Pentru fiecare tranzacție ar trebui să fie disponibile elemente de bază: când a avut loc, la ce preț s-a încheiat, ce tip de proprietate a fost implicat și ce caracteristici are. Localizarea trebuie să fie suficient de precisă pentru a înțelege contextul, fără a compromite confidențialitatea.
În plus, este necesar un sistem prin care același imobil să poată fi urmărit în timp, printr-un identificator anonim, independent de orice date sensibile.
Gheorghe Dobrin Contactați autorul petiției