Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Quoted post

Un parinte

#496 Coborarea pe listele de repartizare cu pana la 300 de pozitii

2012-06-28 23:12

Ne este servit argumentul conform caruia diversi academicieni au demonstrat ca ambele variante ar fi corecte. Problemele sunt altele:
1.Regulile NU se schimba in timpul jocului - este ilegal.
2.Este foarte probabil ca recorectarea lucrarilor sa se fi facut dupa desigilarea acestora-este ilegal.
3.Un punctaj de 0,6 adaugat la nota de la romana duce la cresterea mediei de la evaluare cu 0,3 puncte si la cresterea mediei de admitere cu 0,15.
Daca tinem cont de
- procentele vehiculate de cei de la minister (40% au ales varianta c, 42% au ales b, probabil aprox. 18% au ales a; poate au fost si care nu au ales nimic)
- faptul ca pe listele de la repartizarea de anul trecut, intr-un interval de note, de ex., de la 8,50 la 8,65 au fost aprox 600 de elevi,
rezulta de aici un fapt DRAMATIC: daca dupa baremul initial copilul meu ar fi fost la pozitia 500, dupa noul barem ALES DE PREAMARITUL MINISTRU LA PRESIUNEA STRAZII SI FARA A FACE O ASTFEL DE EVALUARE (CI CONFORM PRINCIPIULUI "NOI SERVIM, NU GANDIM!"), copilul meu va ajunge pe lista aprox. la pozitia 800!!! Acest lucru este valabil pentru toti cei care au ales oricare dintre variantele c sau a. Deci vor pierde 2, 3 licee in conditiile in care in Bucuresti concurenta este foarte mare.
Ce ne ramane de facut este doar actionarea in justitie. Este ceea ce eu voi face pentru ca nu accept ca un copil sa isi inceapa parcursul vietii astfel.

Raspunsuri


Musafir

#498 Re: Coborarea pe listele de repartizare cu pana la 300 de pozitii

2012-06-28 23:19:09

#496: Un parinte - Coborarea pe listele de repartizare cu pana la 300 de pozitii 

 Intru totul de acord cu dvs. Dar ce se poate rezolva practic, acum, nu peste doi ani cand se termina procesul? E buna si varianta asta, dar cred ca ar fi mai productiva varianta cu protestul la minister.