Petitie impotriva petitiei de modificare barem EN 2012 rom.

Quoted post


Musafir

#391

2012-06-28 15:18

Nu inteleg cu ce va deranjeaza ca ne primim punctele BINE MERITATE. Asta este rautate pur si simplu. Ca niste hiene, va mancati intre voi in loc sa va sprijiniti cand cu totii am fost neindreptatiti de acest subiect ambiguu. Daca erati in locul nostru faceati la fel. Asa ca, bitch please! Daca tot e sa fim rai, vreau sa aduc in discutie afirmatia lui Mircea Cartarescu, anume ca singurii care au gandit au fost cei care au pus predicativa. Ati invatat ceva, dar cei cu subiectiva n-au stat sa o contraga, sa o analizeze. Daca scria in manualul vostru ca Ceausescu a fost Mesia, voi nu va puneati capsoarele la contributie. Si cum se face ca cei cu predicativa au un milion de argumente, dar cei cu subiectiva zic doar de topica? La altceva nu va duce capul? Topica in limba romana NU ESTE FIXA, ca in limba engleza, unde adjectivul, spre exemplu, sta mereu in fata substantivului. In limba romana exista inversiunea, si sunt mai multe cazuri, nu doar epitet antepus. Inversiunea este schimbarea in fraza a orcaror cuvinte pentru a sublinia ceva. Acest subiect a dezavantajat grav elevii care gandesc, nu cei care invata ca papagalii. Uitati cum Romania cultiva prostia!

Raspunsuri


Musafir

#395 Re:

2012-06-28 15:30:43

#391: -

in tara asta nu ai voie sa gandesti ,daca o faci esti prost  de aceea am ajuns unde am ajuns