Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

iordache_dragos

#4669 RĂSPUNS

2012-06-26 19:36

Este clar că vineri avem un fundament irefutabil pentru punctarea predicativei.
Aveți atașat replica oficială a institutului de lingvistică al academiei care spune
că, scoasă din context, propoziția este mai degrabă subiectivă, dar poate fi predicativă.
În context, ea poate fi predicativă (după sens și topică) și, apoi, nu este exclusă subiectiva.
CONCLUZIE OFICIALĂ: http://iordachedragos.weebly.com/uploads/7/0/7/2/7072955/raspunsserviciudeconsultantaevaluarenationala.pdf

Raspunsuri

Lovely

#4694 Re: RĂSPUNS

2012-06-26 19:44:16

#4669: iordache_dragos - RĂSPUNS

Multumim pentru ajutor !

Deci, din acel articol reiese ca ambele variante sunt corecte, dar la un anumit punct  scrie asa :"Din textul citat mai sus reiese clar că pentru o structură precum „Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii”, dată la examen, „Ceea ce mă jenează” este mai degrabă predicativă pentru că aduce informație de natură categorială, al doilea component al structurii, dificultatea, vehiculând informație de identificare și, de asemenea, pentru că dacă cuvântul dificultatea ar fi pus la plural ar atrage acordul cu verbul copulativ „Ceea ce mă jenează sunt dificultățile răsfoirii”.

Deci, dragii mei, de aici reiese ca punctul b ar fi mai logic si mai potrivit ca si raspuns. Acest lucru dovedeste ca am fost nedreptatiti si meritam, macar acum in ultimul ceas o alinare. Sper sa se faca dreptate, pentru ca noi, elevii, suntem viitorul tarii !