Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post

Mitică

#1805 Re: Re: Re: @Judex

2012-05-22 18:12

#1803: - Re: Re: @Judex

Cred că deviem de la subiect. Goma - nu l-am iubit niciodata, deși am fost la un pas de pușcărie datorita afilierii mele la un grup cu care avea oarecari relații. Nu aduce nimic nou, față de un revizionist notoriu -J.Graf- a cărui carte L'holocauste au scanner am tradus-o si am retras-o înainte de tipărire. A tradus-o altcineva, ea există în limba română.. Graf, revizionist pur-sânge, spune că simplul fapt că un om e ucis pentru că aparține unei rase, acesta e holocaust. Nu numărul contează, ci ideea în sine. Prin extensie, ucidera unui om pentru aparteneța sa la o națiune sau naționalitate e oribilă. Nu am pus artileria pe nimeni și nimic, am făcut doar o tristă constatare. Victime nu au fost numai evreii, ci și români. Incidental chiar am cunoscut personal pe unul dintre idologii de la Iași, fermecător prin cultura sa, care regreta antisemitismul și o făcea cu convingere. Aș vrea să nu rediscutăm acest subiect. E prea amplu, prea complex și ne abate de la subiectul acestui forum. Iași, Dorohoi, aș adăuga Buzău...asta numai despre ce cunosc personal.

E un film interesant, Train de vie...O comedie serioasă.

Despre bozgori, a se vedea http://limbacailor.wordpress.com/2009/08/27/paul-chinezu-cel-bozgor/

 

Raspunsuri

M

#1807 Re: Re: Re: Re: @Judex

2012-05-22 21:00:22