Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post


Musafir

#595 Re: Naivitate sau ignoranta?

2012-05-16 14:18

#594: -

Ma faci sa zambesc.

De ce? Evident: pentru ca nu este relevant!!!!!!!

Pt ca nu exista nici macar un studiu stiintific care sa demostreze necesitatea lui sau validitatea lui daca vrei un termen des utilizat. Demonstrati-mi dvs ca evaluarea aptitudinala poate scadea nr. enorm de accidente din RO.

Eu inteleg f. bine de ce tot insistati sa se introduca inapoi evaluarile psiho din domeniul muncii si cele de la preschimbarea permisului ca altadata. Avem nevoie de bani! Ce conteaza ca nu e necesar pt omul de rand.... banul sa iasa ;)

Ati avut vreodata curiozitatea sa cititi in legea sanatatii care sunt contraindicatiile la diverse meserii? Poate veti vedea ca n-au treaba cu psihologia decat poate cu cea clinica....

Eu cred ca in cativa ani se va renunta la testarile psihologice pt soferi si la controlul periodic. Iar la angajare poate vor mai fi in procesul de selectie si recrutare.

V-as sugera o reorientare in domeniul psihologiei spre partea clinica...

Raspunsuri

Alt musafir

#596 Re: Re: Naivitate sau ignoranta?

2012-05-16 15:39:14

#595: - Re: Naivitate sau ignoranta?

Subscriu. Nici una , nici alta, si una si alta.  Psihologii ( transporturi si medicina muncii )  au cazut masiv si de la in ceput  intr-o cursa foarte abil intinsa de penalii care au confiscat legal domeniul si sistemul : dorinta normala a unor oameni sinceri de a face psihologie in mod onest( si sunt mii...)  ,  a fost transformata in mod cinic ...in bani varati direct in  buzunarele largi ale securistilor cinici care au confiscat domeniul ( ia cautati pe Internet de exemplu cam ce a facut psiho-sociologul Pieleanu si pe unde...) . Scurt : cetatenii  devin cobai,  iar psihologii devin  contribuabili "legali" pentru Colegiul devenit  stat-in-stat si care invita psihologii straini pe gratis in tara dar numai la... "conferinte de psihologie" ( ca nu cumva sa discute oficial  cu tinerii psihologi si sa afle adevarul despre problemele domeniului... ) . Si la urma , impreuna cu Miclea, Duvac, Anitei, Liiceanu,Mitrofan,etc. si toata gasca de ipocriti bolsevici gen "ni vu , ni connu",  rade cinic si in nasul tuturor. Faina treaba, nu ?!


Musafir

#599 Re: Re: Naivitate sau ignoranta?

2012-05-16 17:49:41

Naivitatea si ignoranta dumneavoastra ma fac sa zambesc.Nu au fost facute studii deci este ineficienta testarea soferilor.O colega sugereaza o solutie in cealalta petitie:

"Eu as inlocui testarea aptitudinala cu evaluarea personalitatii (dupa modelul neo-pi-r si trasaturi accentuate de personalitate) si interviu cu ceva educatie asupra consecintelor inclusa iar fiecare evaluare sa se finalizeze cu o fisa cu profilul si recomandarile pe care cursantul scolii auto s-o prezinte instructorului. Am putea face o cercetare la nivel national, prin intermediul cabinetelor si laboratoarelor de la scoli, o cercetare de-a lungul a 5-10 ani si sa corelam profilele de personalitate cu evenimentele rutiere. Poate ca asa am putea vedea daca exista utilitatea psihologiei in domeniul transporturilor rutiere."