Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#1777 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-05-14 18:40

#1767: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

UMF  functioneaza in proportie de 5-6% din   taxele si impozitele platite de tine si ceilalti  asemeni tie si in proportie de 94-95% din  taxele si impozitele celorlalti cetateni romani ,pe care SI VOI AVETI OBLIGATIA SA II RESPECTATI si pentru ca  sunt cetatenii acestei tari si pentru ca sunt majoritari in tara lor si  pe cale de consecinta  majoritari in plata taxelor si impozitelor.

Despre" obraznicia tipic romaneasca " cred ca nu este cazul sa pomenesti tu, la care definitorie nu este numai OBRAZNICIA TIPIC BOZGOREASCA  ,dar si lipsa crasa de educatie si bun simt.

Raspunsuri


Musafir

#1779 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-05-14 19:18:08

#1777: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu, dragul meu 5-6% din TOTALITATEA universitatilor si facultatilor de medicina functionez din banii nostri (de altfel mai mult decat 5-6%, dar chestia cu PIB-ul / cap de locuitori am discutat deja).

In tara asta sunt 12 universitati de medicina. Deci, daca noi contribuim in 6,6% la bugetul statului (conform procentului din populatia totala - desi in realitate platim mult mai mult, PIB-ul per cap de locuitori fiind mai mare in zonele locuite de maghiari decat in Moldova, Dobrogea, Muntenia, etc. - dar sa fim permisivi si sa vorbim doar despre 6,6%), atunci avem dreptul de 6,6% din TOTALUL locurilor din tara. Adica sunt doua posibilititi:

 

1. Ori infiintati catedre si linii de predare maghiare la FIECARE UMF din tara (inclusiv Galati, Iasi, Bucuresti, Cluj, Timosoara, Brasov, etc.) si ne acordati 6,6% din locuri la fiecare institutie

 

2. Ori ne dati toate locurile (adica in mod logic 6,6 % din nr total al locurilor) la o singura institutie, cum a fost si pana acum (la UMF Tg. Mures). Iar asta ar insemna 80% din UMF Tg. Mures (sau oricare alta din tara). 6,6% din 12 institutii fiind exact 0,8 (adica 80% dintr-o institutie).

 

Insa noi NICI ATATA NU AM CERUT - ci doar 0,5 (50%, adica JUMATATE) dintr-o singura institutie (asta insemnand doar 4,1% din total) si voi nici asta nu ati vrut sa ne acordati.

 

Deci atat despre obraznicie....

 

Cand o minoritate de 6,6% cere doar 4,1% din totalul institutiilor/facultatilor/locurilor si majoritarii nici asta nu vreau sa accepte, nu stiu care dintre cele doua parti ar fi obraznici...

(adica stiu, bineinteles, stiti si voi foarte bine ce faceti)

 


Musafir

#1790 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-05-21 00:22:23

#1777: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Bozgor esti tu cu ma-ta, mai gunoi ordinar ce esti - si inca ai tupeu sa vorbesti de educatie!!!