Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!
Quoted post
Vince |
#1691 Re: Re: Re:2012-04-17 16:53Daca ai folosit primul termenul, banuiesc ca stii sa-l definesti, nu e necesar sa o fac eu. Depinde de pe care "mal" privim lucrurile. Mioriticii au provocat turanicii si nu invers. Unul din principalii actori a fost numitul Jude, dar chiar as prefera sa nu intram adinc in subiect. De profanat ati profanat si voi destule, asa ca mai bine hai sa privim spre viitor si sa lasam astea, ca nu folosesc nici unei tabere. |
Raspunsuri
Gogu |
#1692 Re: Re: Re: Re:2012-04-17 23:06:01Scuze, nu m-am semnat...Eu nu am facut decat sa te interpelez. Si fiindca tu refuzi sa definesti termenul, iti voi explica eu: romanii nu pot fi revizionisti pentru ca ei nu cer si nici nu se gandesc macar la revizuirea vreunui tratat, fie el Trianon sau Paris 1947. Pentru ca degeaba se plang maghiarii de Trianon, ei au mai calcat pe bec din nou -nu ca romanii nu ar fi facut-o - si tratatul de pace de la Paris din 1947 nu a facut decat sa consfinteasca Trianonul. Asta ca sa lamurim ce si cum cu revizionismul. De acord, sa privim spre viitor...tragand invataminte din trecut. Valabil pentru ambele ”tabere” daca de tabere e vorba...Desi e regretabil sa vorbim acum despre tabere. Daca ai inteles cumva ca aduceam acuze etniei maghiare, gresesti. Eu incercam pur si simplu sa gasesc o explicatie. Pentru ca am dubii. Dubito ergo cogito. Ergo numai prostii au numai certitudini. Acum mi-am amintit ca exista o petitie in limba maghiara, privind autonomia tinutului secuiesc. Cititi comentariile si veti constata ca si mine ca nu de dorul si mila secuilor li se rupe celor mai multi sufletul, ci de dorul si dragul Transilvaniei si al Imperiului Sfantului Stefan. Iar asa ceva, din punctul de vedere al oricarui roman, este inadmisibil .De aici si reactiile vehemente si uneori ultragiante. Principiul actiunii si reactiunii. Iar viitorul trebuie construit, nu contemplat. Ori acest lucru nu poate fi realizat prin secesiune, prin ura, prin dispret, prin ”ba pe-a ma-tii”...Ci prin asumare si prin gasirea unei solutii convenabile pentru ambele”tabere”. Cand tiganii - in definitiv cea mai numeroasa minoritate - vor avea universitati in limba romani, atunci firesc mi se va parea sa avem universitati in toate limbile pamantului. Un fel de turn Babel academic. In rest, constatand ce bine stapaniti limba romana, nu vad niciun impediment pentru minoritatea maghiara de a studia si a se desavarsi profesional in limba tarii in care locuiesc si unde sunt bine priviti atata timp cat nu se manifesta de o maniera...revizionista. |
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
CCR TREBUIE SĂ PLĂTEASCĂ!
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
GRATIERE 2025
94478 Creat: 2025-02-03
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
1479 Creat: 2025-08-14
Spune STOP jefuirii României și falimentării românilor!
1868 Creat: 2025-08-01
Salvați Școala Gimnazială Nr. 1 Oțelu Roșu – Vrem să ne păstrăm identitatea și performanța!
706 Creat: 2025-08-13
Salvati Liceul de Coregrafie Floria Capsali din Bucuresti
684 Creat: 2025-08-13
PETIȚIE PENTRU ABROGAREA ARTICOLULUI 6 DIN LEGEA NR. 141/2025 PRIVIND MAJORAREA NORMEI DIDACTICE
2162 Creat: 2025-08-01
Reducerea taxelor CECCAR
1291 Creat: 2025-07-20
Interzicere circulatie tuk tuk pe raza orasului Navodari
271 Creat: 2025-08-11
Petiție către Consiliul Local al Sectorului 4
5118 Creat: 2024-12-18
SALVATI CO-ASIGURATII DIN ROMANIA! DREPTUL LA SANATATE, ANULAT DE STATUL ROMAN!
255 Creat: 2025-08-07
Nu complexelor locative in Colonita!
191 Creat: 2025-08-14
Salvați Liceul Silvic “Transilvania” Năsăud
162 Creat: 2025-08-14
PETIȚIE PENTRU DEMITEREA MINISTRULUI EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII, DANIEL DAVID
1439 Creat: 2025-07-30
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
13335 Creat: 2025-06-04
Înființarea tribunalul poporului 7
525 Creat: 2025-08-06
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4898 Creat: 2025-06-14
După 65 de ani, Hunedoara merită un stadion nou!
1462 Creat: 2025-07-22
Refuzul majorării prețului apei potabile în județul Neamț
87 Creat: 2025-08-16
Vrem un preț corect la apă în Valea Jiului! Nu mai acceptăm facturi umflate și scumpiri nejustificate!
156 Creat: 2025-08-07
Împotriva implementării sistemului de parcare cu plată pe Bulevardul Ștefan cel Mare din municipiul Vaslui
141 Creat: 2025-07-26