Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Quoted post


Musafir

#4251 Re: Subiect

2012-03-21 15:12

#4245: Alege numele de user - Subiect

De ce să ne ducem în Ungaria, măi?

 

De ce să ne dea Ungaria facultate dacă noi nu am dat nimic Ungariei, nu suntem cetăţeni maghiari ci români şi toate taxele şi impozitele am plătit statului român!

 

Şi ce să fie cu banii noştri cu care am contribuit la bugetul acestei ţări? Se mai construieşte încă o biserică ortodoxă sau se mai plăteşte încă un loc cu predare în limba română?

 

Noi nu avem (şi nici nu putem avea) pretenţii faţă de Ungaria căci nu acolo plătim taxele şi impozitele. Avem pretenţii doar faţă de ACEST STAT să ne asigură dreptul nostru la învăţământ în limba maternă DIN BANII NOŞTRI, din taxele şi impozitele care plătim AICI şi nu în Ungaria!

 

Raspunsuri


Musafir

#4256 Re: Re: Subiect

2012-03-21 15:17:36

#4251: - Re: Subiect

cu banii care se colecteaza din judetele sarace de pe unde sunteti si din judetele de pe unde sunteti minoritari nu v-ar ajunge sa va finantati facultatea, deci tot noi va trebui sa va finantam. Iar limba romana nu este de negociat. Nu te intereseaza pe tine in ce se investesc banii intregii tari. La impartirea bugetului nu se tine cont de criterii etnice, asa cum o faci tu, afisand jenant limitele gandirii tale.


Musafir

#4303 Re: Re: Subiect

2012-03-21 16:38:02

#4251: - Re: Subiect

Sunteti cetateni maghiari majoritatea! De ce vreti mai multe drepturi?, de ce vreti locuri separate?, oare pentru competenta?.