Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#665

2012-03-18 18:23

Cei care obstructioneaza infiintarii liniei maghiare de la UMF Tg-Mures nu stiu,ca institutul s-a infiintat in 1948 CU PREDARE NUMAI IN LIMBA MAGHIARA,iar predarea in lb.romana s-a introdus abia in 1962.

Raspunsuri


Musafir

#671 Re:

2012-03-18 18:50:26

#665: -

A második bécsi döntést követően Kolozsvárott újraalakult a Ferenc József Tudományegyetem. Az 1944-es kiürítési parancsok és a háborús viszonyok ellenére a tanítás folytatódott az egyetemen és 1945-ben felvette a Kolozsvári Bolyai Tudományegyetem nevet. Mivel ugyanebben az évben Szebenből Kolozsvárra költözött az I. Ferdinánd király Tudományegyetem és a kolozsvári klinikákon nem volt elég hely, az orvosi kart áthelyezték Marosvásárhelyre az akkori Hadapródiskola (katonai alreáliskola) épületébe a Kosárdomb lejtős oldalán épült a katonai iskola főépületebe. Az 1948-as tanügyi reformot követően a marosvásárhelyi orvosi kart különválasztották a Bolyai Tudományegyetemtől és létrehozták a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetet, melynek rektora dr. Csőgör Lajos lett. 1962-ben a román állam, anélkül hogy hivatalos dokumentumot adott volna ki és ezáltal megváltoztatta volna az 1945, 1946, 1948-as törvényrendeleteket, mely szerint az egyetemet a magyar kisebbség számára hozták létre és a tanítás nyelve magyar, bevezette a kétnyelvű oktatást.