Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post

Maria

#550 Re:

2012-03-17 20:18

#8: unguri incompetenti -

ai grija ce vorbesti, poate ca nu cunosti situatia, dar inainte sa vina armata romana aici in 1918, acest pamant a fost a Ungariei....

Transilvania este pamant comun atat pentru maghiari, cat si pentru romani.... Romanii au promis ca daca primesc Transilvania o sa respecta drepturile maghiarilor. Tu nu esti roman cumva? sau nu vrei sa respecti promisiunile bunicilor, strabunicilor tai? in acest caz, tu esti incompetent ....

nu lua soarele de la maghiari! lasa sa ne descurcam ... nu fura soarele de pe cer. ar fi bine sa ceri iertare, si lasa sa invatam cum putem, cum vrem.... nu o sa fi mai sarac cu nimic, daca lasi pe altii sa traiasca!  daca nu-ti place, du-te tu din Transilvania! e mare tara asta. Eu vrea sa traiesc cu romani buni, prietenosi si nu cu agresivi!  Transilvania e o tara "comuna" atat pentru maghiari cat si penru romani....PUNCT

Raspunsuri

Marian

#551 Re: Re:

2012-03-17 20:30:02

#550: Maria - Re:

Sigur ca pamintul a fost al Ungariei, dar a fost populat permanent de o majoritate romaneasca.

Sigur ca pamintul Transilvaniei este comun dar romanii nu au "primit" pamintul cum cred unii incompetenti.

Transilvania NU este o tara, este o regiune a tarii numite Romania!

Eu ii las pe toti sa traiasca, dar dupa constitutia pamintului. Adica tara plateste scoala in limba romana in mod egal

Sapientia nu are cursuri in limba romana.

Si eu vreau sa traiesc cu maghiari (ungurii sint in Ungaria!) buni si prietenosi. Din pacate sint citiva care pentru 30 de arginti fac orice mizerie agresiva.

Cert este ca se vrea SEGREGARE, APARTHEID! Si asta este anormal.