Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!
Quoted post
Musafir |
#26362012-03-17 20:14 Incalcarea autonomiei universitare contravine Legii educatiei nationale.O alta problema la fel de importanta este faptul ca facultatea cu predare in limba maghiara nu ar indeplini conditiile de acreditare ARACIS din mai multe puncte de vedere. Intrebarea este daca parerile si semnaturile noastre vor avea importanta in luarea deciziei finale intr-un guvern unde legea nu prea conteaza iar UDMR-ul poate cistiga in urma acestui santaj. |
Raspunsuri
Musafir |
#2639 Re:2012-03-17 20:22:31Tu chiar nu înţelegi că tocmai LEGEA EDUCAŢIEI NAŢIONALE prevede înfiinţarea liniei maghiare????
Conform Art. 135/1/b: în instituţiile de învăţământ superior multiculturale şi multilingve "se constituie secţii/linii cu predare în limbile minorităţilor naţionale" Conform Art. 121: Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului este abilitat să urmărească şi să controleze aplicarea şi respectarea reglementărilor legale în domeniul învăţământului superior, respectiv să controleze modul în care universităţile îşi exercită autonomia universitară.
Această LEGE a EDUCAŢIEI NAŢIONALE e ÎNCĂLCATĂ la UMF. Proiectul de HG pentru modificarea punctului 44 din anexa nr. 2 a HG nr. 966/2011 ESTE UN ALT LUCRU care s-a născut ca un fel de RĂSPUNS la nerespectarea LEGII EDUCAŢIONALE.
CITIŢI ODATĂ LEGEA EDUCAŢIONALĂ VĂ ROG VRUMOS! O să ânţelegeţi şi voi problema de faţă. Citiţi TEXTUL legii şi o să-vă daţi seama că iniţiativa HG nu conţine nimic altceva decât ceea ce este inclus în LEGE - încălcată de conducerea UMF sub scuza autonomiei!!!
|
Musafir |
#2644 Re:2012-03-17 20:31:07"O alta problema la fel de importanta este faptul ca facultatea cu predare in limba maghiara nu ar indeplini conditiile de acreditare ARACIS din mai multe puncte de vedere."
Asta e o MINCIUNE şi mai mare!
Cum în ... gândiţi voi că dacă la UBB (o universitate uriaşă cu 150 000 de studenţi) s-a făcut FĂRĂ PROBLEME acest lucru (şi la UAT la fel) atunci tocmai la UMF nu ar indeplini conditiile de acreditare ARACIS???????????????????????
Cine v-a umplut capul cu prostiile acestea?
La UBB şi UAT SUNT DEJA ÎNFIINŢATE liniile maghiare şi germane CONFORM LEGII EDUCAŢIEI NAŢIONALE!!!!
Nu scrieţi lucruri neadevărate! Dacă sunteţi manipulaţi de profesori care ţin la poziţiile lor, întrebaţi-vă dacă au ei într-adevăr dreptate sau acţionează doar conform intereselor personale?
Sunteţi studenţi la MEDICINĂ şi nu nişte turmă proastă, oameni buni! Gândiţi-vă puţin! Întrebaţi pe profesorii voştri care vă manipulează: cum s-a putut respecta legea la UBB şi UAT FĂRĂ DEZACREDITARE şi fără orice altă problemă şi la voi de ce spun profesorii că "facultatea cu predare in limba maghiara nu ar indeplini conditiile de acreditare ARACIS"???
Ori sunteţi dezorientaţi ori minţiţi şi voi de "bunăvoie". |
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
GRATIERE 2025
77543 Creat: 2025-02-03
Spunem NU comasării liceelor din Năsăud!
228 Creat: 2025-08-07
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4746 Creat: 2025-06-14
PETIȚIE PENTRU ABROGAREA ARTICOLULUI 6 DIN LEGEA NR. 141/2025 PRIVIND MAJORAREA NORMEI DIDACTICE
1153 Creat: 2025-08-01
Vrem un preț corect la apă în Valea Jiului! Nu mai acceptăm facturi umflate și scumpiri nejustificate!
38 Creat: 2025-08-07
SALVATI CO-ASIGURATII DIN ROMANIA! DREPTUL LA SANATATE, ANULAT DE STATUL ROMAN!
31 Creat: 2025-08-07
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
13171 Creat: 2025-06-04
PETIȚIE PENTRU DEMITEREA MINISTRULUI EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII, DANIEL DAVID
1243 Creat: 2025-07-30
Spune STOP jefuirii României și falimentării românilor!
923 Creat: 2025-08-01
Autobuz Oras Pantelimon Str Rascoala din 1907
114 Creat: 2025-07-28
APA POTABILA PENTRU TOTI LOCUITORII COMUNEI VALEA DOFTANEI
12 Creat: 2025-08-07
Cerem de urgență delimitatoare de beton și bannere de avertizare pe drumul Zimandcuz–Zimandul Nou, după două accidente mortale în trei luni.
460 Creat: 2025-08-03
Eliminarea reținerii de 10% din indemnizație creștere copil pentru CASS
1098 Creat: 2025-07-07
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
772 Creat: 2025-07-02
IUS-Lubrifin - parcul din inima Brașovului. Cerem Consiliului Local demararea unui referendum. Semnează petiția!
6332 Creat: 2024-11-02
Împotriva abuzului arestării preventive în cazurile fără violență
24 Creat: 2025-08-04
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
8325 Creat: 2023-03-14
Stop difuzarea Insula Iubirii in Baruri si Terase!
69 Creat: 2025-07-31
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
205 Creat: 2025-07-28
Petiție pentru anularea pensiilor speciale
2253 Creat: 2021-04-27