Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#451

2012-03-17 08:10

spuneti-mi daca in ungaria exista facultate in limba romana???? nu !!!insa aici aveti de toate de ce nu sunteti multumiti ,vreti sa se distruga si ceva ce este bun aici la facultate doar de dragul de a strica ceva ???? ce urmeaza apoi sa nu mai intre romani in tg.mures ????

Raspunsuri


Musafir

#467 Re:

2012-03-17 09:24:08

#451: -

Spune-mi tu de ce mii de romani din Ungaria desi au dreptul nu se declara romani, astfel s-a ajuns la un numar foarte mic de romani, cca. 20000. Nu tu esti cel care ne va spune DA sau NU, si nici cate drepturi vrem. Iar cu sperietoarea las-o naibii sunt deja prea multi romani intelepti in Tg. Mures care stiu adevarul sau te bazezi pe cei care nu au fost niciodata pe aceste meleaguri? Ceea ce faci tu este instigare la ura a celor care nu sunt in cunostiinta de cauza.


Musafir

#513 Re:

2012-03-17 16:58:47

#451: -  

 

Ar fii fost bine,dar nu acum , de 60 de ani
Mentor

#517 Re:

2012-03-17 17:18:24

#451: -

Nu, în Ungaria nu există facultate în limba română. Dar comunitatea de români din Ungaria numără aproximativ 15.000 oameni sau mai puţin. Şi cred că este după alegerea lor, s-ar putea înfiinţa la nevoie !

UMF-ul are un mare avantaj şi o trăsătură unică în ţară: este bilingvă (mai nou, trilingvă sau cum se spune, "multiculturală". Acest avantaj nu s-a exploatat niciodată, ba mai mult, întotdeauna au existat  tensiuni şi probleme nerezolvate în relaţiile româno-maghiare. Altfel ar arăta situaţia, dacă nu am fi avut un exces de secretari de partid şi UTC, cu atitudini ultracomuniste si autoritare, dacă nu familiarismul şi protecţionismul domina examenele, daca preocuparile ar fi deservit INTERESELE PROMORDIALE REALE ALE STUDENTILOR ! Nu se strica nimic, din contra, se va imbunătăţi.

De unde ideea că românii "să nu mai intre în Târgu-Mureş"??? A protestat cineva pentru limitarea utilizării limbii? sau a spaţiului? de unde vin măgăriile de acest gen?