Sanctionarea Antena3, OTV, Realitatea TV , Romania TV

Quoted post


Musafir

#5

2012-01-29 17:12

De doi ani nu mai urmaresc posturile Antenei (1,2,3). Sunt indignata de faptul ca minciunile moderatorilor acestor posturi impreuna cu cei de la Realitatea TV nu pot fi oprite nici atunci cand sunt aduse marturii. Inclusiv realizatorii de programe de divertisment abordeaza deformat subiecte ce submineaza autoritatea statului folosind ironii si minciuni in legatura cu institutiile acestuia. Aceste fapte imi provoaca sentimentul de insecuritate si teama. Autoritatea statului pare a fi inexistenta atunci cand privesc aceste posturi tv. De aceea doresc sanctionarea acestor masinarii de manipulare si minciuna, masinarii de jignire si ofense aduse bunului simt si ordinii de drept.

Raspunsuri

enb

#107 Re:

2012-02-03 11:24:19

#5: -

Stimată Doamnă, curiozitatea şi nevoia de o minimă obiectivitate m-au determinat să arunc o privire pe forumul acestei petiţii, în ciuda faptului că nu sunt deloc de acord cu subiectul propus. M-am oprit asupra comentariului dumneavoastră uşor intrigat şi mai ales mirat de cel puţin un paradox care se naşte spontan din citirea acestuia. Afirmaţi că nu mai urmariţi de doi ani posturile Antenei; mă întreb, deloc retoric, cum evaluaţi în aceste condiţii corectitudinea/incorectitudinea ştirilor de pe aceste programe tv ?În altă ordine de idei, vă întreb, consideraţi corect faptul că televiziunea de stat, multă vreme, nu a prezentat nici o ştire despre protestele din ţară (indiferent de natura acestora)?Vă mai întreb, ce preferaţi, televiziuni perfecte din punct de vedere formal, lipsite însă de o parte însemnată a evenimentelor de actualitate, fie că, personal, ne plac sau nu, sau preferaţi televiziuni imperfecte care ofera publicului tot spectrul evenimentelor cotidiene, cu bunele şi mai puţin bunele vieţii de zi cu zi ?