Petitie impotriva maririi tarifelor notariale

Quoted post

musafir

#38

2011-12-21 12:55

Notarii din romanii au cele mai scazute onorarii din Europa! o procura in Germania e peste 100 de euro! si sa nu uitam un aspect: traducatorii nu taie bon fiscal de cele mai multe ori, dar notarii in mod obligatoriu la fiecare act(poate singurii din tara asta care elibereaza bon si pt. 3 lei cat costa de ex. o copie legalizata), deci din cei 30 de lei cat costa in prezent leg. semn. trad. notarul jumatate vireaza la stat sub forma de taxe si impozite, deci...concluzia e simpla!
despre raspunderea pe care o au sa nu mai discutam!

Raspunsuri


Musafir

#43 Re:

2011-12-21 13:08:47

#38: musafir -

puteti compara Romania cu Germania la venituri?

probabil daca sunteti notar da.

ce raspundere are un notar in cazul legalizarii semnaturii traducatorului? Cred ca e mai important continutul actului de care raspunde traducatorul CARE A SI LUCRAT CEVA, nu doar a stampilat si semnat.


Musafir

#47 Re:

2011-12-21 13:15:16

#38: musafir -

Tu vorbeşti de răspundere, domnu' notar? Ţie îţi semnează în fals secretara peste ştampila pe care tot ea o pune când n-ai chef să vii la birou ca să-mi legalizezi  traducerea!


Musafir

#69 Re:

2011-12-21 15:12:12

#38: musafir -

doresc sa va contrazic, in Oradea exista notari carora trebuie sa le solicit insistent secretarelor sa imi dea factura si chitanta atunci cand legalizez traduceri!!! (cu privirea de nemultumire/uracioasa aferenta din partea acestora).

ce traducatori nu dau facturi si chitante/bonuri fiscale???

va rog sa nu comparati tarifele notariale din Germania cu cele din Romania deoarece salariile din Romania nu sunt comparabile cu cele din Germania.

traducator

#73 Re:

2011-12-21 15:27:07

@ #38

o procura in Germania nu costa 100 Euro, am tradus sute de documente legalizate in Germania...taxele nu sunt mai mari de 12-15 Euro...pe cine vreti sa prostiti????

vlad tepes

#228 Re:

2013-05-24 07:58:23

#38: musafir -

sa mori tu ...