Solicitarea romanilor din DIASPORA catre; Presedintele Romaniei, Guvernul Roman,Ministerul Afacerilo

Quoted post


Musafir

#19

2016-08-10 20:16

Am semnat aceasta petitie deoarece nu mi-a placut modul in care am fost tratata de catre angajatii consulatului ,cred ca ar trebui infiintate mai multe consulate in Austria(ele sunt in fiecare land,dar nu au program de consultanta),durata de asteptare este destul de mare ...si in plus ti se refuza ceea ce tu ceri,ceea ce tu practic platesti.

Raspunsuri


Musafir

#22 Re:

2016-08-25 07:14:34

Mie nu mi s-a refuzat nimic niciodata cand m-am adresat unui consulat. M-am informat insa inainte prin toate mijloacele .... Cel mai usor a fost sa intru pe site-ul ambasadelor unde sunt postate informatiile consulare sau pe facebook. Stand la coada la consulat am vazut insa cum romanii mei veneau la consulat fara niciun act si cereau cate in luna si in stele, daca se poate pe loc, daca se poate gratuit, daca se poate fara sa astepte la coada, etc. Din experienta mea, dimineata este coada de 30 de persoane tot timpul iar la pranz nu mai este nimeni in sala. Deci, daca vreti sa nu stati la coada, veniti la pranz. In plus, cand am facut programare, a mers totul uns... Deci ori veniti la pranz, ori faceti programari! Daca nu vreti sa veniti de mai multe ori, informati-va din timp cu ce acte va trebuie!  #19: -  

 


Musafir

#25 Re:

2016-08-25 07:37:13

Consulatele de care spuneai sunt doar "onorifice" adica nu sunt active. Cuvantul "onorific" este cam greu de inteles pentru 99% din romani dar ca sa aveti o imagine gabditi+va la  "presedintele onorific": care este presedinte doar cu numele, nu ia decizii executive, nu face nimic... Asa este si cu consulatele astea onorifice. Nu sunt consulate adevarate, ci doar ONORIFICE!  Deci nu va adresati lor ci doar ambasadelor... #19: -