Ion roman psihologic!

Quoted post

Un simplu elev

#216 Buna ziua!

2016-07-07 11:03

 Observand si analizand cele intamplate, am o singura intrebare: de ce vreti sa frangeti aripile unor copii care abia acum isi incep cu adevarat viata, dau piept cu greutatile ei, si, totodata, isi aleg viitorul? Dupa cum am fost invatati majoritatea dintre noi, "Ion" NU este roman psihologic! Perspectiva narativa este una obiectiva, si nu subiectiva. Asadar, am speranta ca in aceasta tara inca exista profesori in adevaratul sens al cuvantului! Profesori DEMNI de aceasta meserie! Daca ne aducem bine aminte, in urma cu 4 ani, s-a petrecut un eveniment asemanator in ceea ce priveste Examenul National. In urma unor interventii, s-a hotarat modificarea baremului, punctandu-se atat subiectiva (raspunsul CORECT), cat si predicativa- fapt in urma caruia copiii inteligenti au avut de suferit. Inca o data imi este dat sa traiesc acele momente. Oameni buni, de ce e atat de greu de inteles faptul ca nu toata lumea e demna de nota 10 la examenul de bacalaureat? De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, niciunul dintre noi nu merita nota 10, indiferent de ce am scris la subiectul al 3-lea. In concluzie, sper ca cea mai buna decizie sa fie luata, cea CORECTA! Se intampla in viata sa avem momente de ghinion, asa cum au avut cei care au scris romanele "Ion", respectiv "Morometii". Asadar, atrag atentia atat profesorilor, cat si reprezentantilor Ministerului. NU NE DEZAMAGITI INCA O DATA! DATI OCAZIA COPIILOR MAI 'DEZGHETATI' SA SE AFIRME! NU MAI PUNCTATI ABERATII! (FAPTUL CA NU VOR FI LUATE IN CONSIDERARE CELE DOUA ROMANE: 'ION' SI 'MOROMETII' SI CA NOTAREA VA INCEPE DE LA NOTA 7 NU ESTE UN ARGUMENT RELEVANT! ROMANIA, TREZESTE-TE! 

Raspunsuri

1

#217 Re: Buna ziua!

2016-07-07 11:13:26

#216: Un simplu elev - Buna ziua! 

 Sunt profesori si critici literari care sustin ca Ion este roman psihologic!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-07 11:17:02



Musafir

#226 Re: Buna ziua!

2016-07-07 18:25:40

#216: Un simplu elev - Buna ziua! 

 Ai auzit de NICOLAE MANOLESCU ? Daca nu ai auzit iti spun eu , este un critic literar , care chiar saptamana asta a intervenit si a spus ca Ion este roman psihologic .