Ion roman psihologic!

Quoted post


Musafir

#143 Re:

2016-07-05 18:10

#3: -  

 cadrul specializat care afirma ca "orice roman este un roman psihologic" este criticul literar Nicolae Manolescu. Literatura nu este preciza, este subiectiva, iar daca știi ce argumentezi cum trebuie nu vad de ce sa nu fie luat in considerare. daca căutam definiția cuvântului "psihologic" sau chiar a romanului psihologic putem sa încadram aproape toate romanele. in momentul in care lumea nu poate sa aibă o viziune mai larga asupra anumitor probleme, nu-i vina elevului. iar daca ministerul nu accepta sa ieși din tipare pentru ca elevul e mai "prost", trăim într-un sistem bolnav. inloc sa apreciem munca copilului, care, totuși, a scris 3 pagini, ne e mai convenabil sa-l depunctam pentru ca are o alta părere. 

Raspunsuri


Musafir

#163 Re: Re:

2016-07-06 03:13:54

#143: - Re:  

Ok, daca se merge pe ce parere are elevul, atunci vreau si eu sa mi se puncteze plumb, ca eu consider ca e roman psihologic, si cred ca pot gasi modalitati de a demonstra asta. Bine ca in barem nu scrie ca punctele se acorda doar daca subiectul ales e cel cerut in cerinta, ca daca scria asa, m-as fi simtit prost sa aleg alt roman decat cel cerut, si sa mai si fac o petitie online dupa...