Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

Quoted post

Andrei Barbu

#541 educarea copiilor

2016-06-04 17:35

1. Sunt heterosexual, nu am copii. Sustin drepturile LGBT nu pentru ca sunt fan, ci pentru ca nu ma afecteaza cu nimic, si vad unele beneficii asupra societatii.

2. Sunt de parere ca oamenii cu alta orientare sexuala pot educa la fel de bine un copil cum o pot face un cuplu heterosexual. In educatia unui copil nu conteaza ce au parintii intre picioare, ci este extrem de importanta atentia si ingrijirea lui. Trecand peste faptul ca sunt homosexuali, sunt oameni. Si-au trait viata, stiu sa indrume pe cineva neinitiat pe calea cea buna. Avand parinti homosexuali nu inseamna neaparat ca si copilul va fi homosexual. Acordand dreptul de adoptie homosexualilor oferim o familie copiilor abandonati. Stiti, copiii aceia care cresc in rahat, fara iubire, fara a avea pe cineva care sa-l indrume cu dragoste, fara a avea pe cineva cu care vorbi. Am avut contact cu astfel de copii, saracii erau alienati de societate. Desi aveau 6-7-8 ani deja aveau traume psihice, care se observau in comportament. Erau instabili psihic, niciunul dintre ei nu avea o personalitate puternica, desi unii dintre ei erau foarte agresivi. Daca homosexualii aveau drept de adoptie poate cativa dintre ei n-ar mai fi fost asa. M-am reintalnit cu unul dintre ei acum cativa ani, lucra intr-o spalatorie si era vai de capul lui. Va dati seama ca astia devin aurolaci la 18 ani cand sunt dati afara din orfelinat? Astia nu primesc educatie. Nu au nicio sansa sa devina cineva. Poate ca daca homosexualii i-ar adopta ar avea si ei ciocolata si fructe la nas, ar sta cineva de capul lor sa-si faca temele, sa nu ia bataie la scoala, sa nu bata copiii la scoala, ar iesi in parc, s-ar uita la un film seara, ar avea 2 tati sau 2 mame care sigur i-ar iubi. Exista copii nedoriti, neglijati, la cuplurile hetero. La gay nu se pune problema, fiindca ei adopta cu buna stiinta.

 

Si-l aducem si pe Dumnezeu in discutie. Si crestinatatea. Bun, ce s-a intamplat cu iubeste-ti aproapele? cu "numai dumnezeu poate judeca"? Am observat ca extremistii religiosi sunt mult mai rai decat ateii. Ataca atat de mult, se cred mult peste ceilalti, si cred ca ajung in rai fiindca merg la biserica si isi fac rugaciuni. Plus ca-si lasa viata in mainile unui dumnezeu. S-a intamplat ceva nasol?-asa a vrut dumnezeu. A iesit ceva bine-sa-i multimim lui dumnezeu. Au gandirea aia gen "eu sunt mai presus de tine fiindca sunt aproape de dumnezeu" si isi permit sa faca unele chestii, fiindca-i iarta dumnezeu prin rugaciune. Religia interzice casatoriile intre gay, dar de ce trebuie ca oamenii sa incalce tot ce se intelege prin religie, in esenta, pentru a preveni asta? Poate unii oameni vor sa arda-n iad ajutand un copil sa aiba o viata mai buna. Singura chestie e ca se tin de mana in public, se saruta, si fac sex desi sunt de acelasi sex. Ceea ce nu ma afecteaza pe mine cu nimic.

Raspunsuri

prejudecati vs logica

#545 Re: educarea copiilor

2016-06-05 21:49:12

#541: Andrei Barbu - educarea copiilor 

 Opinie frumos exprimata, cu calm si logica. Sunt perfect de acord. Si eu aleg varianta cresterii intr-o familie de homosexuali in locul neglijarii. Mie mi se pare ca atunci cand faci un copil care e o bucatica din tine, sangele tau, el ar trebui sa devina cel mai pretios lucru din lumea asta pt tine. Sa faci totul pt el in incercarea de a-l face fericit. Caci logic ca nu l-ai adus pe lume sa-l chinui.

Din pacate multi fac copii doar pt ca nu au acces la contraceptie. Nu isi pun problema cum o sa ii creasca, cum o sa se descurce mai departe. Probabil gandesc ceva de genul "daca Dumnezeu mi l-a dat, tot Dumnezeu ma ajuta". Dar nu Dumnezeu iti spune sa te imperechezi si sa nu te protejezi. Abstinenta,  contraceptie, sterilizare.

Eu as propune sterilizarea in aceste cazuri dar mi-ar sari multi in cap aparand libertatea de alegere, pe cand alte libertati care nu fac rau nimanui ar trebui constranse.

M-am saturat sa vad la tv familii cu zece copii in care se cer ajutoare pt ca sta tavanul sa le cada in cap si nu au nici cu ce sa ii imbrace, si cam in toate cazurile mamica mai are si un nou-nascut in brate sau e din nou gravida. Un ajutor adevarat ar fi sterilizarea. Ca acel nou-nascut nu va fi ultimul iar ajutoarele oferite atunci dispar odata cu atentia oferita de media. Viata lor tot de rahat va fi. Acesti copii  vor continua sa fie neglijati, nu neaparat material cat dpdv al nevoilor sufletesti. Atentia individuala de care ai nevoie nu exista cand sunteti la gramada. Dar cui ii pasa? Ca acesti oameni ofera societatii niste viitori adulti handicapati emoțional?

Parca e o virtute sa ai multi copii, parintii pe care ii stiu eu cu multi sunt laudati de parca sunt eroi ca au crescut atatia, dar nimeni nu isi pune problema daca acelor copii le e bine.

Si uite cum aceasta procreere care e un privilegiu e meritata de toti acesti oameni, iar un cuplu de gay nu o merita din cauza ca nu cresc normal copiii lor. Dar aia zece din familia de saraci au indubitabil o viata superioara. Aia sigur sunt/vor fi normali.

Mai bine copil unic intr-o familie de homosexuali in care contezi, in care ești vazut, ascultat, ingrijit, decat sa fii un strain la tine in casa intr-o "familie traditionala".