Scrisoare deschisă de susținere a comunității LGBT

Andrei Barbu

/ #541 educarea copiilor

2016-06-04 17:35

1. Sunt heterosexual, nu am copii. Sustin drepturile LGBT nu pentru ca sunt fan, ci pentru ca nu ma afecteaza cu nimic, si vad unele beneficii asupra societatii.

2. Sunt de parere ca oamenii cu alta orientare sexuala pot educa la fel de bine un copil cum o pot face un cuplu heterosexual. In educatia unui copil nu conteaza ce au parintii intre picioare, ci este extrem de importanta atentia si ingrijirea lui. Trecand peste faptul ca sunt homosexuali, sunt oameni. Si-au trait viata, stiu sa indrume pe cineva neinitiat pe calea cea buna. Avand parinti homosexuali nu inseamna neaparat ca si copilul va fi homosexual. Acordand dreptul de adoptie homosexualilor oferim o familie copiilor abandonati. Stiti, copiii aceia care cresc in rahat, fara iubire, fara a avea pe cineva care sa-l indrume cu dragoste, fara a avea pe cineva cu care vorbi. Am avut contact cu astfel de copii, saracii erau alienati de societate. Desi aveau 6-7-8 ani deja aveau traume psihice, care se observau in comportament. Erau instabili psihic, niciunul dintre ei nu avea o personalitate puternica, desi unii dintre ei erau foarte agresivi. Daca homosexualii aveau drept de adoptie poate cativa dintre ei n-ar mai fi fost asa. M-am reintalnit cu unul dintre ei acum cativa ani, lucra intr-o spalatorie si era vai de capul lui. Va dati seama ca astia devin aurolaci la 18 ani cand sunt dati afara din orfelinat? Astia nu primesc educatie. Nu au nicio sansa sa devina cineva. Poate ca daca homosexualii i-ar adopta ar avea si ei ciocolata si fructe la nas, ar sta cineva de capul lor sa-si faca temele, sa nu ia bataie la scoala, sa nu bata copiii la scoala, ar iesi in parc, s-ar uita la un film seara, ar avea 2 tati sau 2 mame care sigur i-ar iubi. Exista copii nedoriti, neglijati, la cuplurile hetero. La gay nu se pune problema, fiindca ei adopta cu buna stiinta.

 

Si-l aducem si pe Dumnezeu in discutie. Si crestinatatea. Bun, ce s-a intamplat cu iubeste-ti aproapele? cu "numai dumnezeu poate judeca"? Am observat ca extremistii religiosi sunt mult mai rai decat ateii. Ataca atat de mult, se cred mult peste ceilalti, si cred ca ajung in rai fiindca merg la biserica si isi fac rugaciuni. Plus ca-si lasa viata in mainile unui dumnezeu. S-a intamplat ceva nasol?-asa a vrut dumnezeu. A iesit ceva bine-sa-i multimim lui dumnezeu. Au gandirea aia gen "eu sunt mai presus de tine fiindca sunt aproape de dumnezeu" si isi permit sa faca unele chestii, fiindca-i iarta dumnezeu prin rugaciune. Religia interzice casatoriile intre gay, dar de ce trebuie ca oamenii sa incalce tot ce se intelege prin religie, in esenta, pentru a preveni asta? Poate unii oameni vor sa arda-n iad ajutand un copil sa aiba o viata mai buna. Singura chestie e ca se tin de mana in public, se saruta, si fac sex desi sunt de acelasi sex. Ceea ce nu ma afecteaza pe mine cu nimic.