Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Quoted post

Frosa
Musafir

#2591

2016-03-25 18:49

Pana acum am fumat la serviciu mai mult pe afara sau cu usa deschisa direct afara. De ce pana la aparitia acestei legi fumam in spatii special amenajate si acum trebuie sa dispara si acelea? Orice substanta ingerata sau absorbita poate sa faca rau, doar dozajul face diferenta. Nu cred ca exista fumatori care fumeaza mai mult de 2 pachete de tigari pe zi. E maxim de potential si pentru bugetul personal. De exemplu, si apa si oxigenul in exces pot face rau. 4 litri de apa te hidrateaza, dar 7l iti transforma creierul in gelatina. Pe lumea asta exista nenumarate substante care sunt mai daunatoare decat nicotina si cianurile dintr-o tigara. Nefumatorii care cer ca fumatorii sa fumeze in strada, cred ca au fost expusi prea mult la oxigen, care absorbit in exces cred ca iarasi poate face rau, in sens propriu si literar. In toate tarile civilizate, in curtea interioara a institutiilor, acolo unde asfaltul este perfect si nu balteste apa, nu exista noxe de plumb de la masinile care trec pe strada sau valuri de praf pe care le ridica in aer orice adiere, exista un spatiu cu o copertina si trei pereti din plexiglas, cu fante sus si jos. Nu fumezi, nu sta acolo!

Raspunsuri


Musafir

#2602 Re:

2016-03-26 13:24:03

#2591: Frosa -  Diferenta dintre tigari si oxigen sau apa este ca nu exista un prag peste care se poate considera ca ai consumat tigari in exces si de acolo inainte tigara iti face rau. Fiecare gura de fum face rau, tigara este singurul produs la nivel mondial care folosit EXACT ASA CUM TREBUIE, fara sa fie un exces, sau un accident sau o neatentie omoara. Partea cea mai rea este ca nu te omoara doar pe tine, ci si pe cei pe care prin IMENSA NESIMTIRE ii obligi sa-ti inhaleze fumul.