Desfiintati limitatoarele de viteza din Brasov!

Quoted post

Cata

#29 Re: NU semnați!

2016-03-18 20:42

#15: Dragoș - NU semnați! 

 Doar ca informatie ... Daca era orbit de soare inseamna ca nu vedea nici limitatorul ... Daca "apare" din senin un limitator soferul are prima reactie sa ia picuorul de pe frana si sa fereasca limitatorul ... Nimeni nu se va uita la pietoni .. Este chestie de instinct ... Eu personal nu voi lua niciodata un limitator cu piciorul pe frana , imi va rupe masina .. Asa ca ala care ma forteaza sa franez sa se fereasca...

Raspunsuri


Musafir

#50 Re: Re: NU semnați!

2016-03-19 11:13:23

#29: Cata - Re: NU semnați! 

 Instinctul asta probabil doar dvs il aveti. Personal ca sofer, nu conduc cu viteze excesive decat acolo unde imi este permis (autostrada), iar cand am un obstacol in fata mea.. incerc sa franez. Dar vorbind strict de Brasov, nu poti spune ca atunci cand ai un limitator in fata il ocolesti, e o chestie in primul rand de bun simt si in al doilea rand, nu ai cum sa ocolesti limitatoarele de pe Calea Bucuresti. Iar acolo unde poti ocoli (ex:Grivitei), traficul este aglomerat si este aproape imposibil sa faci asta, eventual doar noaptea cand este liber. Limitatoarele sunt facute cu cap.. va plangeti ca va rupeti masinile.. atunci folositi masina doar in caz de urgenta (intarzieri la intalniri, etc) si mergeti pe jos unde aveti treaba ! Corpul omenesc e facut sa se miste, nu sa stea degeaba ! 

Va rog sa nu intelegeti mesajul gresit, nu este un repros, este doar o parere personala. Multumesc