Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Quoted post

robert

#15 legea CORECTA

2016-03-18 18:35

Mie mi se pare foarte corecta legea. Degeaba dati exemplul cu alcoolul, un om cand bea nu afecteaza sanatatea celor din jur. Nu doar in Romania exista legea asta, ci in toate tarile civilizate. Se stie ca fumatul creste riscul de imbolnavire de cancer. La fel de periculos este si fumatul pasiv, adica de ceea ce aveau parte nefumatorii obligati sa suporte viciul altora. Daca v-ati uita pe sondaje ati observa ca fumatorii sunt un procent mic din populatie. Nu este nimeni obligat sa suporte, sau mai bine zis sa inhaleze prostia altora. 

Raspunsuri

Lrv

#31 Re: legea CORECTA

2016-03-18 19:14:46

#15: robert - legea CORECTA 

 Bun si daca un om ce consuma alcool intr-un bar se imbata si vine si baga cutitul in mine ca nu gandeste limpede,asta nu-mi afecteaza sanatatea?Eu zic ca de la fum mori mai greu decat de la un cutit infipt in gat,asa ca nu mai stati sa vedeti ce e daunator si ce nu,traim oricum intr-un mediu unde mai totul este daunator incepand de la apa pana la lumina soarelui.Asa ca sunt multe alte chestii de schimbat,asta ar fi ultima problema a acestei tari.De ani de zile de cand se fumeaza in baruri nu a venit niciun fumator sa reclame,cum a propus o comunista infecta proiectul asta de lege v-ati simtit toti afumati si bolnavi.Scutiti-ma ca suntem un popor de plangaciosi,va omoara setea de a urma turma.


Musafir

#42 Re: legea CORECTA

2016-03-18 19:45:56

Pardon ,intr-adevar exista legea in toata europa ,dar in nici o tara nu este atat de drastica ,daca nu stii ce vb ,mai bine taci !In spania poti fuma in cafenele,cluburi,baruri etc,la fel in italia franta si multe alte tari,numai la noi nu s epoate decat acasa ...sau mai nou pe strada ca de noi fumatorii .....!

X

#64 Re: legea CORECTA

2016-03-18 20:28:51

#15: robert - legea CORECTA 

 Nu te obliga nimeni sa mergi in locurile in care se fumeaza! Bunicii mei sunt fumatori de la 14/15 ani si au aman doi 90 de ani nu au boli pulmpnare sau cardiace, ceea ce defapt ne omoara este aerul de cct ce il respiram din cauza poluarii si a noxelor ele sunt cauza bolilor pulmonare....

Fumător

#67 Re: legea CORECTA

2016-03-18 20:35:36

#15: robert - legea CORECTA 

 Ti se pare legea corecta din cauza faptului ca ție nu ti S-a luat niciun drept. In schimb fumătorii ar trebui sa iese afara la fumat pt a se goli barurile. Daca erai fumător nu mai aberai atat. Pana atunci ai dreptul la tăcere. 

Simpla fata

#117 Re: legea CORECTA

2016-03-18 21:42:33

#15: robert - legea CORECTA 

 Nu poti compara Romania cu restul tarilor din UE deoarece noi inca suntem o tara mica si in curs de dezvoltare condusa de niste cleptocrati nu tehnocrati (daca nu stii termenii da un search pe google). Esti cel mai mare idiot sa aduci in discutie " asa e in alte state", pai ghici ce? Nu te poti compara cu alte state, nu poti ajunge la nivelul altor state cand tu ca tara nu iti poti rezolva problemele de acasa. Nivelul de colectare a taxelor e extrem de scazut, e unde a pe la 30% cu aproximatie, nici macar la luat bani nu e bun statul asta. Si dupa ce ca oricum investitiile in mediul privat sunt reduse, legea aceasta afecteaza si mai mult micile intreprinderi dragul meu. Teoretic incercam sa incurajam antreprenoriatul, practic il distrucem. Cleptocratia vietii. Si stii de ce nu acem tehnocrati? Pentru ca nici un om bun si specializat nu ar rezista in mediul politic actual

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-18 21:44:15



Musafir

#142 Re: legea CORECTA

2016-03-18 22:07:32

#15: robert - legea CORECTA 

 Cel care bea nu îi afectează pe ceilalți decât dacă se urcă beat la volan sau dacă omoară pe cineva când i se urcă la cap. Da, nu îi afectează deloc pe ceilalți.


Musafir

#194 Re: legea CORECTA

2016-03-18 22:31:46

#15: robert - legea CORECTA 

 Hai sa interzicem si internetul, pentru ca unii idioti ca tine dauneaza celorlalti prin gandirile proaste care le au. Daca tot s a ajuns aici, hai sa studiem fiecare individ in parte si sa vedem la ce are dreptul si la ce nu.


Musafir

#225 Re: legea CORECTA

2016-03-18 22:53:19

#15: robert - legea CORECTA 

 In Olanda,țara in care fumatul este interzis existau locuri special amenajate pentru fumători si chiar fumuare speciale in instituțiile școlare ! Asa ca hai sa nu mai fim ipocriți;încercam sa ne adaptam unei vieți europene însă habar nu avem cum ! 

Totusi traim intro tara libera

#244 Re: legea CORECTA

2016-03-18 23:11:19

#15: robert - legea CORECTA 

 Daca te informezi mai bine o sa afli ca sondajele sunt gresite iar 7 oameni din 10 fumeaza. Plus de asta cafenelele au fost infiintate pentru fumatori.  Nu sunt de acord cu aceasta discriminare dar sunt de acord in totalitate sa nu se fumeze in restaurante si locuri de joaca pt copii. Iar la locul de munca sunt si spati pt fumatori/nefumatori si daca mie nu imi place fumul de tigara pot alege

Andreea

#278 Re: legea CORECTA

2016-03-18 23:33:44

#15: robert - legea CORECTA 

 Bun, bun, inteleg punctul tau de vedere, dar ia spune-mi tu mie de ce nu avem si alte posibilitati, resurse si oportunitati ca in toate tarile civilizate? De ce avem un salariu minim pe economie de doar 200 euro cand in aceste alte tari minunate au probabil de 5 ori mai mult? De ce nu avem un sistem de invatamant, sanitar la fel de civilizat ca in afara ? De ce la noi tinerii pot obtine locuri de munca doar prin pile si daca mergi in insitutii publice trebuie sa scoti tot timpul mita ? 

Intr-adevar, fumatul era ce mai mare problema si legea asta ne aduce la rangul tarilor civilizate. Da-le-ncolo de spitale in care ne mor copiii, acum statul i-a salvat si nu o sa se mai inece in fumul din baruri in care ies tatii. 

 

 

 


Musafir

#331 Re: legea CORECTA

2016-03-19 00:06:31

#15: robert - legea CORECTA 

 Nu mi se pare corecta legea

Eu lucrez in retaurant si dupa cum stie toata lumea, cand te duci la un restaurant ,esti intampinat de fata de la intrare sau fetele ,dupa caz si esti intrebat daca ai rezervare si daca vrei o masa la fumatori sau nefumatori. Nu toate restaurantele sau cafenele au o aerisire buna insa daca ar da o lege in privinta motari unor aparate de aerisire asta ar fi cv bun. Dar nu sa interzica fumatul cu totul, asta e o prostie.

Robert

#344 Re: legea CORECTA

2016-03-19 00:33:30

#15: robert - legea CORECTA 

 Ma prietene pai noi avem ce au tarile civilizate ma??? Cat plm ai tu salariu ma pe contract?cate plm zile de concediu iti da tie la serviciu ma?iti permiti ma sa iti iei o casa noua? In tarile civilizate se poate aici nu si tu vii cu trompeta mare ca dom'le bine face. Un lucru iti spun: mai dute in pizda matii cu ei in brate. Sunt altele muuult mai importante decat cacatu asta de lege.spagarii din scoli nu ii mai punen la socoteala? Mori copii in maternitati pishamash pe voi si nefumatorii sar in sus de bucurie ca dom'le sa dat lege. Ma pish pe toti nefumatorii si am sa dau duhoare de tigari non stop spre voi

ELA INCO

#385 Re: legea CORECTA

2016-03-19 01:50:06

#15: robert - legea CORECTA 

 Dar băutura nu proboaca boli numai fumatu?De ce nu lasă la latitudinea persoanei unde sà intre și unde nu.Lucrez la bar unde e alcool și fumàtori știți cv?Mai mult rău face alcoolul decât fumul,alcoolul ia mințile,creeazã probleme,scandaluri etc,dar țigara nu.Iar nefumătorii clienți niciodată n su refuzat sa stea în bar orcât de mult fum ar fi fost.Contează locul ambiența,nu fumul sau cum arată locul.Așa că....gândiți și din alte perspective.Alcoolul de ce nu se interzive,pt că atâtea crime si nenorociri s au întâmplat din pricina lui.Eheee noi luăm doar ce ne convine sau....normal trăim în România și asta ne ocupă tot timpu.Uitațivă pe net în Austria,în Franța clienți de ai mei au spus că fumează în baruri si discoteci.Dar noi avem trai ca cei din UE?A nu,nu trai ne trebuie nouă ca în UE,sau salarii,sau viață decentă lipsită de stres de nevoi,nouă ne trebuie foar LEGI ca n UE și restu...DUMNEZEU CU MIL

Anky

#562 Re: legea CORECTA

2016-03-19 08:06:26

#15: robert - legea CORECTA 

Inhalezi prostia altora??!! Frumoasa exprimare!Despre asta vorbeam cand spuneam mentalitate comunista! 


Musafir

#707 Re: legea CORECTA

2016-03-19 10:14:13

#15: robert - legea CORECTA 

 E vorba de cafenele si baruri. Vrei sa bei cafea sau o bere te poti duce ca nefumator intr-un restaurant. Ce cauti pe site-ul asta?

geoff

#713 Re: legea CORECTA

2016-03-19 10:16:44

#15: robert - legea CORECTA 

 jura-te ca nu ai in familie cel putin un fumator!!! trebuie sa intelegi faptul ca legea este destinata fumatorilor cu beneficiu in favoarea nefumatorilor. sunt total de acord cu opritul fumatului in spatii unde se poate manca si in spatiile pt copii, dar in ceea ce priveste cafenelele si barurile mi se pare ipocrizie.

hai sa gandim logic. 7/10 oameni sunt fumatori inraiti. din 15 lei valoarea unui pachet, aproximativ 1 leu e taxa de vicu, pt ce imi mai iei acei bani daca imi iei dreptul de a fuma?! fumatul este un mod de viata, nu o alegere. 

cat despre nefumatori... prieteni, NU vorbiti in ne-cunostinta de cauza. cum ar fi sa fie legea invers? cum ar fi de fiecare data cand un fumator isi aprinde o tigara in bar, toti fumatorii sa iasa afara?! sa va "protejati" de fum nu?! daca e atat de nociv...

si o intrebare pentru nefumatori, de ce nu v-a mai facut rau fumul pana acum scurta vreme?

va dau tot eu raspunsul la intrebarile mele.

suntem o tara de hateri, critici si cu un complex de superioritate iesit din comun. 

bai oameni trezitiva, suntem in secolul 21, avem cele mai avansate informatii din istorie, de ce sa nu facem ceva sa beneficieze toata lumea? "hai sa dau o lege antifumat. o exagerez la maxim, ca nah, nu pot fi precum restul tarilor europene, sunt rasist si trebuie sa o arat"... as spune mai multe dar mai bine tac...

Sergiu

#755 Re: legea CORECTA

2016-03-19 10:50:34

#15: robert - legea CORECTA 

 Sondajul este facut pe un esantion de 3000 de persoane. Fa si tu calculul. 


Musafir

#915 Re: legea CORECTA

2016-03-19 12:47:05

#15: robert - legea CORECTA 

 Cat stai tu acum nefumatorule in bar?cat?cati sunteti in baruri acum?

Gabriel

#968 Re: legea CORECTA

2016-03-19 13:36:18

#15: robert - legea CORECTA 

 Faceti tot felul de comparatii si nici macar nu sunteti in stare sa le argumentati. Intereseaza-te cate accidente sunt provocate anual din cauza  alcoolului....cati copii  sunt afectati direct de violenta parintilor alcoolici.... comparativ cu fumatorii pasivi afectati de noi.."Viciatii".

Cu siguranta m-as plictisi sa-ti dau exemple de lucruri mult mai grave care trebuiesc rezolvate...

Te simti liber? Aceasi libertate o doresc si eu... Lasa-ma aleg ce vreau pentru mine la fel cum si eu te las pe tine, nefumatorule, sa-ti alegi localul... de fumatori sau nefumatori..

Anonim

#1014 Re: legea CORECTA

2016-03-19 14:36:00

#15: robert - legea CORECTA 

 Robert nu cred ca ai dreptate, hai acuma sa vorbim la cat se poate de serios, "un om cand bea nu afecteaza sanatatea celor din jur" ... dar atunci cand se imbata si poate se urca la volan si din intamplare omoara o mama, un copil, sau o alta persoana, asta ce inseamna. Sau atunci cand acesta se imbata si se ia la bataie pentru ca nu ia convenit ceva, asta ce mai inseamna. Alcoolul e mai grav decat fumatul. Si sincer riscul de imbolnavire se poate produce de la orice. Nu neaparat de la fumat. Sunt si unii oameni care au murit de tineri si nu au pus tigara in gura, la asta ce ai de comentat. In viata noi trebuie sa traim ,toti, in mod egal la drepturi.  

Andreea

#1129 Re: legea CORECTA

2016-03-19 16:43:58

#15: robert - legea CORECTA 

 O persoana cand bea devine violent uneori ajungi la crime scandaluri si accidente rutiere care curmeaza vieti.deci este un adevarat pericol.tigarile afecteaza in timp persoanele din jurul tau nefumatoarr care le expui fumului tau.si pana la urma ele aleg sa stea langa tine.asi fi de acord cu locuri special amenajate pentru fumatori.ca sa nu mai zic de droguri..vad pusti care se drogheaza de la 10 ani si care devin violenti hoti si paranoici..astea sunt periculoase nu fumatul!!

NE INVAZIVUL

#1143 Re: legea CORECTA

2016-03-19 17:09:41

#15: robert - legea CORECTA 

Doamne,  UNII DINTRE VOI, SUNTETI MAI INVAZIVI DECAT FUMUL DE TIGARA!Poti sa intelegi asta ?

Aici sunt chemati oamenii la o PETITIE, nu la un referendum...aici semnezi doar daca ESTI DE ACORD , altfel, ma intreb ce cauti tu aici, pentru ca nu-ti este adresat decat indemnul "semneaza daca vrei" nu "voteaza daca vrei"!

Tocmai asta deranjeaza extrem, ca aceasta lege este facuta dupa chipul si asemanarea unor INTOLERANTI (iar aici NU VORBIM DE FUMATORI SAU NEFUMATORI) care se baga in seama peste tot pe unde au ocazia.

Asa faceti si cu locurile noastre de fumat...daca fumam in zona pentru fumatori, ai cerut lege sa nu mai am eu astfel de zone, daca ies afara sa fumez maine vei veni tu sa stai langa mine si sa te vaiti ce nociv este fumul meu; poimaine vei cauta sa intri dupa mine in WC, tot ca sa te bagi in seama :P

IAR CEA MAI MARE PROBLEMA (A NOASTRA NU A VOASTRA) este ca SUNTETi IMUNI LA ORICE ARGUMENT LOGIC.

 

Myku

#1717 Re: legea CORECTA

2016-03-20 13:15:32

#15: robert - legea CORECTA 

 Cine dracu te pune oe tine sa mergi acolo unde se fumeaza ca sa inhalezi tu fum sa fii fumator pasiv ten mm in crasme bodegi unde stai cu ceiut in fata si picor peste picior Jet!!

Edy

#2496 Re: legea CORECTA

2016-03-22 23:53:15

#15: robert - legea CORECTA  Cred ca esti ruda cu acel idiot care a dat legea asta idioata . Vrei sa te compari cu cei din Europa ? Nu ai cum , cand patronii toată iarna te țin cu carte de muncă la 2 ore , pentru ca nu mai are cârciuma clienți . Te duci și tu la un spital ca un asigurat corect ce esti ,  dar nu te bagă nimeni in seama , ca nu le asiguri si lor un trai bun , ca au salarii mizere , dar tu te crezi European . Bravo ma esti deștept , ori esti un parlamentar obosit , ori vreun părinte comunist . Bine ba , la anu te votam ca președinte . 


Musafir

#2581 Re: legea CORECTA

2016-03-25 09:44:37

#15: robert - legea CORECTA 

 Corect! Încurajăm fumatul si viciile! Popor de prosti!! Bineînțeles ca e o lege buna!! O vist fără țigări=o viața sănătoasă! 

smokie

#2616 Re: legea CORECTA

2016-03-28 09:35:52

#15: robert - legea CORECTA 

Nu e corecta. Cu toate ca fumatul e in mod clar daunator, nu vad motivul de a-l interzice, in conditii asa zis democratice. Restrictionare se putea face in conditii mai blande/rationale - permitand alegerea - cel putin in cazul localurilor.

In plus nu vad motivul pentru care-i jigniti pe fumatori, facandu-i prosti. Fumatul e un viciu nu o forma de retard. Sunt convins ca exista cel putin un fumator mai inteligent decat Domnia voastra, fapt ce va-ar pozitiona deja intr-un ipotetic top al prostie pe un loc nedorit de Domnia voastra. 

 

gigi

#2634 Re: legea CORECTA

2016-03-29 07:49:26

#15: robert - legea CORECTA 

 Nu te pune nimeni sa stai langa un fumator


Musafir

#2777 Re: legea CORECTA

2016-11-02 00:06:48

#15: robert - legea CORECTA 

 Daca procentul asta mic de populatie nu face consumatie, procentul mare nu poate acoperi pierderea inregistrata de intreg lantul ce asigura functionarea. Urmarea e fireasca se vor inchide. 

Iar asa in gluma, daca sotia ta ar fi fumatoare probabil ai avea o viata putin mai scurta si implinita. Dar de ar fi alcoolica iti garantez ca singurul lucru care s-ar scurta ar fi mariajul vostru.