Latina la clasa a VIII-a în noile Planuri-cadru de învăţământ

Quoted post


Musafir

#4 penibili

2016-01-03 19:40

Nu am facut nicio ora de latina in scoala generala pentru ca am avut o profesoara inteleapta si in timpul liceului am urmat un profil real si ghiciti ce? nu mi-a trebuit nicio secunda din viata latina si nici nu o sa imi trebuiasca!

Raspunsuri


Musafir

#5 Re: penibili

2016-01-03 19:48:55

#4: - penibili 

 Nu, ai avut o profesoara 'jmekera', care o fi dat atata importanta limbii romane, incat nu a reusit sa te invete nici macar punctuatia.... De stil nici nu mai are rost sa vorbim!

Angi 1

#36 Re: penibili

2016-01-04 17:10:18

#4: - penibili 

 Se vede din comentariul tau ca nu ti-a folosit ! Nici nu mai era necesar sa precizezi! Cultura? VAX !

Vlad

#109 Re: penibili

2016-01-07 15:07:45

#4: - penibili 

 Tu esti doar un caz ... trist, ca sa nu spun nefericit! Dar, ghici ce? Poate altii au nevoie de latina! 

cel care a învățat latină

#129 Re: penibili

2016-01-08 09:00:45

#4: - penibili 

 Modul în care ai scris (comunicat) ideile tale reflectă foarte corect ceea ce s-a întîmplat în educația ta. Iar dacă nu ai învățat decît să numeri, indiferent ce, și te simți și bine în această postură, te privește. Din istoria lumii nu ne-au rămas știri despre cîte kilograme de... produceau cei asemeni ție, dar ne-au rămas Apprndix Probi, cărțile lui Cicero, teoriile lui Pitagora, ideile lui Hipocrates, învățăturile lui Tales și multe altele de care nu ai auzit. Pe această moșterie culturala, nemăsurabilă în kilograme, hectare sau drahme, s-a construit o Europă și, implicit, o Românie și popoarele lor!!!