Viitorul are autor #Colectiv. Revendicările stângii

Quoted post


Musafir

#5

2015-11-04 16:07

Petiție coerentă

Raspunsuri

robi

#48 Re:

2015-11-07 09:31:22

#5: -   robi

 partea cu impozitul progresiv este o mare greseala pentru ca eu la nivel de individ pot negocia cu angajatorul. Acum este convenabil sa plătesc la mult, daca se schimba legea uni pot alege sa aibă minim pe economie pe statul de plata. Aveti nevoie de oameni care muncesc in diverse domenii pentru sfaturi pertinente si care sa ajute bugetul de stat nu sa il saraceasca. Multinaționalele pot oricând sa plece. Acolo lucrează multi oameni. Daca intra in somaj toti ne ducem la vale. Codul muncii nu prea il ajuta pe salariat a avut grija guvernarea boc sa te faca sclav pe plantatie. Ar fi bine sa avem ceva drepturi si sa nu mai existe discriminare de varsta si dupa 40 de ani sa nu te mai angajeze nimeni in condițiile in care poti sa te pensionezi la 65 de ani. In plus poate dispare si lozinca "poti pleca,la poarta am 100 de oameni sa te inlocuiasca" poate vor capata putina minte si salariatii si nu vor mai accepta munca la negru pentru a primii diverse ajutoare sociale sau a beneficia de diverse scazaminte ... La caldura,gaze grădinița etc. Sunt muuuulte care trebuiesc modificate in sistem. Nu îmi vin toate odata in cap. Succes