Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Quoted post

Tiana

#18 Re:

2015-02-03 12:02

#14: ASISTENT MEDICAL LICENTIAT -  

 Da  ceri prea mult, pentru ca materiile/ cursurile, sunt diferite ,nu ca nomenclatura, dar ca profunzime! Cu asta cred ca am spus tot!

Raspunsuri

Anonim

#19 Re: Re:

2015-02-03 17:14:12

#18: Tiana - Re:  

 Bineinteles ca nu se compara lucrurile invatate in facultate cu cele din postliceala,unde o termini fara nici cea mai mica problema,si mai si intra oricine la postliceala.LA FACULTATE SE DA ADMITERE! nu stiu care a indrugat numai prostii mai sus,cum ca se intra pe baza de dosar,unde ati vazut voi sa intri la o facultatea a Medicinii cu dosar?Voi nu ganditi ce spuneti?Doamna de avea copil mic in timp ce facea postliceala,si altii fac facultatea prin naveta la multi kilometrii si nu se mai plang,si cheltuie foarte multi bani pe an ca sa se duca in orasul respectiv.La craiova e strictete,nu stiu ce se face in alt oras.Ca sa numai spun ca sunt studenti care erau la craiova la facultate si care au fost nevoiti sa se mute in Bucuresti.Facultatea i-a acceptat doar cu conditia sa fie la taxa,colegii radeau de ei ca nu stiau practica,pt ca la Bucuresti pe asta se insista si putina teorie iar cand a venit momentul examenelor cei de la Craiova i-au "batut" in note deoarece stiau foarte multa teorie!Numai vorbiti numai prosti daca nu stiti in ce consta facultatea.Nu exista asociere intre postliceala si facultate.Propun sa desfiintati aceste postliceale sa ajunga asistenti doar cei care muncesc intr-adevar pt aceasta functie.,un asistent medical e mana dreapta a medicului,daca medicul nu este prin preajma ce faci?lasi omul sa moara?Ca spuneati ca noi ca asistenti nu trebuie sa stim atatea lucruri.Ba trebuie,ca din aceasta cauza lucrati in domeniul medical.Si cum oricine termina o postliceala oricine poate fi"asistent".Meseria de asistent/medic presupune multa grija fata de cei din jur,multe responsabilitati pe care multi nu le au.Sunt asistente care nu stiu lucruri elementare,scuzati-ma,dar nu poate sa intrebe o asistenta( care se lauda ca lucreaza de "1000" de ani )un"copil" de 20 de ani cum se masoara TA fara stetoscop.Cum se poate asa ceva?Lucruri elementare doamnelor!


Musafir

#29 Re: Re:

2016-10-20 18:55:03

#18: Tiana - Re:  

 DA! SUNTETI BOLNAVI!