Sustine imbunatatirea cadrului legislativ pentru pacientii cu TB

Quoted post

raluca

#19 Re: corect!!

2014-11-15 17:06

#5: -  

 Am avut un coleg la munca care suferea de TBC si nu  a zis absolut nimic niciodata. Mai mult isi lasa colegii sa bea ceai,apa din cana lui, evident nespalata...sa manace impreuna cu eil.. Pana inca alti doi colegi si sotia unuia din ei s-au imbolnavit. Din cauza tratamentului urmat, fata care s-a infectat si ea a pierdut sarcina, fiind in luna a 2-a. Cum este posibil asa ceva??? Mai mult... chiar si dupa ce s-a aflat de boala lui, la servici NU s-a luat NICIO MASURA!!! Normal era sa ne trimita sa facem TOTI un control... dar nici poveste.. M-am dus pe cont propriu. Iar pe acel coleg trebuiau sa-l bage la carantina... in concediu medical! Iar pe vremea lu Ceausescu veneau si dezinfectau toata locati. Acum astia traiesc liber si imprastie virusul in stanga si in dreapta... Traim in Europa, dar ne comportam ca in Africa... nu exista nicio diferenta fata de ei... 

Raspunsuri


Musafir

#20 Re: Re: corect!!

2014-11-17 18:31:16

#19: raluca - Re: corect!! 

 Putem discuta pe tema asta. Tuberculoza se transmite prin aer si nu dupa cana nespalata. Probabil colegul respectiv nu stia ca e bolnav, avea simtome si a continuat sa mearga la serviciu asa cum am face probabil toti, am crede ca e o raceala mai lunga. Sau daca stia ce diagnostic are colegul respectiv si-a ascuns diagnosticul din cauza fricii de stigmatizare. Iar daca stia ce diagnostic are statea internat inspital pana la negativare. Nu stiu cat de normal e sa "ne trimita " cineva la un control, putem merge si singuri.Nu as vrea sa ne raportam la vremea lui Ceausescu, iar "dezinfectarea locatiei" se face cu aer, lumina si cloramina. "astia care traiesc liber si imprastie virusul " (virus care e bacil) sunt niste pacienti cu probleme de tot felul pe care daca societatea nu-i sprijina si nu-i intelege, avem o problema. E absolut normal si feresc ca pacientul sa stea spitalizat, nu in carantina, ci spitalizat cat este pozitiv iar dupa ce se negativeaza si nu mai este contagios sa mearga acasa si sa-si continue tratamentul pana se vindeca. Nu stiu daca intelegeti dar cu exprimari de genul : " Iar pe acel coleg trebuiau sa-l bage la carantina" si " Acum astia traiesc liber si imprastie virusul in stanga si in dreapta" nu incurajam pe nimeni sa-si recunoasca diagnosticul si sa-si anunte prietenii si colegii sa mearga la un control pt ca el s-a imbolnavit de tuberculoza iar tuberculoza se transmite prin aer in spatii inchise, neaerisite.

 

Avem nevoie de acest proiect de lege tocmai pentru a fi mai informati, si pentru a incerca sa corectam erorile sistemului si pentru a limita numarul de imbolnaviri.