Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#22825 OLTCHIMUL IN INSOLVENTA ... OLTCHIMUL LUI PIPEREA. URMEAZA FALIMENTUL?

2014-06-25 18:31

Alt destept ... alt papagal "Liderul Sindicatului Unirea, Marin Dumitru, a rămas surprins că foştii angajaţi nu cunosc de ce plăţile compensatorii apar în fişele fiscale."

http://ziarulargesul.ro/33679-petrochimistii-disponibilizati-nu-si-au-primit-de-un-an-salariile-compensatorii.html

Petrochimiştii disponibilizaţi nu şi-au primit de un an salariile compensatorii!
Articol scris de: Minodora Martin Data publicării: 25.06.2014

http://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2014/06/protestArpechim03.jpg...

Pe 14 iunie 2013, de la Divizia Petrochimică Bradu au fost disponibilizaţi 326 de angajaţi. Fiecare dintre aceştia trebuia să primească, în funcţie de vechimea în muncă, contravaloarea a cel mult 18 salarii compensatorii, adică între 35.000 şi 50.000 lei. În loc de bani, foştii angajaţi s-au pomenit cu câte o adeverinţă în care se preciza că o să primească respectivele sume conform contractului colectiv de muncă.

A trecut un an de la disponibilizare. Salariile compensatorii nu au fost virate pe cardurile oamenilor, în schimb în fişele fiscale ori pe fluturaşul de salariu banii apar ca viraţi. Ieri-dimineaţă, vreo 50 de petrochimişti s-au strâns în faţa Prefecturii pentru a protesta şi a le cere autorităţilor judeţene să facă lumină în aest
Concret, după un an de şomaj, oamenii vor să ştie unde sunt respectivele salarii compensatorii?

La calculul pensiei…

Am îndeplinit condiţiile de pensionare şi am depus dosarul. La calculul pensiei s-a ţinut cont şi de aceste salarii pe care nu le-am primit. Cine le-a încasat? Vrem să ştim ce s-a întâmplat cu aceşti bani. Nu am primit niciun leu, tocmai de aceea încercăm să sensibilizăm autorităţile judeţene pentru a afla adevărul” – ne-a spus unul dintre protestatari.

Pe fluturaş figurează aceşti bani, dar pe cardul de salariu nu au fost viraţi. A trecut un an de când suntem şomeri, de lucru nu ne-am găsit, avem nevoie de bani. Cerem dreptul nostru prevăzut în contractul colectiv de muncă” – a completat un alt şomer.

“Vă rugăm să scrieţi şi următorul aspect: au plecat 326 de oameni în iunie 2013. Combinatul era şi este în insolvenţă… De ce s-au mărit salariile celor care au mai rămas? De unde bani, dacă nu se produce nimic de ani buni? Mai mult, se discută că unii dintre disponibilizaţi au fost angajaţi cu jumătate de normă. Cum sunt plătiţi aceşti oameni? Vrem să ştim unde au ajuns salariile noastre” – a mai spus un fost petrochimist.

Cu jalba la subprefect

O delegaţie a protestatarilor a mers la subprefectul Ion Burnei. Acesta le-a cerut să lase la Prefectură o sesizare cu toate doleanţele. Foştii petrochimişti au redactat sesizarea, au făcut copii după fişele fiscale şi după fluturaşi şi le-au depus la Instituţia Prefectului. Li s-a promis că sesizările vor fi analizate şi în maximum o săptămână o să li se dea un răspuns.

Promisiuni…

Ne-am săturat de promisiuni. Timp de patru ani am fost duşi cu zăhărelul… În urmă cu un an, fostul ministru al Muncii, Mariana Câmpeanu, spunea că ministerul dispune de fondurile necesare pentru plata salariilor restante şi a salariilor compensatorii pentru noi, cei disponibilizaţi de la Oltchim. Dacă ministerul a avut bani, dacă pe fluturaşi sunt trecuţi, unde sunt banii? Cine i-a luat? Vrem să ne răspundă conducerea Oltchim, să ne spună conducerea sindicatului. Am protestat de atâtea ori, mai protestăm până aflăm adevărul. Cineva trebuie să răspundă” – a spus un alt protestatar.

Datorie de plată

Liderul Sindicatului Unirea, Marin Dumitru, a rămas surprins că foştii angajaţi nu cunosc de ce plăţile compensatorii apar în fişele fiscale. “Conform prevederilor legale, Oltchim trebuia să prindă, în 2013, în contabilitate respectivele sume ca datorie de plată, cu impozitele aferente. Atât la Oltchim, cât şi la Divizia Petrochimică Bradu s-a afişat acest lucru. Oamenii au fost informaţi. Aşa sunt reglementările fiscale, nimeni nu le-a luat banii” – a spus Marin Dumitru.

Raspunsuri


Musafir

#22836 Re: OLTCHIMUL IN INSOLVENTA ... OLTCHIMUL LUI PIPEREA. URMEAZA FALIMENTUL?

2014-06-25 19:20:48

#22825: - OLTCHIMUL IN INSOLVENTA ... OLTCHIMUL LUI PIPEREA. URMEAZA FALIMENTUL?

http://ziarulargesul.ro/33679-petrochimistii-disponibilizati-nu-si-au-primit-de-un-an-salariile-compensatorii.html

Petrochimiştii disponibilizaţi nu şi-au primit de un an salariile compensatorii!
Articol scris de: Minodora Martin Data publicării: 25.06.2014

http://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2014/06/protestArpechim03.jpg...

Pe 14 iunie 2013, de la Divizia Petrochimică Bradu au fost disponibilizaţi 326 de angajaţi. Fiecare dintre aceştia trebuia să primească, în funcţie de vechimea în muncă, contravaloarea a cel mult 18 salarii compensatorii, adică între 35.000 şi 50.000 lei. În loc de bani, foştii angajaţi s-au pomenit cu câte o adeverinţă în care se preciza că o să primească respectivele sume conform contractului colectiv de muncă.

A trecut un an de la disponibilizare. Salariile compensatorii nu au fost virate pe cardurile oamenilor, în schimb în fişele fiscale ori pe fluturaşul de salariu banii apar ca viraţi. Ieri-dimineaţă, vreo 50 de petrochimişti s-au strâns în faţa Prefecturii pentru a protesta şi a le cere autorităţilor judeţene să facă lumină în aest
Concret, după un an de şomaj, oamenii vor să ştie unde sunt respectivele salarii compensatorii?

La calculul pensiei…

Am îndeplinit condiţiile de pensionare şi am depus dosarul. La calculul pensiei s-a ţinut cont şi de aceste salarii pe care nu le-am primit. Cine le-a încasat? Vrem să ştim ce s-a întâmplat cu aceşti bani. Nu am primit niciun leu, tocmai de aceea încercăm să sensibilizăm autorităţile judeţene pentru a afla adevărul” – ne-a spus unul dintre protestatari.

Pe fluturaş figurează aceşti bani, dar pe cardul de salariu nu au fost viraţi. A trecut un an de când suntem şomeri, de lucru nu ne-am găsit, avem nevoie de bani. Cerem dreptul nostru prevăzut în contractul colectiv de muncă” – a completat un alt şomer.

“Vă rugăm să scrieţi şi următorul aspect: au plecat 326 de oameni în iunie 2013. Combinatul era şi este în insolvenţă… De ce s-au mărit salariile celor care au mai rămas? De unde bani, dacă nu se produce nimic de ani buni? Mai mult, se discută că unii dintre disponibilizaţi au fost angajaţi cu jumătate de normă. Cum sunt plătiţi aceşti oameni? Vrem să ştim unde au ajuns salariile noastre” – a mai spus un fost petrochimist.

Cu jalba la subprefect

O delegaţie a protestatarilor a mers la subprefectul Ion Burnei. Acesta le-a cerut să lase la Prefectură o sesizare cu toate doleanţele. Foştii petrochimişti au redactat sesizarea, au făcut copii după fişele fiscale şi după fluturaşi şi le-au depus la Instituţia Prefectului. Li s-a promis că sesizările vor fi analizate şi în maximum o săptămână o să li se dea un răspuns.

Promisiuni…

Ne-am săturat de promisiuni. Timp de patru ani am fost duşi cu zăhărelul… În urmă cu un an, fostul ministru al Muncii, Mariana Câmpeanu, spunea că ministerul dispune de fondurile necesare pentru plata salariilor restante şi a salariilor compensatorii pentru noi, cei disponibilizaţi de la Oltchim. Dacă ministerul a avut bani, dacă pe fluturaşi sunt trecuţi, unde sunt banii? Cine i-a luat? Vrem să ne răspundă conducerea Oltchim, să ne spună conducerea sindicatului. Am protestat de atâtea ori, mai protestăm până aflăm adevărul. Cineva trebuie să răspundă” – a spus un alt protestatar.

Datorie de plată

Liderul Sindicatului Unirea, Marin Dumitru, a rămas surprins că foştii angajaţi nu cunosc de ce plăţile compensatorii apar în fişele fiscale. “Conform prevederilor legale, Oltchim trebuia să prindă, în 2013, în contabilitate respectivele sume ca datorie de plată, cu impozitele aferente. Atât la Oltchim, cât şi la Divizia Petrochimică Bradu s-a afişat acest lucru. Oamenii au fost informaţi. Aşa sunt reglementările fiscale, nimeni nu le-a luat banii” – a spus Marin Dumitru.

======================================================================================

"Oltchim trebuia să prindă, în 2013"-– a spus Marin Dumitru. SUNTEM IN 25.06.2014 MARINEEEE AI BAUT CAM MULT NEBUNULE, BA BAIATULE A DRACU CONTABILITATE, PRINZI PE 2013 SI NOI SUNTEM LA JUMATEA ANULUI 2014. BAAA DU-TEE BAAA CU CERNEV MERGETI IMPREUNA SAU DACA STI UNDE-S BANII POATE TE FACI SI DE BRATARI LA MAINI, CA NUMAI VOI ATI PARTICIPAT LA ORGIA DIN HARTII SI IMPOZIT PE AER.

 

MARINEEEEEEEEEEE AI CAZUT IN CAP CAND AI FOST MIC, AI LEZIUNI GRAVE, PAI SA TRANSMITEM UNIUNII EUROPENE CE SPUNETI VOI, MAI BINE FACEM NOI PETITIE CATRE AMBASADE, ESTE MAI BENEFIC,  IMPOZITATI AER SI CONSUMATI SI HARTIE PLUS CARTUSE SA IMPRIMATI CA NOI SUNTEM CU BANII LUATI IMPOZITATI, DAR ASAA... FICTIV, PENTRU CA VOI..., BA AI DRACU SUNTETI VOI, CAND VA CONVINE DATI CU LEGEA COMUNISTA PE TIMPUL PCR, CAND NU VA CONVINE DATI CA RESPECTATI  UE  SI NU SE POATE, I-A MAI DUCETI-VA MA VOI LA PUSCARIE TOTI DERBEDEII SI RESPECTATI LEGILE EUROPENE, "SUNTEM CETATENI SI AVEM DREPTURI" (vorba alora in publicitate), CE CONTABILITATE FANTOMA FOLOSESTI, PE CEA PCR  INAINTE DE 1989, NEMERNICILOR. TU CU CINE VORBESTI TOVARASE SECRETAR DE UTC SAU DRACU STIE CE LOZINCI SPUI TU... BAAA JIGODIE.

==============================================================================

PREFECTII VALCEA  SI  ARGES IMPREUNA  CU CONSILIUL JUDETEAN VALCEA  SI  ARGES, SA SUSTINA PETITA CERAND SOLUTIONAREA DATA DE DISPONIBILIZATI OLCHIM SI SOCIETATEA  OLTCHIM RAMNICU VALCEA CATRE GUVERN, ACESTIA CERAND IMEDIAT ACHITAREA BANILOR . SA REZOLVE DECIZIILE AMIABIL SI SA REPARE PREJUDICIUL CREAT DE EI PRIN IMPOZITAREA ANAF (STATUL ROMAN ) SI VIRAREA PILON II PENSII (PRIVAT), ADEVERINTELE ANAF CARE AU ADUS GRAVE PREJUDICII DISPONIBILIZATILOR (LA ALTE INSTITUTII UNDE NE-AU CERUT DE LA ANAF ADEVERINTA SI N-AM PUTUT BENEFICIA DE DREPTURILE NOASTRE LEGALE DEOARECE APAREM CU SUME IMPOZITATE, NU SI PRIMITE)  SI PROBLEMELE CELOR CARE APAR CU ACEASTA SUMA IMPOZITATA DAR NU AU INTRAT IN POSESIA LOR  RESPINGANDU-NE DE LA A BENEFICIA .....(AICI FIECARE POATE VENI CU PROBLEMA LUI PUSA IN COMPLETARE, EXEMPLU: COPIII N-AU BENEFICIAT DE BURSE SCOLARE SAU LA FACULTATE, ALTII  N-AU BENEFICIAT DE CURSURI GRATUITE, ALTII SCUTIRE LA LEMNE LA TARA, CALDURA LA ASOCIATIILE DE PROPRIETARI, ALTII SCUTIRE PE CAZ DE BOALA LA MEDICAMENTE, TINERE MAME CARE N-AU BENEFICIAT IN TEMEIUL LEGII LA DIVERSE AJUTOARE...ETC.) LEZANDU-NE DREPTUL CA CETATENI AI ACESTEI TARI . SUNT CAZURI REALE SI ADEVARATE. STATUL ROMAN ESTE DIRECT IMPLICAT PRIN REMEDIEREA PREJUDICIULUI, LASAND OAMENI PE DRUMURI SI AJOFM PACALINDU-I CU DIVERSE RECALIFICARI CARE N-AU NICIO PERSPECTIVA DE VIITOR, LOCURI DE MUNCA NECREANDU-SE IN JUDET. SUMA DE 9 MILIOANE EURO FIIND DREPTURI LEGALE DIN CCM UNDE STATUL ROMAN ESTE MAJORITAR  IN OLTCHIM SI OBLIGAT SA ACHITE, NU NUMAI SA IMPOZITEZE ( NOI NE ADRESAM LOR LA UN AN DE LA DISPONIBILIZARE  SI PE PARCURSUL ANULUI PRIN DIVERSE METODE.... ) CASTIGUL LOR FIIND 14,4 milioane euro anual, NOUA SA NE REVINA DREPTURILE NOASTRE CELE 9 MILIOANE EURO, BANII NOSTRI, SEMNATE SI PARAFATE DE REPREZENTANTII STATULUI ROMAN IN ADMINISTRAREA SC.OLTCHIM SA.