Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

ueeeee

#21471 Re: Re: Re: Re: un bagator de seama

2014-06-01 17:48

#21470: - Re: Re: Re: un bagator de seama

sa nu te superi, dar penalitati de intarziere, dobanzi, etc. nu obtii decat daca declari neconstitutionala legea insolventei. iar pentru un asemenea demers trebuie bafta si ceva banuti pentru ca pentru muritorul de rand procesul dureaza o vesnicie... iar restul institutiilor statului nu o mai pot face. doar jegosii de parlamentari... asa ca ne putem uita lung dupa ponta, blaga, antonescu & co.

iar bugetul statului nu poate aduce banii. ceea ce a spus madam cacampeanu a fost o aberatie. daca era cum a spus ea, atunci statul ar fi avut voie sa aduca aport capital de lucru inainte de declansarea insolventei...

asa ca informati-va in legatura legea societatilor comerciale, legea ajutorului de stat, legea insolventei, tratatul de aderare la ueeeee si inca ceva legi si tratate...

dar recuperarea poate avea ceva sanse de succes in functie de data inscrierii la masa credala (daca s-a facut asa ceva), inexistenta unui program de reorganizare si programul de plata, toate documente aprobate in principiu de comitetul creditorilor si depuse la dosarul de insolventa. asa ca luati pixurile si ceva hartie sa cerem consultarea acestuia la tribunal.

 

Raspunsuri


Musafir

#21472 Re: Re: Re: Re: Re: un bagator de seama

2014-06-01 17:52:49

#21471: ueeeee - Re: Re: Re: Re: un bagator de seama

Eu am spus ce spune legea, ce nu se poate, este  obligatie  de achitare a angajatorului, cine-si permite poate apela la a cere si penalizari de intarziere, chiar cu legea insolventei, care e mai aspra decat credeti, e punctul final spre faliment, se poate pune in executare silita prin vanzare si lichidare, pentru acoperirea prejudiciului, ori CCM specifica foarte clar, cei disponibilizati sunt prioritari in achitarea prejudiciului ca si creditori in creanta fata de societate.

V-am comunicat cu si din lege, se pot decide acestea doar prin judecator-sindic care conduce insolventa si  in cazul de fata nu isi face treaba, acesta avand drept si de autosesizare si monitorizare a starii societatii fata de creditori.