Abuzurile din Romania trec oceanul

Quoted post

musafir

#26118 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 12:34

#26110: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Am inteles din prima si ideea si ironia subliminala. Daca te-ai trezit atat de devreme, de ce nu depasesti stadiul constatativ, venind si cu ceva sfaturi practice pentru "inca adormiti". Data fiind tineretea si resursele mentale evidente, de la tineri ca tine ar putea veni ceva idei relativ la ce ar fi de facut.

Indiferent de resorturile care au generat ideea petitiei in cauza, este prima data cand, dupa stiinta mea, astfel de chestiuni ajung in public si sunt discutate deschis. Daca cei gata luminati se vor limita la a mustrului "prostii", pier si ultimele sperante. Daca din astfel de discutii rasar si ceva idei concrete, poate s-or lipi! Ar fi cu atat mai pretioase cu cat, exista in fiecare din noi cate o mare doza de rezerva fata de orice se mai incearca sa ni se vare pe gat(petitie, referendum, vot, etc.)! Doar un schimb larg de opinii mai poate duce la vreo lamurire privind calea de urmat. Cata vreme, cine poate si stie cum s-ar putea iesi din marasmul in care ne scufundam tot mai adanc, se codeste sa se arunce la fapte (fie ca e vorba de exprimat opinie, vot, intrare in politica, etc., pe principiul "Nu ma bag eu in cloaca aia!"), nimic nou nu se va intampla. Este fapt dovedit ca, de ce esti mai sarac, mai presat de grija zilei de maine, chiar daca nu erai vreun tampit (scuze!), iti piere orice avant,orice idee si orice chef de analiza, ajungand sa te multumesti ca, ai ce pune astazi pe masa.

Raspunsuri

Heil Hitler

#26120 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 12:45:29

#26118: musafir - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Daca mi-ati fi citit toate postarile (cam 3000) ati fi observat ca am ceva idei constructive. Le mai repet din cand in cand sa poata fi vizualizate de cat mai multi. Din pacate inca ma simt limitat in a putea intr-adevar "trezi" indeajuns de multa lume sa putem schimba ceva. Pur si simplu nu am bani, sa ii spun pe sleau, sa pot consolida o miscare civica, apolitica, o mediatizare abundenta...etc . Si nici asa nu sunt sigur ca as reusi ceva...din pacate..