Abuzurile din Romania trec oceanul
Quoted post
Musafir |
#105652014-01-10 11:28Abuzurile asupra statului de drept pe care le suportam in Romania de dupa decembrie 1989. In cei peste 25 de ani trecuti de la Revolutia Romana , catalogata ca fiind cea mai dura si sangeroasa din Europa si posibil din lume , personal ca si majoritatea dintre cetatenii onesti nu am cunoscut "binefacerile " schimbarii politice precum si economice. De la datorie economica ZERO , am ajuns in anul de fata la o datorie de peste 20 milioane Euro , ceea ce inseamna o mare greutate a trai , o dificila perioada de a suporta SACRIFICIILE , fara a primi nimic ... De la o industrie , care se descurca cu unele unicate mondiale in 1989 , s-a ajuns prin privatizari ( unele impuse de catre Fondul Monetar International) ducand la inchiderea acestor capacitati de productie , disponibilizarea a zeci de mii de oameni , care cu pregatirea tehnica de inalt nivel , au participat la achitarea datoriei externe pana in decembrie 1989. Dat fiind inchiderea multor unitati de productie , Romania fiind si ea afectata de criza economica din 2009 , guvernele care s-au succedat nu au gasit alte "solutii" decat de a se trece la taieri salariale , a pensiilor precum si ajutoarelor pentru copii , iar asta in momentele in care guvernantii si parlamentarii PDL majoritari , contribuiau din plin la "bunastarea lor" , fiind constienti ca pana la urma se va afla ADEVARUL. Astazi , cu toate ca guvernul Ponta a semnalat de aproape un an multe tunuri economice , pe care le-au dat cei aflati temporar la guvernare , institutiile abilitate de a face justitie - Directia Nationala Anticoruptie , Curtea Constitutionala a Romaniei precum si a Inaltei Curti de Casatie si Justitie , nu se intampla NIMIC , aceste institutii nu se misca si iau pozitie de marile dosare de SUBMINARE A ECONOMIEI NATIONALE , fapt pentru care in decembrie 1989 a fost condamnat si executat Nicolae Ceausescu. Ce se asteapta , schimbarea poate a "cozilor de topor" care mai sunt inca in functii , de pe vremea aceea si care sunt invatati sa plece capul , sa grabeasca "rezolvareea" nu a dosarelor dictate politic de la Palatul Cotroceni. Daca se doreste ca justitia sa fie echidistanta , atunci nu trebuie sa se amestece NIMENI , chiar nici presedintele Romaniei . Presedintele Romaniei nu poate pune la indoiala a "statului de drept" atata vreme cat in vara anului 2013 nu a tinut seama de votrurile a peste 7,4 milioane cetateni romani , care s-au prezentat la vot si au votat PLECAREA din functia de presedinte . Daca la alegerea , ca presedinte au fost de ajuns numai 30-40000 voturi peste celalt candidat , la Referendum in 2013 nu au fost deajuns cele 7,4 milioane pentru DEMITEREA PRESEDINTELUI. Legea trebuie sa fie egala pentru toti , fara nici un fel de drepturi sau imunitate pentru orice cetatean din Romania , indiferent de pozitia sociala pe care o ocupa. |
Raspunsuri
TUDOR |
#10586 SA VA FIE RUSINEEEEEEE PRIN CE INCERCATI SA PROMOVATI2014-01-10 11:29:49Tovarasu' Gadea mai mult de 7.5 milioane de romana traiesc mult mai rau acum de cand este mizeria USL la guvernare . Nu au trait nici inainte bine dar acum cu noile taxe si impozite aberanta impuse de aceasta mizerie de alianta ( mai mult PSD ) traiesc mult mai rau . Nu era nevoie sa trimiteti o scrisoare pe care oricum Obama o va utiliza la toaleta . Sunteti penibili si ii pupati in cur pe cei din USL datorita intereselor pe care le are STAPANUL VOSTRU SUPREM , Felix Turnatorul . Chiar , de ce nu editati o scrisoare in care sa precizati sursele financiare ale stapanului vostru ? De unde a avut bani dupa revolutie pentru televiziuni , terenuri , firme , asociatii...etc ? Sau astea nu se pun ? De ce nu faceti o petite sa nu se mai permita guvernului asta mizerabil sa stea la hoteluri de 5 stele , sa isi cumpere masini noi de lux , sa angajeze toate neamurile prin guvern , sa fie angajati in guvern oameni bine pregatiti cu studii de specialitate , nu prezentatoare de stiri si cantarete pe posturi de cosilieri ...etc. Si Basescu este un ordinar , dar nici cu excrocii din USL nu imi este rusine . Mai vorbim dupa ce ( Doamne Fereste ) ajung sa aiba presedinte si sa fie mai puternici in parlament . Ce ii tot pupati atata in CUR pe americani ? Avem ceva de castigat noi , romanii ? A ...suntem in NATO ? SI ? Ce avantaje avem si noi ? In afara ca trebuie sa le oferim sprijin militar , terenuri pentru a fi amplasate arme ..etc ? Ei ce fac ? trimit firme care sa exploateze romania , firme care oferta spagi grase parlamentarilor si guvernantilor . Acum vin in CONTROLLLL ? In ROmaniaaaaa ????? Pentru ce ? Sa stea linistiti la ei acasa si sa ne lase pe noi in pace . Nu avem nevoie de ei si nici de NATO . |
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Repararea Căii Ferate Bârlad - Chiraftei
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Vrem PARC, nu parcare! Salvăm Parcul Central Nicolae Titulescu din Brașov
1711 Creat: 2025-03-20
GRATIERE 2025
13512 Creat: 2025-02-03
Salvăm Casa Dinu Lipatti
777 Creat: 2025-03-20
În sprijinul introducerii Religiei-Cristianism-Ortodocie ca disciplină obligatorie în școlile din Bulgaria.
6319 Creat: 2025-02-13
Cetățenia română pentru soțul/soția cetățean străin care locuiește în diaspora
314 Creat: 2025-03-20
Școli noi pentru un Sibiu educat
1753 Creat: 2025-03-15
Educație Nutrițională în școli
1394 Creat: 2024-03-14
„Școli mai sigure: detectoare de metale și controale de securitate pentru protecția elevilor!”
381 Creat: 2025-03-19
FEAA Iași - Acordarea burselor de studiu studenților de anul I pe baza criteriilor anterioare (numărul de puncte obținute pe semestrul 1)
97 Creat: 2025-03-26
Unban Don Stefanos OGland
94 Creat: 2025-03-26
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
8985 Creat: 2025-03-05
TURUL 2 IL VREM INAPOI
210 Creat: 2025-02-24
SUSTIN TRECEREA OREI DE NASTERE PE CERTIFICATUL DE NASTERE
5250 Creat: 2023-12-09
Mâncarea din Programul "Școala după Școala " sector 5= enterocolita
138 Creat: 2025-03-17
Alegeri libere
25699 Creat: 2024-12-06
IUS-Lubrifin - parcul din inima Brașovului. Cerem Consiliului Local demararea unui referendum. Semnează petiția!
5587 Creat: 2024-11-02
Excluderea păstorului judecător din Biserica Adventistă Niculesti
30 Creat: 2025-03-23
Danemarca eliberează-l pe William!
171 Creat: 2025-01-23
Cerem Demisia conducerii TNB pentru promovarea spectacolului "Proorocul Ilie"care aduce atingere valorilor creștin-ortodoxe!
29 Creat: 2025-03-27
SA LE OFERIM TINERILOR OPORTUNITATEA DE A STUDIA LIMBILE CLASICE!
975 Creat: 2025-03-06