Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#12827 Re: GOGULE DEJA INCEPI SA INTRI IN CATEGORIA CERNEVISTA,VAD EU,NU TE INTELEG

2013-12-01 13:53

Raspunsuri


Musafir

#12847 Re: Re: GOGULE DEJA INCEPI SA INTRI IN CATEGORIA CERNEVISTA,VAD EU,NU TE INTELEG

2013-12-01 14:40:02

#12827: - Re: GOGULE DEJA INCEPI SA INTRI IN CATEGORIA CERNEVISTA,VAD EU,NU TE INTELEG

Nu e nimic de neinteles,ziceam ca la Oltchim totu-i bine si frumos.Ce e asa greu de inteles?Cu oameni asa grei de cap ca tine vrei sa isi mai revina Oltchimul?

 

 

#12841: Andrei D. - O intrebare pt Gogo Ologu

Ii stiu moaca doar de la tv si din ziare,in rest nimic ,daca faceam parte din sindicatul lui iti spuneam mai multe.Majoritatea salariatilor DPB nu stiu mare lucru chiar daca sunt la el in sindicat.Dealtfel nu tin partea niciunui sindicat...bat campii toate iar liderii isi cauta interese personale din cate vad in ultima vreme.

http://i40.tinypic.com/9abv9t.jpg...

Situatia la Oltchim e cam asa: restante salariale cu lunile(chiar si un an aproape daca punem si masa credala),compensatorii neplatite de 6 luni,tonuri malitioase din partea guvernantilor cu privire la salariatii care nu fac mare lucru,datorii cu nemiluita,un ministru caruia i-a revenit ticul cu datul din umeri de dinainte de a fi ministru(probabil Gerea zis si "ministrul Oltchim" va parasi ministerul la fel de repede cum a venit),management pus pe criterii de tovarasie politica(Parvu,Buduna & company...) si fara trecut evocator alcatuit din oameni ipocriti, mincinosi si oportunisti culmea- nu din zona centrala a Oltchimului-o jignire subtila la adresa capacitatii mintale a oamenilor din zona Oltchim-Valcea,sindicate politizate care au intoxicat oamenii cu idei diferite,minciuni si aranjamente guvernamentale-ministeriale si de conducere in presa interna si internationala(vezi declaratia chinezilor cu privire la transparenta privatizarii-pana si chinezii au auzit de isprava privatizarii trecute si de culisele acesteia),baloane de sapun ce apar ca vesti bune in presa despre Oltchim care a doua zi se sparg(minciuni),salariati care nu mai stiu ce sa creada si majoritatea stau cu capul plecat de frica sa nu isi piarda locul de munca neplatit(o ciudatenie a romanului),mare parte din oameni au fost trimisi acasa cu promisiuni materiale si minciuni despre o eventuala revenire,cucuvelele(cel putin la DPB) canta ziua prin instalatii pentru ca noaptea le e frica de pustietate,corbii si ciorile dau tarcoale mai mult ca niciodata(la propriu) de parca asteapta sa se imputa cadavrul... si multe multe altele care ar trebui sa dea de gandit si unei minti nu prea stralucite.La ce va mai faceti iluzii?Poate ziua de maine(surpriza) va limpezi mintile multor oameni de la Oltchim si isi vor pune intrebarea de baza"eu pentru ce muncesc?"...Unii or sa spuna"de ce nu pleci,daca nu iti convine?".Plec in secunda 2 in momentul cand imi vor fi achitate toate drepturile slariale prevazute in contractul colectiv de munca,cu punct si virgula,TOT.Asta ar trebui sa asigure sindicatele oamenilor in primul rand,pregum asigura si legea.Daca nu asigura sindicatele...atunci cine?Pentru ce mai sunt sindicate,pentru ce le mai puneti parte si va invrajbiti intre voi.Luati-va soarta in maini,altfel o sa v-o ia altii.Nu trebuie sa intrebati pe nimeni ce trebuie sa faceti.STITI CE AVETI DE FACUT!...altfel suferinta si frustrarea vor fi singurele sentimente de bine pentru oportunitatea de a lucra la Oltchim.

Pe scurt(cum zic si altii):BANIIIII BAAAA!!!!!

 

-gogu0logu@yahoo.com-