Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Quoted post

Carina

#1386 Re: Re:

2013-09-17 09:38

#1385: - Re:

Felicitari..exact asta spun si eu: oameni ca TINE nu au ce sa caute la conducerea unei tari. Un om aflat la conducere ar trebui sa gandeasca nu sa astepte sa gandeasca altii pentru el. Arata-mi te rog un director care ii cere secretarei o solutie sau care inainte sa ia o decizie nu studiaza situatia.

Dar cel mai bine spune-mi daca tu vrei sa iti cumperi un apartament: nu analizezi prima oara situatia si apoi te hotarasti, doar nu il cumperi si abia apoi il vezi ca mai are un pic si pica tavanul, ca defapt pretul a fost prea mare..etc

Asta e ideea: GANDIREA cere efort...si doamne multi au functii in tara asta care necesita gandire dar datorita oamenilor ca TINE e clar ca nu mai au de ce sa se oboseasca.

Sincer daca stai si te gandesti 5 secunde: chiar ti se pare eutanasierea o solutie? Chiar ti se pare ca e vorba de faza "caini mai presus ca oamenii" ??? Pe bune ???

Raspunsuri


Musafir

#1387 Re: Re: Re:

2013-09-17 11:24:11

#1386: Carina - Re: Re:

Directorii au dat deja lege! Dar s-au trezit toate secretarele sa conteste legea.

Din putul gandirii "de secretara", vino cu alta idee decat eutanasierea! Altfel, ramane cum am stabilit: EUTANASIERE!

Al vostru fara constiinta

#1397 Re: Re: Re:

2013-09-17 16:45:40

#1386: Carina - Re: Re:

Hai sa iti dau si eu o replica la analogiile tale care se vor a fi inteligente insa sunt mai usor de demontat decat rafturile unui dulap. Asta si faptul ca ma amuza faptul ca iti propui sa incepi sa iti folosesti creierul.

Cum spui tu draga mea, gandirea cere efort, asa ca hai sa facem un exercitiu de efort, sa vedem daca la sfarsitul cursei, esti cu fruntea sus, sau abandonezi dupa primi 100 de metri, din cauza crampelor la creier pe care sunt sigur ca ti le provoaca ganditul intens.

Discutia cu aceste "scumpe si inocente animale" nu e de ieri, de azi. O purtam de 7 ani incoace, de la primul incindent de genul asta (http://www.b1.ro/stiri/eveniment/victimele-maidanezilor-de-la-japonezul-ucis-langa-guvern-in-2006-la-bebelusi-si-varstnici-sfasiati-in-toata-tara-64486.html, am facut si super efortul de ati cauta un articol pe tema asta). Si doar ca sa fim bine intelesi, primul incident mediatizat.

Si acum revenind la analogiile tale, un director/conducator/manager bun nu ajunge sa vada dupa 7 ani ca prima lui solutie a dat gres, el ori este dat afara de mult, ori isi revizuieste din timp strategia, pentru ca aici nu se poate ajunge. Uite ca la noi se poate, asa ca in ritmul nostru romanesc, 1 pas inainte, 3 innapoi, e cazul sa ne fie clar ca alta solutie in afara de eutanasiere nu exista. Bineinteles ca putem sa luam discutia de la inceput, si sa dam vina pe faptul ca ultimele solutii nu au fost aplicate cum trebuie, dar asta nu ne face decat sa ramanem pe loc cautand solutii, si sa ne preocupam timpul cu o problema ce trebuia rezolvata demult. Si de asemenea ne distrage atentia si de la lucruri mai importante, cum ar fi Rosia Montana. Si inca ceva, draga mea secretara, un manager/conducator trebuie sa ia si decizii dure cateodata, iar eutanasierea e un rau necesar, cel mai mic rau chiar as spune, comparandul cu moarte de oameni (Nu unul, ci mai multi, copilul asta nu e primul caz, ar trebuii sa mai asteptam cativa morti ca sa ne convingem ca nu este alta solutie?)

A doua analogie, care ma distreaza si mai tare, o sa tio livrez mai pe sleau (ca sa folosim si putin jargou). Daca vezi ca dupa 7 ani, vecinul continua sa iti rupa capul cu muzica noapte de noapte, chiar daca i-ai chemat politia de 27 de ori pe cap. Si orice efort ai face a fost in zadar, ajungi la concluzia ca e timpul sa te muti pana nu iti pica tavanul in cap. (Aici am hiperbolizat situatia, ca sa iti mai dau ceva de gandit) Deci hai sa ne mutam din tara cainilor maidanezi, in tara curatata de caini maidanezi ca sa stam si noi linistiti si sa ne vedem de probleme mai importante, care provoaca rau pe termen lung acestei natiuni.

La urma urmei, nu sunt nici pro, nici contra eutanasierii, sunt pentru o solutie rapida, si asta e cea mai rapida, oricum ai puneo, dar mai mult imi face placere sa rad de fenomenul comentariilor pe net, unde fiecare se simte mai inteligent decat e in spatele monitorului, cautand pe net fiecare a doua formulare, pentru a nu rade hater-ii de el ca nu stie sa scrie, ci sa zica toata lumea "UITE BA CE INTELEGENT E ASTA" (asta pt haterii) Iti spun eu, rece si dur, lasand de o parte caini maidanezi. NU ESTI INTELIGENT/A, LASA ANALOGIILE, SEMNEAZA PETITIA, E DREPTUL TAU NORMAL, DAR NUMAI INCERCA SA PARI CE NU ESTI. DUTE SI ADOPTA NISTE CAINI DACA TE ATINGE CAZUL LOR. FA CEVA PROACTIV, si usureaza-ne mintiile, de cele 5 secunde pierdute citiind textele tale.

Te-am pupat pisi, si nu te enerva, ca adevarul ne face mai puternici.