Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Quoted post

musafir

#820

2013-09-10 06:38

Ceea ce s-a intamplat cu copilul esta cu adevarat o tragedie,dar nu am vazut la parintii copilului atata ura cat am vazut la alte persoane care au prins momentul sa- si arate caracterul.
NU se poate sa avem atata ura in noi.
NU se poate sa ne varsam toate frustrarile si rautatea din noi pe bietele animale carea au ajuns in strada tot din cauza unor nemernici care i-au aruncat.
Adevaratii caini sunt cei care s-au infruptat din banii luati de la gura “ maidanezilor” care figurau in adaposturi.Ei trebuie sa dea socoteala pt asta.Dar nu, acum trebuie sa scoata alti bani de la firme care vand substantele de eutanasiere. Si trebuie sa existe surse incontinuu de caini aruncati din curtile oamenilor, ca au alta afacere prospera cu eutanasierea.
TREBUIE SA LI SE CEARA SOCOTEALA CELOR CARE AU BAGAT BANII DESTINATI CAINILOR IN BUZUNARE SI ACUM VOR SA-I OMOARE CA SA ACOPERE MATRAPAZLACURILE FACUTE DE EI.
Masele sunt cel mai usor de manipulat, iar toata aceasta miscare este o manipulare menita sa omoare cainii.Eutanasierea este prezentata ca fiind singura solutie.
Copiii nu trebuie sa inteleaga ca a ucide este normal. Taiem animale in fata lor, ucidem cainii si apoi ne mai miram ca a crescut violenta in randul copiilor.Ce exemple le dam?
Se gasesc si alte solutii pentru a rezolva problema , NU CRIMA!!!
Stiu ca schimbarile pe planul mentalitatii sunt cel mai greu de facut, dar , OAMENI BUNI SCHIMBATI-VA MENTALITATEA!!!!
Nu rezolvam nimic daca suntem criminali si ucidem cu satisfactie cainii care uneori ne apara de violatori pe strada.Unii chiar se bucura pt ca le pazesc masinile in parcare, dar nu se-ndura sa le dea ceva de mancare.In drumul meu intalnesc destui caini , dar nu i-am vazut atacand oameni pe strada, cum te ataca hotii sau talharii cu 2 picioare.Ba chiar se sperie pt ca au fost batuti de oameni.
Ca popor putem sa tinem in puscarii si sa platim bani grei cate 25 de ani , sau oricat este pedeapsa maxima,criminali, violatori, proxeneti, pedofili, dar nu putem sa avem grija cativa ani in adaposturi ( pentru care s-au primit destui bani prin ONG-uri, dar au intrat in buzunarele unora care si-ar vinde si parintii pentru a fi ei cat mai bogati )de bietele animale care daca sunt sterilizate pot sa dispara pe cale naturala ,ca mor.
Cati oameni sunt dispusi sa adopte un caine din adapost? La oras se cumpara animale de companie de rasa( de parca numai aia trebuie iubiti), iar la tara lumea ii arunca pe strazi in loc sa-si sterilizeze cainii. Este clar ca vor sa-i omoare. Omorandu-i scapa de grija justificarii banilor mancati de ei.
Au fost mediatizate atatea cazuri de pedofili, care au comis atrocitati asupra copiilor, dar nu am vazut lumea iesind in strada si militand pentru moartea lor. Oare de ce?
Am ajuns o tara in care acesta este chiar obiectivul turistic al unor dezaxati.
Cred ca marea majoritate a celor care tipa cat mai tare impotriva cainilor nu ar face nimic ei insisi pentru un copil bolnav sau nu ar dona 1 ban pt un spital, considerand ca intotdeauna este datoria altuia si ei trebuie numai sa primeasca. Unde este crestinismul din noi?
Animalele se apropie de noi ca sa ceara ceva de mancare , nu sa ne atace, dar daca sunt intampinati cu suturi sau pietre, atunci se apara si ele.Niste animale infometate si insetate devin violente , dar mai sunt si oameni care au grija sa le dea de mancare si astfel sa-I domesticeasca . Daca sunt ingrijiti, cainii te rasplatesc , spre deosebire de oameni, cu multa

Raspunsuri


Musafir

#821 Re:

2013-09-10 06:40:53

#820: musafir -

Te rog nu-ti mai da cu presupusul ce fac oamenii normali!

CARE SUNT "ALTE" SOLUTII ?