S.O.S. familia!

Quoted post


Musafir

#920 Re: Re: Subiect

2013-08-22 21:57

#918: - Re: Subiect

"Iarasi, daca ai fi corect, ai recunoaste ca interzicerea propagandei LGBT in Rusia nu a legalizat in niciun fel actele violente comise impotriva unei persoane. Acestea au fost si au ramas ilegale, pe cand tu spui ca legea a dat frau liber organizatiilor neo-fasciste. Cei care comit asemenea fapte sunt anti-sociali, sadici, sociopati etc; opozitia lor nu e una gandita, ci pur si simplu cauta victime. Solutia este prinderea si izolarea/ consilierea lor, pentru ca sunt pericole publice, nu impunerea homosexualitatii ca ceva firesc. Ei nu reprezinta majoritatea in nicio comunitate - sper ca vezi asta; sunt un fenomen nedorit. Niciun om sanatos la cap nu vrea sa vada acte de violenta animalica impotriva cuiva  (exceptie fac poate criminalii in serie, violatorii de copii etc), nu vrea ca pe strada lui, in orasul lui, in tara lui sau altundeva sa se intample asemenea lucruri. Ori ca tu si altii sa sugerati ca toti oamenii care nu sunt de acord cu normalizarea homosexualitatii (in tari ca a noastra constituie majoritatea cetatenilor) sunt sociopati, neo-nazisti, posibili infractori etc mi se pare complet deplasat."

 

Ti se pare exagerare pentru ca nu traiesti in pielea unui homosexual si stii ca niciodata nu va striga cineva dupa tine "huooo heterosexualule". Pentru ca nu ai avea puterea sa citesti stirile din Rusia daca ti-as da link-uri. Pentru ca in Rusia, desi violentele respective sunt inregistrate, politia nu face nimic. NIMIC! Pentru ca nu ai citit comentariile de pe pagina de fb PRO Tv in care o multime de romani sustin s-ar fi alaturat cu cea mai mare placere celor 5 barbati care au batut in plina strada un om pentru ca avea alta orientare sexuala. Pentru ca si asa, politia romana in momentul asta are o atitudine absolut deplorabila cu privire la rromi, unguri si gay- am un prieten politist, el nu stie ca sunt homosexual dar mereu il intreb despre servici, cazuri, cum e mediul in sectie. Nu e de bine.

Raspunsuri


Musafir

#937 Re: Re: Re: Subiect

2013-08-23 10:02:33

#920: - Re: Re: Subiect

Ti se pare exagerare pentru ca nu traiesti in pielea unui homosexual si stii ca niciodata nu va striga cineva dupa tine "huooo heterosexualule". Pentru ca nu ai avea puterea sa citesti stirile din Rusia daca ti-as da link-uri. Pentru ca in Rusia, desi violentele respective sunt inregistrate, politia nu face nimic. NIMIC! Pentru ca nu ai citit comentariile de pe pagina de fb PRO Tv in care o multime de romani sustin s-ar fi alaturat cu cea mai mare placere celor 5 barbati care au batut in plina strada un om pentru ca avea alta orientare sexuala. Pentru ca si asa, politia romana in momentul asta are o atitudine absolut deplorabila cu privire la rromi, unguri si gay- am un prieten politist, el nu stie ca sunt homosexual dar mereu il intreb despre servici, cazuri, cum e mediul in sectie. Nu e de bine.

 

Traiesc in pielea unui om odinioara huiduit din alte motive, totusi nu vad inamici peste tot, nu simt nevoia sa le demonstrez ceva celor care au o anumita atitudine si nu simt o amenintare in faptul ca unii spun verzi si uscate. Nu am pretentia ca cel de langa mine imi datoreaza adoptarea unei atitudini pozitive fata de mine, nu pot (si nici nu aspir) sa controlez ce gandeste. Daca stam sa ne gandim bine, din cati oameni cunoastem in viata putini ne sunt apropiati, iar multi ajung sa nu mai conteze, se exclud singuri. Mereu vei fi antipatic pentru diversi, din motive diferite, nu poti evita asta (nimeni nu poate). Nu am sa ii cer cuiva sa isi schimbe sistemul de valori, perspectiva asupra vietii si fiintei umane, pentru ca imi este incomoda; poate pe alocuri are si el dreptatea lui asa cum o am si eu pe a mea.

Fenomenul neo-nazismului ma ingrijoreaza si pe mine, insa cred si ca de multi care isi umfla muschii virtuali pe internet e numai gura. Am stat sa observ ce ii motiveaza pe unii sa umfle randurile unor organizatii de extrema dreapta si mi se pare ca joaca doar un rol, se duc pentru steaguri si camasi, pentru apartenenta la un grup etc. In realitate au multe confuzii in cap, scot la inaintare personalitati pe care nu le inteleg (cum ar fi Codreanu), manifesta o ura ilogica pentru grupuri etnice sau religioase cu care Romania nu a avut probleme de sute de ani (pentru a se alinia extremei drepte din vest) etc. Exista sanse considerabile sa le treaca atunci cand se maturizeaza, in afara de cazurile patologice, normal. Faptul ca politia nu face nimic iarasi tine de politie in sine (coruptie, indolenta, extremism), nu de problema homosexualitatii; aceeasi institutie cu siguranta da gres in a apara drepturile multora si aici trebuie lucrat. Am banuiala ca aceste lucruri se intampla tocmai pentru a crea mai multa tensiune in societate, agresivitate de ambele parti (a comunitatii LGBT care se simte in pericol si duce campanii agresive si a celor care reactioneaza la ele; daca violenta ar fi eradicata eficient poate s-ar mai limpezi lucrurile). Insa traind printre oameni, stiu si ca majoritatea sunt normali, sanatosi la cap, nu genul care ataca straini pe strada din te miri ce motiv.

Solutia este descurajarea violentei si comportamentului necivilizat  - cam greu pentru o generatie desensibilizata si mutilata spiritual, care a crescut cu un divertisment saturat cu moarte, batai, razboaie etc. Mai ales o generatie Darwinista. A  cadea in extrema cealalta dand dreptul unui om de alta orientare sexuala sa depuna plangere la politie din orice tampenie iarasi e aberant, pentru ca unii o fac. In UK si SUA poti fi arestat daca esti acuzat ca ai jignit pe cineva din motivul asta (prin ton, orice). Ori, daca suntem oameni, chiar daca dam peste un badaran pe strada, nu dorim sa ii impovaram familia cu o amenda sau sa il bagam la inchisoare si sa sufere cei din jurul lui, sa fie concediat etc. Astea sunt consecinte extreme pentru simple cuvinte pe care un om poate pur si simplu sa le uite, trecand mai departe. Cati dintre noi au parte de injuraturi la coltul strazii, in trafic etc etc, si nici nu le-ar da prin cap sa se complice in asa hal?

Cine cere aceste reforme radicale pleaca de la premiza gresita ca persoanele LGBT nu ar comite abuzuri; asta e complet fals. Uite ca in tari ''civilizate'' ca UK, doi barbati gay au dat in judecata proprietarii unui B&B pentru ca nu au vrut sa cazeze doi barbati intr-o camera speciala pentru cupluri. Era proprietatea lor, deci logic ar fi fost sa poata impune propriile reguli. Cei doi puteau frumusel sa mearga in alta parte, poate dura 10 minute sa gaseasca alt loc unde sa se cazeze. Doi oameni normali (cu o gandire sanatoasa) asa ar fi facut . Au ales in schimb sa apeleze la ''justitie'' si au castigat, pentru o tampenie, o suma care a ruinat afacerea de familie a acelui cuplu in varsta, agravand problemele de sanatate ale unuia dintre soti. Asta e chiar grotesc, inuman, si totusi ''invingatorii'' au pozat ranjind multumiti pentru presa.

PS, in legatura cu presupunerea ca nu as avea puterea sa accesez anumite informatii - nu ma mai socheaza nimic in legatura cu natura umana. Tocmai de asta trebuie sa fim cerebrali, sa nu impartim lumea numai in agresori si victime, puand etichete pe fruntile oamenilor. Lucrurile se pot schimba foarte usor.

 

 




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...