S.O.S. familia!

Quoted post

A.

#408 Re: Re: Re: Re:

2013-08-17 05:14

#403: Mayhem - Re: Re: Re:  

 iubirea inseamna responsabilitate maxima. responsabilitate si implicare fata de tot ceea ce insamna viitor pentru umanitate. nu poti spune ca iubesti cand totul in jurul tau se strica pentru ca asta inseamna sa demonizezi sensul "iubirii". iubirea este universala si singurul sens al iubirii este ca umanitatea sa fie desavarsita. cand zici ca iubesti pe cineva, iar copilul tau, fratele tau, parintii tai, colegii, au de suferit, inseamna ca nu este iubire ci o forma mascata de egoism pur, marsav, demonic.

iubirea adevarata aduce dezvoltare si progres si spiritual si material si iubirea care poate indeplini aceste conditii este iubirea dintre un barbat si o femeie, ambii echilibrati si sanatosi sufleteste, pentru ca ei pot da viata. pot da viata altor oameni ce devin viitor. un barbat si o femeie pot deschide viitorul, lasa viata sa mearga mai departe si da dreptul si altor suflete sa vina in lume. asta inseamna umanitate si asta primeaza in fata oricarui alt "drept" defect. pe cand, homosexualitatea inchide cercul. inchide spirala. transforma viata in moarte. incepe sa distruga incet incet tot ce este in jur. aceasta nu este iubire. este disolutie, distrugere, prabusire, decadere. in sine, totul se termina la homosexualitate, ceea ce inseamna ca nu se aduce nici un beneficiu omenirii si societatii.

mayhem, lasa pseudo-intelepciunea. nu mai fa pe-a delicatul fin intelectual cu bun simt pentru ca, conceptia ta despre viata nu este completa. te-ai limitat.

Raspunsuri

Mayhem

#420 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-08-17 08:47:00

#408: A. - Re: Re: Re: Re:

Responsabilitatea maxima poti sa ai la serviciu de exemplu si nu ai nevoie neaparata de iubire. Iubirea nu corespunde neaprat cu responsabilitatea.

Dupa cum am spus, termenul de 'iubire' nu este definit dpdv stiintific. Ca vine religia cu definitiile ei, aia e partea a 2-a, eu nu bag in seama pentru ca religia in principiu e un gunoi. Ti-am mai spus, cunosc homosexuali care se 'iubesc', dupa criteriile de care zici tu chiar mai mult decat un cuplu heterosexual. Ai stat macar de vorba cu un cuplu sa vezi cum sta treaba? Eu zic ca nu. 'Sanatosi sufleteste', dar ei nu au probleme de ordin 'spiritual' si de nici un fel, sunt doar diferiti dpdv al orientarii sexuale. Instinctiv vorbind, reactioneaza la alti stimuli fata de tine. E greu de inteles?

A lasa un urmas e alegerea cuplurilor. Nu inseamna ca daca iubesti pe cineva si intretii relatii sexuale cu respectiva/ul, e musai sa lasi si urmas. In rest vorbesti prostii, 'da dreptul anumitor suflete sa vina pe lume'... alta aberatie religioasa scoasa din curul erei sclavagiste. A fi om nu inseamna a fi heterosexual, homosexual sau stiu eu ce alte denumiri, inseamna a te comporta ca unul in sfera sociala si de a avea discernamant, ca asta ne face oameni. Restul sunt doar detaliile care ne fac pe noi diferiti de ceilalti. Homosexualitatea nu inchide niciun cerc, eventual deschide mintile incuiatilor ca tine sa vada ca nimic nu e negru pe alb pe lumea asta si nu e asa cum spune o carte cu povesti mistice. Te-a distrus pe tine personal faptul ca 2 homosexuali se iubesc? De cand te doare pe tine ce face un om in privat? Sau asta, dupa cum zicea un alt taliban homofob, 'declanseaza o reactie in lant in sanul societatii'? Eu zic ca voi, homofobii, declansati o reactie in lant. Unu la mana ca ii marginalizati pe homosexuali si ii impingeti constant spre sinucidere cu buna stiinta, doi la mana ca va induceti voua si, mai rau, copiilor vostri intoleranta fata de ei si paranoie. Iar din intoleranta si marginalizare nu are ce sa iasa bine.

Eu iti zic tie sa mai lasi lucrurile de ordin mistic ce tin de SF si sa revii cu picioarele pe pamant. Inainte sa te apuci sa descrii experiente pe care nu cunosti, mai bine te-ai pune fata-n-fata cu un cuplu de homosexuali, sa apuci sa ii cunosti, si apoi sa zici ca iubirea lor inseamna distrugere. Daca ii distruge pe ei, e problema lor, dar cu tine nu au nimic si nici nu te afecteaza. Doresti doar tu sa lasi impresia ca te afecteaza, ca orice persoana cu gandiri staliniste de genul 'ce nu imi place mie sa se interzica'.

Ca homosexualitatea nu aduce niciun beneficiu omenirii, sincer nu stiu. Nu e ca si cum tu te implici intr-o relatie de dragul omenirii, te implici de dragul tau in primul rand, si apoi de dragul partenerului. Aici deja ai redus iubirea la stadiul de interes pentru altii, pentru societate, pentru omenire. Pentru tine nu conteaza daca 2 oameni se iubesc, indiferent de sexul lor, atata timp cat, in opinia ta, acestia 'nu aduc vreun beneficiu omenirii'.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...