Salarizare sofer TIR

Quoted post

Ada

#111 sotie de sofer Tir

2013-06-23 16:18

Salutare la toti colegii sotului meu.......vreau sa va anunt ca, in cel mai scurt timp chem in judecata, atat pe patronul din Romania, cat si pe cel din UE, unde sotul meu a muncit ani de zile cu contract individual de munca incheiat in Romania cu patronul roman. I s-a platit 1500 euro/luna, dar acesti bani sunt o parte din salariul din UE, deoarece unde a lucrat sotul meu, un coleg din vest primeste in medie de 12 euro/ora, iar soferii muncesc in medie de 13 ore/zi, in acest caz se numeste discriminare conform multor Norme Europene, printrea care si Conventia de Aparare a Drepturilor si Libertatilor Fundamentale ale cetatenilor - art.14 din Conventie, s-a incalcat Directiva 96/71/CE......etc, mai mult, in acest caz nu i s-a platit diurna, care societatea o declara finantelor pentru a nu plati impozite, de 75 euro/zi x sute de zile, care bineinteles nu i-a fost platita, dar in cont, banii virati sunt sub aceasta denumire ( in acest caz s-a dus sa munceasca in UE pentru a dormi in camion, sa se spele pe unde apuca, si sa manance, deoarece cazarea nu i-a fost platita, fiind nevoit sa-si efectueze repausul zilnic si saptamanal in conditii de izolare in camion, iar art.8, alin.8 din HG 561/2006 spune: "in cazul in care un conducator solicita acest lucru........" ( pentru hrana, dormit si spalat....are casa, nu trebuie sa se angajeze sofer ).... mai mult, Codul Muncii nu conditioneaza care activitati au dreptul la cazare....deci, in concluzie, un sofer de TIR care lucreaza in UE, are dreptul la plata din UE, diurna, cazare...... fiind motivata plecarea de acasa. Ar fi multe de spus ..... 5 avocati au dat verde pentru acest proces. Legi exista, dar se evita. La CEDO ajung, daca trebuie.
Curand va voi tine la curent cu totul..... DRUMURI BUNE

Raspunsuri

Walker

#115 Re: sotie de sofer Tir

2013-06-27 09:56:30

#111: Ada - sotie de sofer Tir

Stimata doamna va doresc mult succes in demersul dumneavoastra.

Lina

#154 Re: sotie de sofer Tir

2015-02-06 08:16:33

#111: Ada - sotie de sofer Tir 

 Sunt de acord cu tine.Sotul meu a muncit la o societate din Romania in care patronii sunt cetateni straini-austrieci,si care nu dau avans de deplasare,diurna la km din care platesti taxele in numele societatii si nu ti le deconteaza,cazare zero,salar minim,ore suplimentare zero ...iar din diurna mai opreste si bani fara sa dea un document justificativ,ba mai mult iti vireaza banii pe cardul personal ca diurna si ti-i cere inapoi prin amenintari,plangeri penale....,insa daca intri in contabilitate te ingrozesti.Are inregistrat avans deplasare pe numele soferului,are diurna maxima inregistrata,si nu se stie daca nu i-a inregistrat si 75% din cazare care se poate inregistra fara chitante si facturi....deci unde sunt banii soferilor?????

Cum cresc tirurile in curtea patronilor????

CEDO s-ar ingrozi,dar daca va fi nevoie vom ajunge si acolo.Soferii sunt tratati ca sclavii,traiesc pe comunitate cu 10 euro/zi,deci nici macar diurna minima,dupa care la decont  li se da diferenta de bani in contul lor personal dupa care li se cere sa vina cu banii in mana la birou.Nu li se sigura cazare,desi nici o lege nu spune ca tiristii nu au dreptul la cazare,mai ales ei care au in maini viata atator oameni care circula pe strada,insa nu li se da cazare pentru ca ei in timpul in care ar trebui sa doarma ,conduc pentru ca patronii sa nu piarda cursele...si banii.Nu apuca bine sa descarce marfa si deja merg la incarcat...si in acele 2-3 ore care le dorm trebuie sa pazeasca marfa,si nu au nici o siguranta ca nu pot fi atacati in vreun fel.Securitatea si sanatatea in munca unde este????

Dar daca majoritatea se multumesc cu cat li se da pentru ca au datorii la banci sau chiar la angajator care-i face datori fara sa justifice pe acte acest lucru....merg in continuare ...miii si mii de kilometri...pe cod rosu de ploi,ninsori....riscandu-si viata,libertatea....

Dar ce e mai rau,patronii straini desemneaza un reprezentant roman al firmei in Romania,care el isi bate joc de romani...austriecii fiind cred pe dinafara cu legile de la noi.Ei vad actele contabile si cred ca li s-a dat soferilor avans de deplasare,diurna maxima si de aceia acestia merg de rup pamantul...


Musafir

#157 Re: sotie de sofer Tir

2015-04-28 19:59:05

#111: Ada - sotie de sofer Tir 

 Mare dreptate aveti,pacat ca sunt putini cei care fac ceva.....la fel se intampla si cu soferii de autocar. Succes in demersurile d-voastra !