Salarizare sofer TIR

Ada

/ #111 sotie de sofer Tir

2013-06-23 16:18

Salutare la toti colegii sotului meu.......vreau sa va anunt ca, in cel mai scurt timp chem in judecata, atat pe patronul din Romania, cat si pe cel din UE, unde sotul meu a muncit ani de zile cu contract individual de munca incheiat in Romania cu patronul roman. I s-a platit 1500 euro/luna, dar acesti bani sunt o parte din salariul din UE, deoarece unde a lucrat sotul meu, un coleg din vest primeste in medie de 12 euro/ora, iar soferii muncesc in medie de 13 ore/zi, in acest caz se numeste discriminare conform multor Norme Europene, printrea care si Conventia de Aparare a Drepturilor si Libertatilor Fundamentale ale cetatenilor - art.14 din Conventie, s-a incalcat Directiva 96/71/CE......etc, mai mult, in acest caz nu i s-a platit diurna, care societatea o declara finantelor pentru a nu plati impozite, de 75 euro/zi x sute de zile, care bineinteles nu i-a fost platita, dar in cont, banii virati sunt sub aceasta denumire ( in acest caz s-a dus sa munceasca in UE pentru a dormi in camion, sa se spele pe unde apuca, si sa manance, deoarece cazarea nu i-a fost platita, fiind nevoit sa-si efectueze repausul zilnic si saptamanal in conditii de izolare in camion, iar art.8, alin.8 din HG 561/2006 spune: "in cazul in care un conducator solicita acest lucru........" ( pentru hrana, dormit si spalat....are casa, nu trebuie sa se angajeze sofer ).... mai mult, Codul Muncii nu conditioneaza care activitati au dreptul la cazare....deci, in concluzie, un sofer de TIR care lucreaza in UE, are dreptul la plata din UE, diurna, cazare...... fiind motivata plecarea de acasa. Ar fi multe de spus ..... 5 avocati au dat verde pentru acest proces. Legi exista, dar se evita. La CEDO ajung, daca trebuie.
Curand va voi tine la curent cu totul..... DRUMURI BUNE