Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

xxx

#2806 am zis

2013-04-04 14:47

Eu nu stiu de ce mai este Cernev in acest Olttchim,pe cata vreme:
- si-a angajat nevasta in Oltchim, atunci cand societatea era in aceasta criza si nu era loc nici pentru paserea cerului.
-a fost de acord cu marirea salariilor pentru anumite persoane,contribuind astfel la marirea fondului de salarii cu care suntem acuzati ca am dus la aceasta situatie grea a Oltchim.
-vine cu solutii de restructurare ,desi nu e treaba lui de sindicalist. (spune ca este ing.chimist si ca se pricepe,dar trebuie sa stiti ca a fost sef de sectie la El I,dar care era inchisa,apoi a condus El III fara pricepere,pe principiul ciuleste urechea.
- si-a permis de la sine putere sa mearga la Buc.sa accepte el primul,ordonanta 116 nu stiu cum modificata,in loc de salarii compensatorii,pe care si in forma nemodificata are destule articole care sunt in dezavantajul celor care ar fi disponibilizati,oferindu-le acestora doar un statut de somer in loc de disponibilizat cu salarii compensatorii.Cea ce inseamna ca pe perioada in care se spune ca vor fi platiti,defapt au obligatia de a merge ,ca orice somer sa ia la cunostinta de locurile disponibile si daca refuza vor pierde plata asa zisa compensatorie.
-zice ca e inconjurat de sfinti,desi il tine pe sfantul negru(Ghioca) pe langa el,stiind ce orpsit a fost acesta pe vremurile considrate de el de trista amintire(cu masina cu rezervorul plin la scara,pregatita pentru weekend)si ceilalti sfinti colorati de ex.Radu de la Afumati la El III,care isi jicneste colegii ca au alta opinie decat el.
- s-a intalnit cu Zaremba ,iarasi sa le hotarasca destinul celorlalti.
Acestea fiind zise,ce credeti ca vrea acest om?binele nostru sau propriul interes rezultat de la Zaremba neacceptand alte variante de functionare decat cea care ii convine acestuia,desi mai exista (Apropo:Zaremba nu a venit cu bani,ci a cumparat poliol,la pret redus).

Raspunsuri

Alain

#2820 Re: am zis

2013-04-04 16:24:16

#2806: xxx - am zis

Eu nu stiu de ce mai este Cernev in acest Olttchim,pe cata vreme:
- si-a angajat nevasta in Oltchim, atunci cand societatea era in aceasta criza si nu era loc nici pentru paserea cerului.

R : se pare ca a fost - repet, doamna a fost angajata Designro (angajatii Designro au fost la Oltchim angajati si mutati abuziv)

-a fost de acord cu marirea salariilor pentru anumite persoane,contribuind astfel la marirea fondului de salarii cu care suntem acuzati ca am dus la aceasta situatie grea a Oltchim.

R : a fost de acord cam cum a fost si diculoiu - mi se pare o afirmatie trasa de par si tendentioasa

-vine cu solutii de restructurare ,desi nu e treaba lui de sindicalist. (spune ca este ing.chimist si ca se pricepe,dar trebuie sa stiti ca a fost sef de sectie la El I,dar care era inchisa,apoi a condus El III fara pricepere,pe principiul ciuleste urechea.

R : noi romanii suntem cei mai destepti, tu nu te dezici de aceasta chestie, banuiesc ca vrei sa spui mai concret ca tu esti destept si Cernev e prost - argumentele tale sunt scrierile tale pe forum

solutiile de restructurare au venit din partea celor care trebuie sa-ti dea bani - bancile - ai scos informatia din context;

- si-a permis de la sine putere sa mearga la Buc.sa accepte el primul,ordonanta 116 nu stiu cum modificata,in loc de salarii compensatorii,pe care si in forma nemodificata are destule articole care sunt in dezavantajul celor care ar fi disponibilizati,oferindu-le acestora doar un statut de somer in loc de disponibilizat cu salarii compensatorii.Cea ce inseamna ca pe perioada in care se spune ca vor fi platiti,defapt au obligatia de a merge ,ca orice somer sa ia la cunostinta de locurile disponibile si daca refuza vor pierde plata asa zisa compensatorie.

R : a fost delegat de sindicalisti, ordonanta era in proiect cu mult ianinte de Oltchim - eu zic sa ne punem intrebarea cam ce era daca nu exiista aceasta ordonanta.... adica, vreau sa spun ca se putea si mai rau... vezi Mechel, si de ce nu, la noi in ograda, vezi Mentchim, Designro....

-zice ca e inconjurat de sfinti,desi il tine pe sfantul negru(Ghioca) pe langa el,stiind ce orpsit a fost acesta pe vremurile considrate de el de trista amintire(cu masina cu rezervorul plin la scara,pregatita pentru weekend)si ceilalti sfinti colorati de ex.Radu de la Afumati la El III,care isi jicneste colegii ca au alta opinie decat el.

R: pari a afi un "prieten" de-al lui Radu.... dar nu retin sa fi zis Cernev asa ceva... daca stau sa ma gandesc un pic, nu stiu care din Oltchim suntem fara bube in cap.....

- s-a intalnit cu Zaremba ,iarasi sa le hotarasca destinul celorlalti.

R: cand?

Acestea fiind zise,ce credeti ca vrea acest om?

R: sunt convins ca vrea functionare; intreaba-te mai bine ce vrea diculoiu.... si incearca sa-ti raspunzi.... intreaba-te unde eram daca ar fi reactionat pe linie sindicala, atunci cand trebuia...

binele nostru sau propriul interes rezultat de la Zaremba neacceptand alte variante de functionare decat cea care ii convine acestuia,desi mai exista

R: o sa te rog sa le explici aici, iti reamintesc insa ca marea majoritate a acestor solutii au ca punct de plecare BANII - gaura de 800 milioane e lasata de fosta conducere cu complicitatea lui diculoiu pe care voi il sustineti in continuare... stii, acel diculoiu care va indica la microfon ce sa strigati....

(Apropo:Zaremba nu a venit cu bani,ci a cumparat poliol,la pret redus).

R : el a cumparat cu bani, nu a spus nimeni ca a donat acei bani - banii au fost folositi pentru a achita o factura de energie - esti rauintentionat