Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

chimistul

/ #997 gutu-te-n tag Zarembo!!!!!!!

2013-02-11 21:22

Nu am mai scris de ceva timp si m-am gandit sa va mai inveselesc putin ca si asa suntem "vai steaua noastra":

• Din toate informaţiile pe care le-am obţinut noi de la “simpozionul” de vineri de la Bucureşti, susţinut de
vicepreşedintele Uniunii Scriitorilor, Varujan Vosganian, cu tema „Exegeza Oltchim ritm şi rimă în insolvenţă”, se pare
că pentru 2000 de cititori ai epopeii vâlcene, timpurile se anunţă naşpa. Adică pa şi la gară. Râmnicul se va îmbunătăţi la
rată a şomajului, iar pe locul fostului combinat vor mai adăsta maximum 800 de muncitori. Care vor intra în şut
salutând în poloneză şi vor ieşi din şut în germană. Deja oricum cei 2000 care urmează a fi puşi pe liber strigă
nemţescul “gutu-te-n tag Zarembo!″. C-o fi de rău, c-o fi de bine, nu ştim a spune asta acum, domnul Piperea solfegia
ceva despre paralela OLTCHIM – General Motors. Nu zău? Noi credem că de fapt viitorul OLTCHIM ar putea fi doar
modelul Matrioşca. Adică dintr-un mare acum se va ajunge probabil la un mic atelier chimic pentru pisi…si